Kategorie
Skocz do zawartości

ulga na nowe technologie


Remek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

firma nabyła nowoczesną linię rozlewniczą zawierającą urządzenia wyposażone w innowacyjne rozwiązania techniczne, która pozwala wdrożyć nowy produkt – wódkę, która dotychczas nie była produkowana w kraju. Linia jako całość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Czy taka linia stanowi nową technologię?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem z nowymi technologiami nigdy do czynienia, dużo na ten temat wyczytamy w art 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie w ust. 2

 

Za nowe technologie, w rozumieniu ust. 1, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. nr 96, poz. 615).

 

a jednostki naukowe wg tej ustawy to:jednostki naukowe — prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe:

- podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni,

- jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrok NSA II FSK 275/11 z dnia 18 października 2012Firma, która kupuje innowacyjne systemy informatyczne, może objąć ulgą na nowe technologie jedynie licencje na oprogramowanie. <strong>Nie dotyczy to urządzeń, na których to oprogramowanie jest zainstalowane, nawet jeśli stanowią integralną część systemu.wyrok WSA z 16 stycznia 2012 r. III SA/Wa 1176/11Premiując, poprzez zmniejszenie obciążenia podatkiem dochodowym, wprowadzanie przez przedsiębiorców nowych technologii, ustawodawca objął ulgą specyficzną kategorię wydatków ponoszonych w celu zapewnienia sobie możliwości skorzystania z tych technologii, a mianowicie te wydatki, które - najogólniej rzecz ujmując - wiążą się z uzyskaniem <strong>dostępu oraz praw do wiedzy i rezultatów badań.Treść przepisu art. 18b u.p.d.o.p. wskazuje wyraźnie, że intencją ustawodawcy było przyznanie ulgi w odniesieniu do wydatków dotyczących nabycia wyłącznie takich praw majątkowych, które mają charakter efektu prac naukowych i rozwojowych, zasadniczo niematerialnego. Potwierdza to wyraźne zaznaczenie w przepisie, że chodzi o te postacie wiedzy technologicznej czy wyniki prac badawczych, które są uznawane za wartości niematerialne i prawne. Samo pojęcie wartości niematerialnych i prawnych, jest zaś pojęciem, którym posługuje się ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, odnosząc je do konkretnych rodzajów składników majątkowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe technologie definiuje się jako wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zmianami)

 

Jakubdab, zapomniałeś dodać, że

Muszą być potwierdzone opinią niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. nr 96, poz. 615).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, zapomniał dodać, ale chyba tez w ogóle nie zauważył, ze Radomiak już wcześniej o tym wszystkim napisał :-)

 

Proszę dodawać "nowe odkrycia" np. interpretacje MF, orzeczenia, bądź własne doświadczenia.

 

Czy Spółka ma możliwość skorzystania z odliczenia w rozliczeniu za rok 2012 wydatków poniesionych w roku 2012, a dotyczących nabycia nowych technologii - wartości niematerialnych i prawnych (bez urządzeń np. serwera) wprowadzonych do ewidencji środków trwałych zarówno w roku 2011 jak i w roku 2012?

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 8 stycznia 2013 r. nr ITPB3/423-616/12/PS

uznał, że stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe, o ile opinia, w posiadaniu której jest Wnioskodawca, jest opinią niezależnej od spółki jednostki naukowej w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !

 

Proszę dodawać "nowe odkrycia" np. interpretacje MF, orzeczenia, bądź własne doświadczenia.

 

przyłącze się :) - "świeżynka" :

 

Wyrok WSA z dnia 8 stycznia 2013 r. (sygn. I SA/Gl 881/12)

 

"(...)w sytuacji, gdy Spółka na podstawie zawartej w roku wcześniejszym umowy na zakup wartości niematerialnej i prawnej dokona zapłaty części lub całości należności wynikającej z tej umowy (czyli wydatku na zakup nowych technologii, a nie przedpłaty czy też zadatku) w roku poprzedzającym rok, w którym podatnik wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wartość ta nie będzie mogła być uwzględniona w przysługującym odliczeniu."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrok WSA z dnia 11 września 2012 r. (sygn. I SA/Bd 684/12)

 

"(...)Tym samym nie do zaakceptowania jest stanowisko skarżącej, że każdy wydatek poniesiony na nabycie urządzenia opartego na nowej technologii podlega odliczeniu na podstawie art. 18b u.p.d.o.p. jako wydatek na nabycie nowej technologii. Ustawodawca bowiem jednoznacznie premiuje wydatki na nabycie nowych technologii, a nie urządzeń, w których technologie te już wykorzystano. W ocenie Sądu, nie można uznać za cel ustawodawcy objęcie odliczeniem z art. 18b u.p.d.o.p. wszelkich wydatków, jakie podatnik musi ponieść, aby w rezultacie móc skorzystać z nowych technologii. Premiując podatkowo wprowadzanie przez przedsiębiorców nowych technologii ustawodawca nie objął ulgą całości wydatków, jakie podatnik musi ponieść, by z nowych technologii skorzystać, ale ich specyficzną kategorię, tj. te które, najogólniej ujmując, wiążą się z uzyskaniem dostępu i praw do wiedzy i rezultatów badań. W treści art. 18b u.p.d.o.p. ustawodawca nie użył żadnego pojęcia lub wyrażenia, które odnosiłoby się środków trwałych."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrok WSA z dnia 2012-10-26 (sygn. III SA/Wa 129/12)

 

Tym razem bez sentancji - która stanowiła by indywidualną interpretację podatkową - jak sam stwierdził to sąd. Sprawa wielowątkowa w której przewija się leasing oraz fakt dzialności w specjalnej strefie ekonomicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ministerstwo Gospodarki rzeczywiście zauważyło w ostatnim czasie, że efektywność ulgi na nabycie nowych technologii jest nieszczególna, szykuje więc modyfikacje, które, daj Boże, pozwolą firmom w zszerszym zakresie korzytać z ulgi w zakresie inwestycji badawczo-rozwojowych: http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/139999,Ulga-podatkowa-na-innowacje-zastapi-ulge-na-nabycie-nowych-technologii.html
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
generalnie jest tak, ze wiele firm z tego rozwiazania korzysta glownie w odniesieniu do programow komputerowych zarowno ERP jak i specjalistycznychpodatnikow najbardziej odstrasza kryterium pozyskania opinii jednostki naukowejco ciekawe koszty takiej opinii sa bardzo zroznicowane i w niektorych wypadkach moga spowodowac niecelowosc projektugeneralnie opinia winna byc wydana dla podatnika, wiec opinie ktore maja firmy informatyczne niestety nie spelniaja wymogu z ustawypozdrdoradca podatkowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 7 lat później...

W takim zakresie ja się niestety na technologii nie znam więc również ciężko jest mi cokolwiek na ten temat powiedzieć. Muszę dodać, że właśnie całkiem niedawno sam przeczytałem bardzo fajny wpis http://www.edoor.edu.pl/nowinki-technologiczne-2022-czym-zaskoczy-nas-nauka gdzie świetnie opisano nowinki technologiczne w 2022 roku. Uważam, ze są to kwestie warte uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...