Skocz do zawartości

Duuużo nadgodzin - kiedy 100%?

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_DOLCIA

Guest_DOLCIA
  • Goście

Napisano 06 maj 2009 - 22:22

Pracownicy pracują po kilkadziesiąt nadgodzin miesięcznie i mam problem jak je wypłacać? Zdaża się że w tygodniu mają np. po kilkanaście nadgodzin plus np. kilka sobót po 8-10 godzin i teraz nie wiem które nadgodziny płacić po 50 % a które po 100%. WIEM że praca po tyle gozin jest niezgodna z przepisami i na to nic nie poradzę - ja mam tylko dopilnować żeby dobrze mieli za to wypłacone a nie mam koncepcji. Może ktoś mi pomoże??

#2 Guest_Eni

Guest_Eni
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 08:28

na pewno dni wolne od [pracy (soboty, niedziele) - 100%, co do reszty - też mam podobny problem i czekam właśnie na jakąś życzliwą Duszyczkę, która by mi pomogła go rozwikłać...

#3 Guest_jkl

Guest_jkl
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 08:57

To zalezy jak miał zaplnaowany czas pracy, czy to sa przekroczenia dobowe czy średniotygodniowe, musisz miec przed soba grafik planowany z norma czasu pracy i grafik który się zmienił i z którego wynikły nadliczbowe i wtedy stwierdzisz czy są do dobowe czy średniotygodniowe godziny nadliczbowe

#4 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 09:22

Wszystko się fajnie pisze robić zgodnie z KP a jak pracownicy sie buntują i nie chcą miec dni wolnych za soboty tylko zapłacone to co wtedy robicie w firmie?

#5 Guest_Irida

Guest_Irida
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 09:28

U mnie składają na piśmie oświadczenie,że rezygnują z wolnego za sobotę i chcą za to otrzymać wynagrodzenie

#6 Guest_Grzegoprz

Guest_Grzegoprz
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 17:54

o ile sie nie myle za pierwsze 8 nadgodzin w tygodnu płaci sie 50% a za każdą następną już 100%

#7 Guest_hi

Guest_hi
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 22:25

W pierwszej kolejności należy wyliczyć godziny nadliczbowe które pojawiły się w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy, w systemie podstawowym wynosi ona 8 godzin. Płacimy za każdą godzinę przepracowaną + dodatek 50%, jesli godziny przypadają na porę nocną - płacimy 100% + dodatek 20% (za nocne).Jeśli występują godziny w dni wolne od pracy (np: soboty, niedziele i święta) - płacimy 100% za każdą godzinę a gdy były w nocy liczymy też dodatek 20% za każdą godzinę nocną.Przekroczenie normy średniotygoniowej zapłacimy z dodatkiem 100%, gdy po przeliczeniu mamy wynik większy niż już zapłacone wszystkie godziny.Przykład: Nominalny czas za maj 160 godzin.Pracownik przepracował dodatkowo:4 i 5 maja razem 8 godzin.10 maja 8 godzin w porze nocnej.16 maja 12 godzin.18 i 19 maja 6 godzin.30 maja 8 godzin.Płaca zasadnicza pracownika wynosi 2400 zł2400:160=15/hwynagrodzenie za godziny z dopłatą 50%=15x14=210+105=315złwynagrodzenie za godziny z dopłatą 100%=15x28=420+420=840złrazem za godziny nadliczbowe 1155,- złwynagrodzenie za godziny nocne (minimalna 1276:160x8x20%)=12,76Do sprawdzenia czy nastąpiło przekroczenie normy średniotygodniowej wrócę jutro ... teraz idę na spoczynek.

#8 Guest_Sabazios

Guest_Sabazios
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2011 - 20:09

Ania nie mogą się buntować. Praca w sobotę - to dzien wolny musowy do konca czasu rozliczeniowego!!! (i nie wazne czy w sobote pracowalo sie 1h czy 8) WAZNE ze w sobote bylo sie w pracy!!!...jezli nie ma dnia wolnego w okresie rolziczeniowym za taka sobote...PRZYSLUGUJE dodatek 2 x100%:1. za nie udzielenie dnia wolnego2. za nadgodziny

#9 Guest_koli

Guest_koli
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2011 - 20:12

Irida... rezygnują z dnia wolnego? UWAZAJ BO GROZI CI KARA POZBAWIENIA WOLNOSCI DO LAT 2!otóż...nie muszą rezygnować, bo wynagrodzenie za godziny z soboty musisz zaplacic z dodatkiem 100%.a za brak wolnego w okresie rozliczeniowym kolejne 100% dodatku za owe h w soboty...w sumie 2 x 100%skoro pisza oswiadczenie...nie dostaną dnia wolnego...zatem MUSZISZ PLACIC dodatek 2 x 100%!!!

#10 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2011 - 00:50

Sabazios albo koli, udzielasz rad do postów z przed dwóch lat::-))))

#11 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 15:49

witam mam pytanie jestem w kadrach nowa zaczełam nie dawno ptrace moje pytanie brzmi wyczytałam przed chwiląw internecie, że za nagodziny nadliczbowe 100 % wypłacamy za godziny ponadnorme jaka jest ustalona w umowie o pracę 8- 40  godzin czyli np: jak pracownik robi liste obecności od poniedziałku do piątku ma 50 godzin to rozumiem ze to są 100 tak? , a kiedy są 50%. basia

#12 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14003 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 sierpień 2017 - 16:21

"pracownik robi listę obecności" co to za język? Nawet słownictwa nie znasz? Jak ty te wynagrodzenia wyliczysz? O matka i córko....

#13 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 21:16

tak jest u nas w firmię pracownik pracujęcy w sklepie liczy sobie godziny więc o co ci chodzi .

#14 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 21:23

jeszcze nie robię będe robic dlatego pytam o nadgodziny chcę żeby wyszło dobrze.  dlatego pytam  

czytam teraz o tym i wyczytałam,  za pierwsze 8 nadgodzin w tygodniu płaci się 50% a za każdą następną już 100% tak to rozumiem.
, a jeżeli pracownik pracuje po 9 godzin w tygodniu, a powinien po 8 . czyli 45 godzin od poniedziałku do piątku to te 5 godzin licze jako nadgodziny i płacę mu setki? basia 

#15 Guest_dahaka2

Guest_dahaka2
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 21:57

Witam.
Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia jakie należy się za nadgodziny. Czytałem trochę na ten temat, ale niestety nie jestem do końca pewny, czy rozumiem dobrze zapisy KP.
Sprawa ma się następująco: Pracuję w sklepie na pełny etat od poniedziałku do piątku po 8 godz, czyli moja norma tygodniowa to standardowe 40 godz. Czasami w tygodniu więcej czyli 45 godzin tygodniowo dodatkowo w sobotę 8 godz., za co zgodnie z KP odbieramy sobie cały dzień (8 godz.) w innym terminie. Co jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie jest w stanie oddać nam dnia wolnego  do końca miesiąca? Oczywiście należą się płatne nadgodziny. No i tu powstaje dylemat w jakiej wysokości? norma tygodniowa jest 40 mam 45 i do tego dochodzi jeszcze sobota 8 godzin. czy te 8 godzin po za normę pracodawca mi powinien zapłacić 50% czy 100%? Kilka osób informowało mnie, że cytuję "za sobotę jest dodatek 50%". Wyczytałem natomiast w kilku artykułach, że z powodu przekroczenia tygodniowej normy 45 godz (5 x 9h pn/pt + 8h sobota=53h przepracowane w tygodniu), za każda taką godzinę należy się dodatek 100%.
Trochę łopatologicznie to napisałem, ale chce mieć pewność, że mam rację, gdy będę z szefem dochodził swoich praw.
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

#16 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 22:21

Pracownik wykonuje pracę w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Obowiązuje go powszechnie stosowana norma czasu pracy z Kodeksu pracy, czyli 8 godzin.

W czwartek pracodawca polecił mu pracę przez 10 godzin, ponieważ dostarczono pilne zlecenie na wykonanie dodatkowych robót. W tym dniu pracownik przekroczył więc swoją dobową normę czasu pracy o 2 godziny, czyli innymi słowy przepracował w tym dniu 2 godziny nadliczbowe z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy ile dostaje dodatku 50% czy 100% ? basia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych