Skocz do zawartości

Chorobowe a jedno zwolnienie na dwie prace

ZUS chorobowe zwolnienie

wróć do serwisu Kadry 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 18:10

Sluchajcie, mam dosc skomplikowany problem, bede bardzo wdzieczny jak ktos mi w tym pomoze, otoz20 lutego konczylem prace (umowa o prace), a do 28 lutego rowniez konczylem prace, ale na (umowe zlecenie).Wyladowalem na zwolnieniu lekarskim od 12.02.2013 do 05.02.2013 i mam znowu przedłużone.Ale dzis dostalem pismo z ZUS, ze chorobowe nie nalezy mi sie, od 20.02 do 05.03, bo pracowałem w tej firmie na umowe zlecenie, choc nie chodzilem tam do pracy, bo mialem zwolnienie no i tez ja konczylem 28.02Moje pytanie brzmi, czy jakos moge udowodnic w ZUS, ze te chorobowe mi sie nalezy po ustaniu pracy na umowe o prace? I ze ciąg od 05.03 ma znaczenie i jest nieprzerwalne? ALbo ze nalezy mi sie od 05.03 ?Dodam, ze zwolnienie zanioslem tylko do tego glownego pracodawcy, bo nie wiedzialem, ze musze i do pracy gdzie jest umowa zlecenie, a przez to ZUS myslal, ze ja w okresie chorobowego pracowalem na umowie zleceniu/

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 marzec 2013 - 18:21

Podstawowe pytanie,czy na umowie zleceniu poprosiłeś o objęcie ubezpieczeniem chorobowym.Powinieneś poprosić pracodawcę ,u którego pracowałeś na umowę zlecenie o wydanie zaświadczenia do kiedy faktycznie świadczyłeś ,tą pracę i poprosić o wyrejestrowanie z ubezpieczeń z ta datą ,kiedy byłeś ostatmi raz.napisać odwołanie od decyzji ZUS .

#3 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 18:41

WitamNie poprosilem o objecie mnie chorobowym, zatem jak udowodnic, ze mnie nie bylo wtedy w pracy? A jezeli pracodawca nie bedzie chcial mi napisac zaswiadczenia, ze nie bylo mnie w pracy od 20 lutego? Jest inne wyjscie?Juz teraz za pozno aby mnie wyrejestrowali z data 20 lutego, bo pracowalem tam tylko do 28 lutego.

#4 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 05 marzec 2013 - 19:09

Nie było ubezpieczenia chorobowego nie ma zasiłku.

#5 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 05 marzec 2013 - 19:10

Ewidentnie widać, że umowa zlecenia po zakończeniu umowy ma znamiona umowy o pracę.

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 marzec 2013 - 19:13

Według mnie wypłata świadczenia czyli zasiłku chorobowego będzie Ci przysługiwała ,od 06 marca 2013 r. jest to 14 dzień ,w którym możesz zachorować po ustaniu stosunku pracy , a z umowy zlecenia zostałeś już w ZUS wyrejestrowany,czyli zbiegi ubezpieczeń już nie występują.Warunkiem jest aby zwolnienie lekarskie trwało nie przerwanie 30 dni/bez względu na to ,czy to jest sobota,niedziela cy święto/

#7 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 19:18

Czyli, jezeli od dzisiaj 5 marca otrzymalem CIĄGŁOŚĆ zwolnienia i mam je do 19 marca i prawdopodobnie będzie przeciągane o kolejne 2 tygodnie bo kolano po operacji mi siada, to bedzie przyslugiwac mi wyplacenie w kwietniu zasilku?

#8 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 05 marzec 2013 - 19:47

Tak

#9 graver

graver

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 19:49

Edzia, dziekuje za odpowiedz! Dla mnie to istotne.Zatem 19 marca, musze miec o tyle przedluzone zwolnienie aby calosc stanowila 30 dni, zgadza sie?Czy jak jutro pojde do ZUS z tym zwolnieniem, musze cos wyjasniac, czy oni sami wiedza, ze przyslugiwac mi bedzie i beda czekac na zwolnienie tego 19 marca?

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 marzec 2013 - 19:57

Według mnie wypłata świadczenia czyli zasiłku chorobowego będzie Ci przysługiwała ,od 06 marca 2013 r. jest to 14 dzień ,w którym możesz zachorować po ustaniu stosunku pracy , a z umowy zlecenia zostałeś już w ZUS wyrejestrowany,czyli zbiegi ubezpieczeń już nie występują.Warunkiem jest aby zwolnienie lekarskie trwało nie przerwanie 30 dni/bez względu na to ,czy to jest sobota,niedziela cy święto/

Tak jak napisałam powyżej,nie mniej niż 30 dni.

#11 graver

graver

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 20:00

Bogusława, rozumiem, tylko że nauczony kruczkow w naszym panstwie, jestem w stanie twierdzic, ze jezeli mialbym dwa zwolnienia w ciagu, ktore daja ponad 30 dni, to ZUS, moglby powiedziec, ze on chcial JEDNO zwolnienie, JEDNĄ kartke, ktora daje 30 dni, rozumiesz mnie.A jak wygląda sprawa jak bede miec te zwolnienia np na 45 dni? czy te 15 dni kolejne, rowniez wyplaci?

#12 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 20:02

Witam,od 11.02 do 20.02 miałam zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem, natomiast od 18.02 do 28.02 miałam zwolnienie na siebie. W jaki sposób powinno być wypłacone wynagrodzenie?Czy opieka powinna trwać do 20.02 i dopiero potem moje zwolnienie czy opieka kończy się w momencie rozpoczęcia mojego zwolnienia?Będę wdzięczna za szybką odpowiedź, pozdrawiam.

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 marzec 2013 - 20:23

Bogusława, rozumiem, tylko że nauczony kruczkow w naszym panstwie, jestem w stanie twierdzic, ze jezeli mialbym dwa zwolnienia w ciagu, ktore daja ponad 30 dni, to ZUS, moglby powiedziec, ze on chcial JEDNO zwolnienie, JEDNĄ kartke, ktora daje 30 dni, rozumiesz mnie.

A jak wygląda sprawa jak bede miec te zwolnienia np na 45 dni? czy te 15 dni kolejne, rowniez wyplaci?

Teraz możesz chorować łącznie 182 dni i nie ważne ile dni zwolnienia będzie na poszczególnych zwolnieniach,łącznie ma być nie mniej niż 30 dni /mogą tobyć nawet zwolnienia po 2 dni/.
U Ciebie nie wystąpił problem niedostarczenia drugiego zwolnienia,tylko w momencie zakończenia umowy o pracę miałeś inny tytuł do uzyskania dochodu.

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 marzec 2013 - 20:26

Prawidłowo powinnaś napisać prośbę o skrócenie opieki na dziecko z powodu Twojej choroby.Wtedy pracodawca bądź ZUS wypłaci Ci świadczenie z powodu Twojej choroby.Jedno i drugie świadczenie jest płatne w takiej samej wysokości.

Witam,
od 11.02 do 20.02 miałam zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem, natomiast od 18.02 do 28.02 miałam zwolnienie na siebie. W jaki sposób powinno być wypłacone wynagrodzenie?
Czy opieka powinna trwać do 20.02 i dopiero potem moje zwolnienie czy opieka kończy się w momencie rozpoczęcia mojego zwolnienia?
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź, pozdrawiam.

#15 graver

graver

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 20:30

Edzia i Bogusława, dziękuje Wam za pomoc! bezcenna dla mnie

#16 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 20:44

Bogusława, dzięki za szybką odpowiedź Dołączona grafika
Pracodawca twierdzi, że nie zapłaci mi wynagrodzenia chorobowego od 18.02 tylko dopiero od 21.02 bo wcześniej była opieka. Dla mnie z różnych "względów" robi to różnicę. Czy mimo tego, że jest już złożona deklaracja do ZUS mogę coś jeszcze wskórać?

#17 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 marzec 2013 - 21:11

Powinnaś jak najszybciej złożyc oświadczenie do ZUS ,że z powodu Twojej choroby świadczyłaś opiekę nad chorym dzieckiem do 17 lutego .Nie świadczyłaś opieki nad chorym dzieckiem od 18.02.2013 roku z powodu Twojej choroby .Opiekę w tym czasie nad dzieckiem i Tobą świadczyli na przykład inni dalsi członkowie rodziny. Możesz zadzwonić do ZUS do osoby ,która nalicza Twoje zwolnienia lekarskie pytać,czy nie możesz takiego oświadczenia wysłać faksem ,a oryginał pocztą.Powiadomisz wtedy pracownika ZUS o stanie faktycznym.Logiczne jest bowiem,że jak byłaś chora to nie opiekowałaś się dzieckiem.

#18 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 22:16

Bogusławo - dziękuję - jesteś "wielka" Dołączona grafika
Od jutra zacznę działać.
Pozdrawiam serdecznie Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZUS, chorobowe, zwolnienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych