Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Reorganizacja Straży Granicznej


wróć do serwisu Sektor Publiczny 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 27 styczeń 2013 - 00:00

Komisja Spraw Wewnętrznych wysłuchała informacji Ministra Spraw Wewnętrznych o reorganizacji Straży Granicznej na granicy wewnętrznej strefy Schengen.

Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - Piotr Stachańczyk.

Jak się dowiadujemy ze strony internetowej Sejmu RP - w informacji omówiono działania podejmowane przez Straż Graniczną na przestrzeni ostatnich lat w celu dostosowania się do zmieniających się warunków i potrzeb odnoszących się do polityki państwa (wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen).

Jednym z ważniejszych elementów strategii działania SG jest „Program zintegrowanego zarządzania granicą w latach 2007-2013”. Priorytetem w kontekście działania SG jest pełna realizacja układu z Schengen - skuteczna ochrona odcinków granicy zewnętrznej UE/Schengen oraz dostosowanie struktur i sposobu działania SG na odcinkach granicy wewnętrznej i w głębi kraju.

W kontekście planowanych zmian organizacyjno-etatowych dotyczących placówek SG, których liczba wynikać będzie z zagrożeń i zadań, optymalne będzie rozwiązanie oparte na funkcjonowaniu 8 oddziałów SG w poszczególnych regionach kraju (uwzględniono w tym zmniejszenie liczby placówek SG).

W informacji przedstawiono szczegółowy zasięg terytorialny oddziałów SG.

W dyskusji posłowie podnosili kwestie związane z danymi statystycznymi dotyczącymi legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski oraz z przemytem. Pytali również o organizację przenoszenia pracowników i funkcjonariuszy z likwidowanych placówek do innych oraz o zagospodarowanie struktury pozostającej po SG, konkretne efekty reorganizacji, skutki finansowe przeniesień i likwidacji jednostek.

Podkreślono także, że materiał był dostarczony zbyt późno, co utrudniło szczegółowe zapoznanie się z nim, oraz zwrócono uwagę, że brak jest w materiale informacji na temat docelowej wizji SG.

Użytkownik < Mariusz J. > edytował ten post 08 luty 2013 - 19:42


#2 Guest_gosc gosc

Guest_gosc gosc
 • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 11:10

No prosze ktoś tu odkrył opcje kopiuj wklej i kopiuje strone sejmu... bardzo naprawde bardzo kreatywny sposób korzystania z informacjichociaż nawet z kopiowaniem ma pan problemy "sejm.vov.pl" -

#3 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 27 styczeń 2013 - 21:44

Decyzje dotyczące reorganizacji Straży Granicznej

Dokładnie.

Natomiast MSW - informuje o swoich decyzjach w sprawie reorganizacji Straży Granicznej.

Cyt. ,,15 stycznia br. Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przedstawił na odprawie komendantów oddziałów Straży Granicznej decyzje dotyczące reorganizacji struktury tej formacji.

Według nowej koncepcji liczba i zasięg terytorialny oddziałów Straży Granicznej będą dostosowane do realizowanych zadań odpowiednio na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej granicy Polski. Zmiany zakładają m.in. utworzenie na południowej granicy jednego dużego oddziału Straży Granicznej - Śląsko-Małopolskiego z siedzibą w Raciborzu. W związku z reorganizacją Straży Granicznej MSW nie planuje zwolnień funkcjonariuszy.

W ramach nowej koncepcji, funkcjonariusze z reorganizowanych oddziałów będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW. Na samej granicy zewnętrznej UE istnieje około 1700 etatów do obsadzenia.

Funkcjonowanie Straży Granicznej od momentu przystąpienia do strefy Schengen wskazuje na konieczność dostosowania terenowych oddziałów SG do nowych zadań. Proces ten został już przeprowadzony w odniesieniu do granicy zachodniej. Dlatego też obecna reorganizacja obejmie głównie południową granicę kraju.

Obecnie w ramach trzech oddziałów Straży Granicznej na południu Polski funkcjonuje 14 placówek (po reorganizacji będzie ich 11). Dla porównania na granicy zachodniej, na której przeprowadzono już proces reorganizacji, w ramach jednego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działa 10 placówek ‘’.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy