Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wynajem a podstawa podatku od najmu 8,5 %


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 14:09

Witam.Wynajmuje mieszkanie kilku studentom w umowie najmu zawarłem im koniecznośc ponoszenia opłat we własnym zakresie po przekazaniu im rachunków mają obowiązek ich opłaenia oraz czynsz który otrzymuje. Która kwota bedzie opodatkowana? ta od czynszu wraz z opłatami zapłaconymi przez nich czy też sam czynsz który od nich otrzymuje?

#2 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 12 marzec 2013 - 14:14

Jeżeli w umowie najmu wyodrębniono kwotę czynszu od opłat za tzw. media (np. woda, energia elektryczna, gaz, ciepło, wtedy tylko wartośc otrzymanego czynszu. W myśl art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnikaw roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeńw naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W tym przypadku kwota otrzymana faktycznie przez Pana bedzie podlegała opodatkowaniu stawką 8,5 % a nie opłaty które zostały wyodrębnione w umowie. Inaczej by było gdyby w umowie najmu nie było by takiego zapisu.

http://ryczalt.wiesz...y-za-media.html




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych