Skocz do zawartości

Dobrowolne potrącanie kwot na komornika

wróć do serwisu Kadry 40 odpowiedzi w tym temacie

#21 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:13

~aniu - kwota 1 181,38 zł jest kwotą wolną przy podstawowych KUP (Ty wspomniałaś, że pracownika obowiązują koszty podwyższone) - stąd różnica :)

#22 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5693 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:18

Nic nie możesz przekazać komornikowi (jeśli to nie alimenty).
A my piszemy o potrąceniach dobrowolnych wynikających z art. 91 § 2 pkt. 2 KP na które pracownik musi wyrazić zgodę np. składka ubezpieczenia grupowego, rata pożyczki z PKZP itp.

Jeśli chcesz mu koniecznie potrącać tego komornika jako potrącenie dobrowolne, ale uważaj, żeby ci następnym razem nie przyniósł rachunków np. za telefon, za światło, ratę kredytu w banku...Dołączona grafika

#23 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:21

~aniu - ja bym potrącała do kwoty 1 186,38 zł - i poradziła pracownikowi, aby sam przekazywał dodatkowe wpłaty na konto komornika (jeśli ma taką chęć);zrobisz oczywiście jak uważasz... :)

#24 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:26

Dziewczyny nie denerwujcie sie na mnie, ale ja już teraz nic nie rozumiem.na stronie ***********a jest wyliczona kwota wolna od potrąceń :1181,38
Wasze odpowiedzi nie dały mi jednoznacznej odpowiedzi:
Pracownik zarabiający 1600 brutto, podwyzszone kup.
Ile mogę przekazać komornikowi na prośbe pracownika?

Odpowiadam jednoznacznie : NIC, ZERO, NUL

#25 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 20 luty 2013 - 11:27

Ok, dziękuję.Ostatnia nasza księgowa od kwoty 1500 brutto wyliczyła 262 złote i tyle potrącaliśmy, mi jakoś te wyliczanki nie pasowały.....no to ładnie ;-)Niech to PIP wyłapie...........

#26 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5693 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:27

Potwierdzam

#27 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:29

Odpowiadam jednoznacznie : NIC, ZERO, NUL

hi hi, zupełnie nie wyłapałam, że na samym początku ~ania napisała, że pracownik ten zarabia minimalną... :)
a to się "popisałam" ->

~aniu - ja bym potrącała do kwoty 1 186,38 zł -(...)

:)Dołączona grafika Dołączona grafika

#28 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 luty 2013 - 11:33

Na podstawie oświadczenia woli pracownika ,możesz mu dokonać potrącenia w tej wysokości ,która sam dobrowolnie napisał.Dokonujesz tego potrącenia na jego wyraźne życzenie.Miałam taki przypadek z trzema pracownikami .Inaczej by to było,żebyś potrącenia dokonywała bez zgody pracownika.Gdyby zadłużenie wynikało z obowiązku alimentacyjnego możesz potracić 3/5 takiego wynagrodzenia bez zgody pracownika.

#29 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 20 luty 2013 - 11:35

Na podstawie oświadczenia woli pracownika ,możesz mu dokonać potrącenia w tej wysokości ,która sam dobrowolnie napisał.Dokonujesz tego potrącenia na jego wyraźne życzenie.Miałam taki przypadek z trzema pracownikami .Inaczej by to było,żebyś potrącenia dokonywała bez zgody pracownika.Gdyby zadłużenie wynikało z obowiązku alimentacyjnego możesz potracić 3/5 takiego wynagrodzenia bez zgody pracownika.

No wychodzi na to że nie mogę.

#30 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5693 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:46

Bogusławo podaj podstawę prawną do tego co napisałaś

#31 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 20 luty 2013 - 11:49

Jeśli z wynagrodzenia jest dokonywane potrącenie komornicze 50% nie wyczerpujące całego zajecia i pozostaje minimalne wynagrodzenie 1186,38 a jest do potrącenia składka PZU i rata pozyczki z ZFŚS to czy w ramach dobrowolności na prośbę pracownika można to potrącić tak aby pozostało 80% ?????

#32 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 20 luty 2013 - 11:54

~olka - tak

#33 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 20 luty 2013 - 11:59

dzięki Eni bo czytając od początku posty zwątpiłam czy dobrze potrącam :)

#34 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5693 postów

Napisano 20 luty 2013 - 12:01

Eni jak to tak?Przecież na zajęciu komorniczym ma dokładnie napisane:"nie więcej jednak niż 1/2 wynagrodzenia za pracę"

#35 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5693 postów

Napisano 20 luty 2013 - 12:07

Jeśli z wynagrodzenia jest dokonywane potrącenie komornicze 50% nie wyczerpujące całego zajecia i pozostaje minimalne wynagrodzenie 1186,38 a jest do potrącenia składka PZU i rata pozyczki z ZFŚS to czy w ramach dobrowolności na prośbę pracownika można to potrącić tak aby pozostało 80% ?????

Chyba źle zrozumiałam.Co oznacza "to potrącić"? Chodzi o PZU i ZFSS czy dodatkowo komornika?

#36 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 20 luty 2013 - 12:13

Po dokonaniu potrącenia na komornika 50% jeszcze na PZU i pożyczkę z socjalnego dobrowolne. Ale nie może pozostać mniej niż 80% min.

#37 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 luty 2013 - 12:14

No wychodzi na to że nie mogę.

Konsultowałam to zagadnienie z wieloma osobami między innymi z inspekcją pracy,bo mam trzech takich pracowników ,też miałam takie wątpliwości . Pracownikowi musi pozostać według przepisów 80% wynagrodzenia ,po wszystkich potrąceniach ,ponieważ nieprawne potrącenie z wynagrodzenia mogą narazić pracodawcę na odpowiedzialnośc wykroczeniową,a po stronie pracownika roszczenie zwrotu potrąceń.

#38 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5693 postów

Napisano 20 luty 2013 - 12:17

Po potrąceniu komornika 50% max, możesz dokonać potrąceń dobrowolnych pod warunkiem, że zostanie 80% wynagrodzenia minimalnego netto czyli w 2013 roku musi dostać minimum na konto 945,10 zł przy zwykłych kup lub 949,10 zł przy podwyższonych

#39 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 20 luty 2013 - 12:24

No ludki mi podpisały że konkretnie PZU i pożyczka do kwoty zgodnej z przepisami o dobrowolnych potrąceniach tj to 80% i teraz potrącam pozostawiając 80%.

#40 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 20 luty 2013 - 12:48

Eni jak to tak?

zgodnie z zapisami KP - sama przecież pisałaś o tym, że dobrowolnie można potrącić do 80% wynagr.minimalnego np. na PZU :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych