Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

CIT-8 i CIT-8/O


wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 lidia1

lidia1

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 21:03

Stowarzyszenie w 2012 roku poniosło stratę. Na pewno muszę wypełnić CIT-8. A czy stratę wypełnia się w CIT-8/O lub gdzieś w innym załączniku? Czy ktoś się orientuje, czy oprócz CIT-8 trzeba coś jeszcze wypełnić? Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.

#2 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 21:25

W tym wypadku wypełnia się własnie ten załącznik. Należy jednak pamiętać że zgodnie z przepisami, kwota odliczeń z tytułu poniesionych strat w latach ubiegłych nie może przekroczyć kwoty dochodu podanego w rubryce 38 CIT-8 pomniejszonego o kwotę dochodu zwolnionego od podatku podanego w pozycji 20 CIT-8/0.
polecam do zapoznania się z artykułem: http://www.infor.pl/prawo/artykuly/408474,straty_z_lat_ubieglych_w_cit_8.html

#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 21:28

Witaj, składasz tylko CIT-8 bez załączników.strata która Ci wychodzi będzie możliwa do odliczenia w 5 ciu kolejnych latach(przy czym nie więcej niż 50% na rok)dopiero przy składniu CIT-8 za 2013, jezeli wyjdzie jakiś dochód to wtedy załączysz CIT-8/O i wykażesz w nim odpowiednio tę stratę z 2012 r.

#4 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 styczeń 2013 - 00:21

Wraz z rocznym zeznaniem CIT-8 załączamy załączniki. Należą do nich:
• CIT-8/O (Informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku)
• CIT-D (Informacja podatnika CIT o otrzymanych / przekazanych darowiznach)
• CIT-ST, CIT-ST/A (Informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku CIT)
Jednostka powinna złożyć CIT-8/O jeśli:
- posiadała dochody wolne lub zwolnione od podatku,
- odliczała od dochodu strat z lat ubiegłych,
- odliczała darowizny,
- miała odliczenia z tytułu wydatków inwestycyjnych,
- miała dochody z tytułu dywidend lub innych wymienionych w art. 10 ustawy o CIT,
- dokonywała wypłat dla zagranicznych osób prawnych.

#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 styczeń 2013 - 21:43

drobna uwaga - tu nie chodzi o spółkę, lecz o stowarzyszenie

#6 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 styczeń 2013 - 10:02

Zgadza się koleżanko...Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 1 określa podmioty opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych - podlegają pod CIT m.in. stowarzyszenia i fundacje, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, np. stowarzyszenia zwykłe (działalność wyłącznie statutowa).Stratę z 2012 roku wykażemy w 2013 w CIT-0.

#7 Guest_Dar@s

Guest_Dar@s
  • Goście

Napisano 17 marzec 2014 - 14:41

WItam.

 

A czy za 2013 przy stracie też nie wypełnia się CIT 8/0?

 

Pozdrawiam



#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 marzec 2014 - 22:44

[font="georgia, serif;"]aktualne jest to co napisał Radomiak w styczniu 2013[/font]



#9 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 20 marzec 2014 - 22:19

 Jeśli  w stowarzyszeniu wszystkie przychody zwolnione a  za 2013 r mam stratę to  CIT O nie wypełniam ? 



#10 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 15:56

Witam wszystkich, 

 

czy jeśli drugi rok z rzędu fundacja wykazuje stratę, to w tym drugim roku, również nie wypełnia się CIT-8/O ?Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych