Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Pit dla młodych


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 3 + 8 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Napisano 17 luty 2020 - 08:23

W takim przypadku, nie należy dokonywać korekt list płac ani tym bardziej wypłacać pracownikowi, pobranej na rzecz US, zaliczki na podatek dochodowy. Pobrana zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika wypłaconego w okresie sierpień-grudzień 2019 roku zostanie uwzględniona w rozliczeniu rocznym. Warto zerknąć na artykuł na poradniku przedsiębiorcy “Zeznania roczne w pigułce - o czym nie wolno zapomnieć?”

 

W praktyce oznacza to, że jeżeli za okres styczeń-lipiec 2019 r. u pracownika doszło do niedopłaty podatku, wtedy zaliczka pobrana nadprogramowo (z okresu sierpień-grudzień) pójdzie na pokrycie niedopłaty. Jeżeli natomiast w okresie styczeń-lipiec 2019 r. zaliczki pobrane na poczet podatku dochodowego były odprowadzane w odpowiednich wielkościach, wtedy wpłacona zaliczka z okresu sierpień-grudzień zostanie wypłacona pracownikowi przez US po dokonaniu przez niego rozliczenia rocznego.


AlicjaM

Napisano 26 grudzień 2019 - 14:49

Dostanie, jeśli rzeczywiście cokolwiek nadpłacone było...


Napisano 23 grudzień 2019 - 09:13

dostanie zwrot nadpłaconego podatku z rozliczenia rocznego PIT


Napisano 23 grudzień 2019 - 09:01

ponawiam powyższe pytanie z prośbą o pomoc 


Napisano 20 grudzień 2019 - 08:41

Witam,

a ja mam takie pytanie, co jeśli mam pracownika który złożył wniosek o niepobieranie i to stosowaliśmy 3 m-ce, jednak wprowadzając to w systemie kadrowym pracownik zaznaczył ,  że " nie pobierać  od ..... do ....." wpisując tylko datę trwania umowy na okres próbny , pracownik miał umowę przedłużoną, i za kolejny m-c pracy ten podatek się już pobrał ? 

co w takie sytuacji ?może w nast. wynagrodzeniu jakoś go prostownikowi dopłacić?? 


Napisano 25 październik 2019 - 09:28

dzięki


doora

Napisano 25 październik 2019 - 07:56

Ja bym policzyła ten podatek od całości. 

W końcu będzie to przychód otrzymany już PO urodzinach.

 

Gdyby wypłata była np. 5 października, wtedy bez podatku.


Napisano 25 październik 2019 - 07:27

Proszę o interpretację hm...interpretacji...

Mój pracownik 8 października skończył 26 lat. Wypłatę ma 30 października. Mój program płacowy nie jest dostosowany do liczenia wypłaty z jednoczesnym naliczaniem i nie naliczaniem podatku za część miesiąca. Nie mam również możliwości ręcznego wprowadzania danych podatkowych.

Zwróciłam się z prośbą do dostawcy oprogramowania aby pomógł mi rozwiązać ten problem. W odpowiedzi dostałam to:

 

"(…) w oparciu o nowe regulacje pojawiły się wątpliwości, jak powinien postąpić płatnik w stosunku do przychodów uzyskanych przez podatnika w miesiącu, w którym ukończył on 26 lat.

 

Do tego problemu odniosło się Ministerstwo Finansów 25 września 2019 r., udzielając wyjaśnień :" W przypadku gdy podatnik kończy 26 lat w bieżącym roku podatkowym np. 11 września, to zwolnienie od podatku o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 148 ustawy PIT ma zastosowanie również we wrześniu, jednakże wyłącznie do przychodów otrzymanych do dnia 26. urodzin, czyli nie później, niż w dniu 11 września 219 roku.

 

Podkreślić przy tym należy, że w odniesieniu do przychodów otrzymanych w miesiącu utraty prawa do zwolnienia (w omawianym przykładzie jest to wrzesień) nie ustala się proporcji kwoty zwolnienia.

 

Jednocześnie, jeżeli w miesiącu utraty prawa do zwolnienia, podatnik - oprócz przychodów objętych zwolnieniem-otrzyma podlegające opodatkowaniu przychody ze stosunku pracy, obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki w związku z tymi przychodami występuje już w tym miesiącu (czyli we wrześniu)"

 

Dla mnie to zupełnie wykluczające się zapisy.

Może ktoś z Was miał już taką sytuację i może coś podpowiedzieć, ewentualnie przytoczyć jasną interpretację.

 


Napisano 19 październik 2019 - 15:28

polecam przeczytać art.83 ust. 2 ustawy


Hondek

Napisano 16 październik 2019 - 14:13

A ja mam program "Kadry i Płace" z Pakietu Przedsiębiorcy i bez zbędnej paniki i obawy przeszłam przez kolejne miesiące danego roku z rozliczaniem pracowników po zmianach w przepisach. Program odpowiednio na czas został przygotowany i zaktualizowany i bez problemu rozliczyłam za lipiec i sierpień pracowników do 26 roku życia. Polecam każdemu ...https://www.pakietpr...l/kadry-i-place


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)