Skocz do zawartości


Zdjęcie

dla kogo karta podatkowa?


wróć do serwisu Moja Firma 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 bazyliczek

bazyliczek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 11 marzec 2013 - 08:46

Witam!Kiedy karta podatkowa będzie najlepszą formą opodatkowania działalności gospodarczej? Czy kazdy podatnik może z niej skorzystać?Pozdrawiam

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 11 marzec 2013 - 08:50

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Jej specyfika polega na tym, że wysokość płaconego podatku nie ma nic wspólnego z faktycznie osiąganym dochodem z działalności. W praktyce przeznaczona jest dla niewielkich firm usługowych prowadzonych w formie indywidualnej albo w formie spółki cywilnej osób fizycznych, które usługi świadczą na rzecz osób fizycznych. Do jej zastosowania konieczne jest spełnienie przez podatnika kilku podstawowych warunków.
Ponadto konieczny jest wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, na dany rok podatkowy, który podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej wniosek o wyborze karty podatkowej będą mogli złożyć do CEIDG jednocześnie z rejestracją działalności gospodarczej.

tutaj szczegóły: http://mojafirma.inf...spodarczej.html

#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 marzec 2013 - 23:37

Porównanie różnych form opodatkowania w 2013 roku dla podatku dochodowego od osób fizycznych znajdziesz na stronie Urzędu Skarbowego:

http://www.us.ostrowwlkp.pl/dokumenty/formy_opodatkowania_2013.pdf

Kto może być opodatkowany kartą podatkową.

Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Art. 23. 1. Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:
1) usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nieprzekraczającym stanu określonego w tabeli,
2) usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części II tabeli,
3) usługową w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi - w warunkach określonych w części III tabeli, z wyjątkiem handlu paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi i motocyklami oraz z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi objętego koncesjonowaniem,
4) gastronomiczną - jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części IV tabeli,
5) w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu - w warunkach określonych w części V tabeli,
6) w zakresie usług rozrywkowych - w warunkach określonych w części VI tabeli,
7) w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części VII tabeli,
8) w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - w warunkach określonych w części VIII tabeli,
9) w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu przez lekarzy weterynarii usług weterynaryjnych, w tym również sprzedaż preparatów weterynaryjnych (PKWiU ex 21.10.51.0, ex 21.20.13.0, ex 21.20.21.0 oraz ex 21.20.23.0), w związku ze świadczonymi usługami - w warunkach określonych w części IX tabeli,
10) w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi - w warunkach określonych w części X tabeli,
11) w zakresie usług edukacyjnych, polegającą na udzielaniu lekcji na godziny - w warunkach określonych w części XI tabeli.
1a. Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także - na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli - osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

plus załączniki do ustawy z tabelami.

#4 Guest_Tempest

Guest_Tempest
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2013 - 17:06

Jestem na karcie. Czy jak zatrudnie pracownika na zastępstwo, spowoduje to przekroczenie limitu zatrudnienia?

#5 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 07 kwiecień 2013 - 17:09

Nie, spokojnie możesz zatrudnić kogoś na zastępstwo. Osoby takiej nie wlicza się do stanu zatrudnienia. Art. 36 ust. 2 ustawy. Przepis ten stanowi, że czasowe zatrudnienie pracownika lub pełnoletniego członka rodziny w miejsce nieobecnego stałego pracownika, nie jest uważane za zwiększenie stanu zatrudnienia. Dotyczy to przypadków, gdy nieobecność pracownika trwa nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni i jest spowodowana szczególnymi względami (np. chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe).
Jeżeli jednak nie zatrudnisz nikogo w miejsce nieobecnego stałego pracownika, zapłacisz niższy podatek. Naczelnik urzędu skarbowego obniża bowiem w takim przypadku stawkę karty podatkowej (art. 36 ust. 3 powołanej ustawy).

#6 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 07 kwiecień 2013 - 18:43

Dobry wieczór,Więcej interesujących informacji na temat praktycznych aspektów zastosowania karty podatkowej można znaleźć w artykule poniższym:http://pit.wieszjak....zytkownika.html

#7 Guest_Tempest

Guest_Tempest
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2013 - 11:05

Jeżeli nie zatrudnię nikogo na miejsce nieobecnego pracownika (zwolnienie chorobowe) to mogę płacić niższy podatek?

#8 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 11:23

Tak. Jeżeli na nieobecnego pracownika nie zdecydujesz się zatrudnić nikogo na zastępstwo to wówczas będziesz płacił niższy podatek. Niemniej musisz powiadomić o tym fakcie Naczelnika US.
Podatnik zobowiązany jest powiadomić urząd skarbowy w terminie 7 dni od daty powstania okoliczności powodującej zmiany jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty ,które ;

    [*]powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej
    [*]mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej ,a w szczególności o zmianach;w stanie zatrudnienia,miejsca prowadzenia działalności ,liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych
    [/list]

#9 Guest_Tempest

Guest_Tempest
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2013 - 11:27

Czy muszę powiadomić urząd na piśmie? Jest jakiś dedykowany formularz?

#10 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 11:43

Tak :-) Koniecznie na piśmie - inaczej Naczelnik się nie dowie. Warto mieć potwierdzenie odbioru wysłanego pisma, bądź jeżeli osobiście dostarczysz pismo - adnotacje na Twojej kopii, ze pismo wpłynęło do US.Nie ma formularza.Pismo powinno zawierać: imię nazwsiko, adres zamieszkania, numer nipdatę sporządzenia zawiadomienia,wskazanie organu podatkowego (do kogo kierujesz: Naczelnik Urzędu Skarbowego w....)informacje o zmianach jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku pit-16 (który złożyłes jako wniosek o kartę podatkowa):...podpisnie pobiera się opłat

#11 Guest_Antek

Guest_Antek
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2014 - 10:50

Witam, jestem na karcie podatkowej. chce teraz zatrudnić pracownika na pół etatu. Proszę mi powiedzieć jak będzie to wyglądało co miesiąc





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych