Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyszukiwanie informacji prawnych

prawo system forum pomoc

wróć do serwisu Księgowość 32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bomber

Bomber

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 05 luty 2013 - 18:32

Witam wszystkich!

Czasem poszukuję informacji prawnych zarówno w prostych jak i bardziej skomplikowanych sprawach, zazwyczaj są to zagadnienia związane z podatkami, problemy sprzedaży konsumenckiej albo dotyczące postępowania administracyjnego. Jak Wy poszukujecie takich informacji? Ja zazwyczaj szukam w Google i albo trafiam na różne fora albo odsyła mnie do tekstów ustaw. Z forami jest tak, że porady nie są często zweryfikowane a w kwestiach prawnych jednak może to przysporzyć tylko dodatkowych problemów. Ustawy natomiast są trudne do zrozumienia i ciężko w nich wyszukać tego co się potrzebuje. Macie jakieś pomysły jak inaczej szukać takich informacji?

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 luty 2013 - 18:59

Zawsze zaczynam od wyszukania źródła - czyli przepisu prawnego regulujacego interesująca mnie kwestię. Zdarza się, iż nie wiem, gdzie to źrodło jest czyli - gdzie znajduje się norma prawna normująca kluczowe dla mnie zagadnienie :-) taką odpowiedz uzyskuję np. na forum, w artykule prasowym (do którego skieruje mnie "wujek google"). Tak jak słusznie zauważasz, na forum uzyskuje się informację, którą należy zweryfikować, np. poprzez brzmienie przepisu, orzecznictwo. Najczęściej jednak forum pozwala na wypowiedz "szerszej publiczności" - stąd mamy pogląd wielu osób. Na tym, wg mnie polega bogactwo forum. Nikt się nie oburza, ze ktoś inny zanegował mój pogląd - dzięki temu zawsze można się czegoś dowiedzieć.źródło wiedzy w kwestiach k.p.a. czy podatkowych to centralna baza orzeczeń administarcyjnych z "boską" wyszukiwarką: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query

#3 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 06 luty 2013 - 07:41

Z zakresu podatków posiłkuję się jeszcze Krajową Informacją Podatkową, tel. ze stacjonarnego 0 801 055 055 a z komórki 22 33 00 330. Oczywiście Konsultant poda nam stanowisko Ministerstwa Finansów, nawet jeśli orzecznictwo w danej kwestii ma inne zdanie. Zawsze należy o tym pamiętać i nie warto się spierać (to jak głową w mur). Ten ktoś po drugiej stronie musi mówić tak jak MF.Rzadko, ale czasami dzwonię do US, teraz chyba się zaczęła "akcja pit".Korzystam też z wyszukiwarki SIP - system informacji podatkowej Ministerstwa Finansów:http://sip.mofnet.gov.pl/, ale to naprawdę sporadycznie

#4 Bomber

Bomber

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 08 luty 2013 - 01:16

Dziękuję za odpowiedź :) nie spodziewałem się, że można czerpać informacje z aż tylu źródeł. Fajnie by było gdyby dało się połączyć łatwość wyszukiwania z google z rzetelnością ustawy. Na pewno skorzystam z tej bazy orzeczeń NSA a do US pewnie będę też musiał dzwonić bo niedługo trzeba będzie wypełnić PIT :)

#5 nieula

nieula

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 13 luty 2013 - 14:25

Zawsze zaczynam od wyszukania źródła - czyli przepisu prawnego regulujacego interesująca mnie kwestię. Zdarza się, iż nie wiem, gdzie to źrodło jest czyli - gdzie znajduje się norma prawna normująca kluczowe dla mnie zagadnienie :-) taką odpowiedz uzyskuję np. na forum, w artykule prasowym (do którego skieruje mnie "wujek google"). Tak jak słusznie zauważasz, na forum uzyskuje się informację, którą należy zweryfikować, np. poprzez brzmienie przepisu, orzecznictwo. Najczęściej jednak forum pozwala na wypowiedz "szerszej publiczności" - stąd mamy pogląd wielu osób. Na tym, wg mnie polega bogactwo forum. Nikt się nie oburza, ze ktoś inny zanegował mój pogląd - dzięki temu zawsze można się czegoś dowiedzieć.źródło wiedzy w kwestiach k.p.a. czy podatkowych to centralna baza orzeczeń administarcyjnych z "boską" wyszukiwarką: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query

średno boska jest, albo ja jestem zbyt blond. Długo to jakoś trwa...

#6 kreg

kreg

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 15 luty 2013 - 00:20

Ania B podała naprawdę wyczerpującą poradę. Mogę tylko dodać, że najważniejsza jest podstawa prawna. Z wyszukaniem zawsze jest problem. Dobrym źródłem są sipy, są tam ustawy, orzeczenia i tak dalej. To są programy profesjonalne, ale są też takie, które posiadają ułatwienia w obsłudze.

#7 Bomber

Bomber

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 15 luty 2013 - 22:46

No właśnie najczęściej problem mam z wyszukaniem bo jakby wiem z reguły czego dotyczy problem ale znalezienie odpowiedniego aktu prawnego czy innego źródła informacji jest trudne. Co to są te "sipy" o których piszesz? Nie wiem czy poradzę sobie z profesjonalnymi programami. Szukam raczej czegoś prostego.

#8 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 15 luty 2013 - 22:57

sipy są proste.Ania dobrze to wyjaśniła.Podobnie jak i wyszukiwarka orzeczeń NSA.

#9 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 luty 2013 - 11:19

SYSTEM INFORMACJI PODATKOWEJ

Ministerstwo Finansów, opracowało i wydrożyło narzędzie internetowe pod nazwą System Informacji Podatkowej (SIP). Idea stworzenia systemu zrodziła się z potrzeby zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa w sprawach podatkowego przez służby skarbowe. Zdaniem systemu jest wspieranie procesów decyzyjnych w sprawach podatkowych, rozpowszechnienie informacji podatkowej.

System Informacji Podatkowej stanowi zbiór dokumentów w sprawach podatkowych. W bazie danych Systemu Informacji Podatkowej znajdują dokumenty, na które składają się:

· Interpretacje przepisów prawa podatkowego udzielone przez organy podatkowe,
· Orzeczenia i uchwały Trybunału Konstytucyjnego, Sadu Najwyższego i Naczelnego Sadu Administracyjnego,
· Inne materiały z zakresu spraw podatkowych.

#10 Bomber

Bomber

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 17 luty 2013 - 23:20

No to podatki mam już załatwione :) Znacie coś jeszcze fajnego w stylu tego systemu informacji podatkowej z innych dziedzin prawa??

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2013 - 00:27

a na ten przykład Bomber z jakich dziedzin prawa,bo trochę ich mamy ?

#12 kreg

kreg

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 19 luty 2013 - 00:21

Pewnie wszystkich:P Sipy są bardzo przydatne, z tymże w większości płatne. Podobny zakres do darmowego korzystania jak wyżej wymienione ma w sumie tylko lexis.pl. To znaczy można sprawdzić jednolite akty prawne. Przy tym jest dość łatwy w obsłudze.

#13 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 19 luty 2013 - 19:03

Jeżeli interesują Cię porady pisane przez prawnikow a jednoczesnie nie chcesz płacić za dostęp to możesz skorzystać z serwisu www.prawo.wieszjak.pl Tam znajdziesz zarówno aktualności jak i porady podzielone na kategorie. Tylko przy pobieraniu umów trzeba się zalogować ale serwis cały jest bezpłatny. Szczerze warto go polecić. Z tego co pisałeś to sprawy urzędowe oraz konsument - powinieneś zajrzeć:)

#14 Bomber

Bomber

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 19 luty 2013 - 23:25

a na ten przykład Bomber z jakich dziedzin prawa,bo trochę ich mamy ?

W pierwszym poście pisałem, że głównie to podatki, sprawy urzędowe czyli prawo administracyjne no i takie sprawy związane z reklamacjami, ze sprzedażą itp.

Pewnie wszystkich:P Sipy są bardzo przydatne, z tymże w większości płatne. Podobny zakres do darmowego korzystania jak wyżej wymienione ma w sumie tylko lexis.pl. To znaczy można sprawdzić jednolite akty prawne. Przy tym jest dość łatwy w obsłudze.

Dzięki, właśnie najlepiej jakby to było darmowe i łatwe w obsłudze :) sprawdzę sobie ten lexis.pl

Jeżeli interesują Cię porady pisane przez prawnikow a jednoczesnie nie chcesz płacić za dostęp to możesz skorzystać z serwisu www.prawo.wieszjak.pl Tam znajdziesz zarówno aktualności jak i porady podzielone na kategorie. Tylko przy pobieraniu umów trzeba się zalogować ale serwis cały jest bezpłatny. Szczerze warto go polecić. Z tego co pisałeś to sprawy urzędowe oraz konsument - powinieneś zajrzećDołączona grafika

Super :) dziękuję, z pewnością tam zajrzę :) jedyne co może być problemem to, że na forum nie zawsze szybko odpowiedzą a zdarza się tak, że muszę sprawdzić coś szybko a z kolei porady już udzielone mogą być nieaktualne, chyba, że ktoś to sprawdza na bieżąco.

W każdym bądź razie dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Będę też wdzięczny za każdą kolejną :)

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2013 - 23:52

Gdyby jeszcze do pełni szczęścia Sobi - te materiały na wieszjaku.pl wszystkie były aktualizowane, to byłoby rzeczywiście w porzo,ale niestety tak nie zawsze jest,a przepisy się zmieniają.Ale tak co do zasady - to można przyjąć,iż jest to niezły portal.

#16 kreg

kreg

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 20 luty 2013 - 23:03

Portal jest niezły, zgadza się. Jest tam też forum jakby co. A ten system pownineś przyswoić sobie, wyszukiwarka działa podobnie jak google i można wpisywać potoczne nazwy intytucji prawa. Przepis i tak znajdzie.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 luty 2013 - 00:14

I tu się z kregiem zgadzam.co do powyższego.

#18 Bomber

Bomber

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 23 luty 2013 - 20:04

Włączyłem sobie ten okres próbny w tym serwisie ale szczerze mówiąc nie bardzo wiem nawet jak go sprawdzić. @kreg mógłbyś mi coś doradzić bo chyba korzystałeś już z tego serwisu?

#19 kreg

kreg

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 24 luty 2013 - 14:26

Ciężkie to nie jest:) Po prostu musisz "pobawić się" tym serwisem. Może już widziałeś, że w wyszukiwarce można wpisać nazwą potoczną jakiejś instytucji prawnej zamiast prawidłowej prawnej, a i tak znajdzie odpowiedni przepis. Właśnie przez takie ułatwienia myślę, że to też jest dlka Ciebie pewne wyjście:)

#20 Bomber

Bomber

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 25 luty 2013 - 23:47

Wpisałem PIT i wyświetliło mi, że chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych i całą masę podpowiedzi do tego zagadnienia. Całkiem sprytne muszę przyznać :) najlepsze jest to, że te wyniki nie są takie w jak w google tylko same konkrety - ustawy, rozporządzenia, komentarze. Widziałem, że można uruchomić okres próbny. Jest coś ciekawego w tej pełnej wersji czy już sobie nie zaprzątać tym głowy?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prawo, system, forum, pomoc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych