Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Przepracował - czyli dni za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (Z3)


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 6 + 8 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Sua

Napisano 25 lipiec 2012 - 13:48

Z góry dziękuję! Dołączona grafika

ida

Napisano 25 lipiec 2012 - 13:42

delegacja na pewno a co do urlopu szkoleniowego ,to muszę sprawdzić, prawdopodobnie tak jak wypoczynkowy

Sua

Napisano 25 lipiec 2012 - 12:07

Halo, halo?Słusznie uważam delegację i urlop szkoleniowy za dni przepracowane?

Sua

Napisano 25 lipiec 2012 - 11:23

Uzupełniam i proszę o sprawdzenie:Za dni przepracowane przy ustalaniu podstawy wymiaru należy uważać:- urlop wypoczynkowy- urlop okolicznościowy- urlop na żądanie- urlop szkoleniowy- delegację- opiekę z art. 188 Kp- poszukiwanie pracy- krwiodawstwo- nieobecność usprawiedliwioną z prawem do wynagrodzenia (np. zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy).

Sua

Napisano 25 lipiec 2012 - 11:00

Cześć,

Mój superhiperwypasiony program płacowy chyba ześwirował. Przy obliczaniu zasiłku chorobowego traktuje urlop szkoleniowy oraz delegację, jako dni nie przepracowane i uzupełnia podstawę wymiaru o te dni. Uważam, że delegacja, podobnie jak urlop wypoczynkowy, szkoleniowy czy zwolnienie z art. 188 kp są dniam "nieobecności za ktore pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia" zatem nie pownny one wpływać na liczbę dni przepracowanych.

Ale u mnie wpływają wobec czego szukam podstawy prawnej (i własciwego sposobu postępowania).

Znalazłam:
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2010, Nr 77, poz. 512)

Art. 38 p. 2
2. Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1, ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
1) wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy;
2) przyjmuje się, po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2, wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Komentarz ZUS nr 163 do ustawy:
Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. (...)

No właśnie...

Wobec powyższego, kto ma rację, ja czy zaktualizowany program płacowy?

Pomocy!

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)