Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a prowizja


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 8 + 7 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

koleżanka

Napisano 01 wrzesień 2014 - 18:44

widocznie te premie i prowizja nie są zmniejszane za okres choroby i dlatego nie włączono ich do podstawy zasiłku

to jest zgodne z przepisami


Napisano 01 wrzesień 2014 - 12:01

Witam,

MAdlene jestem teraz w podobnej sytucji - jestem na dłu ższym zwolnieniu lekarskim. Mimo trzech składkowych mojej pensji ( podstawa, prowizja, premia), zus - a właściwie pracodawca- bo pracuję w korporacji-  wypłacił mi 80% samej podstawy i to tyle... udało Ci się jakoś rozwiązać spawę ze " zmiennymi " dodoatkami do podstwy  \? jak dojść swoich praw ?


koleżanka

Napisano 27 luty 2014 - 22:45

[font="georgia, serif;"]do wyliczenia podstawy chorobowego bierze się wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania [/font]

[font="georgia, serif;"]a jeśli ktoś jest krócej zatrudniony, to bierze się pełne miesiące, czyli np. 5 czy 8 czy 10 [/font]


Napisano 27 luty 2014 - 22:41

Jeżeli o Od premiery sprzedażowych są odprowadzane podatki to przy długim l4 dostanieSz średnią wyliczoną z kilku miesięcy. I teraz pytani 12 miesięcy czy 6? I czy przy zwykłym długim zwolnieniu jak się wylicza średnią?

Napisano 01 luty 2014 - 23:59

Witam ja z trochę innej beczki. Od 01 marca 2012 poszłam na l4 z powodu zagrożonej ciąży. Macierzyński od 09.2012, póżniej od połowy lutego 2013 do kwietnia 2013 urlop niewykrzystany i po urlopie wychowawczy do teraz. Złożyłam wniosek o przerwanie wychowawczego i zostałam objeta zwolnieniem grupowym. Moje pytanie jak zostanie policzone wysokość odprawy z jakich okresów, bo problem polega na tym że płaca zasadnicza ok wiem co i jak ale problem mam z premiami za sprzedaż ponieważ w firmie funkcjonuje system ze np. za styczeń premia wypłacona jest do 10-go marca, za luty do 10-tego kwietnia i tak też w trakcie l4 te premie mi spływał .Natomiast czytałam ze licza się trzy ostatnie miesiące pracy  a  ani w grudniu ani w styczniu ani w lutym nie otrzymałam premii za miesiące wcześniejsze.


Napisano 27 luty 2013 - 19:13

pomóżcie jeszcze prosze:co oznacza ten artykuł?Art. 41 ust.2 ustawy zasiłkowejSkładników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.co oznacza określony termin?chodzi mi o przykład..

witam.Czy wyjaśnicie mi jeszcze ten artykuł?Czy to oznacza np , że jeśli dany składnik (prowizja) przysługuje mi jeszcze powiedzmy tylko przez miesiąc od pójścia na długie zwolnienie to wtedy nie może być on wliczony do podstawy wymiaru zasiłku?

Bogusława

Napisano 23 luty 2013 - 18:53

Praktycznie ,to wygląda tak ,że jeżeli wynagrodzenia są wypłacane w tym samym terminie ,co premie ,to wszystko jasne w momencie liczenia list płac wszystko jest jasne ,bo znana jest zasadnicza i znana jest premia.Natomiast jeżeli wynagrodzenia sa wypłacane ostatniego dnia miesiaca marca ,a premie 10 kwietnia to w chwili sporzadzania listy płac na dzień 30 marca pracownik w płacach może nie mieć tej informacji .

Napisano 23 luty 2013 - 18:41

.Jeżeli bowiem wystąpi sytuacja, gdy pracownik, pomimo absencji chorobowej, otrzyma premię uznaniową za dany miesiąc w wysokości niepomniejszonej za czas absencji, to premia nie może być wliczona do podstawy wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc. Dlatego też decyzję o wliczeniu premii do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należnych za dany miesiąc można podjąć dopiero po wypłacie premii za ten miesiąc."Pozdrawiam Dołączona grafika

Jeszcze się upewnię czy dobrze rozumiem - przepraszam ale laik jestem.

Luty - stałe 1000 zł podstawa, 1000 zł prowizja od sprzedaży (za indywidualny osiągnięty wynik, podpisane umowy),
Marzec - stałe 1000 zł podstawa, 0 zł prowizja od sprzedaży (miesięczna absencja chorobowa).
okres rozliczeniowy 1-31.., wynagrodzenie płatne ostatniego dnia miesiąca

czy wobec tego pracodawca dopiero na koniec kwietnia zadecyduje czy wlicza premię do podstawy świadczeń chorobowych? a marzec otrzymuje się tylko wynagrodzenie podstawowe?


Dziękuję za wyjaśnienie i link do artykułu Dołączona grafika

Bogusława

Napisano 23 luty 2013 - 17:22

Natomiast w temacie art 41 : " ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego stosuje się przepisy ustawy zasiłkowej (art. 92 K.p.). Zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy, w podstawie wymiaru zasiłków (także wynagrodzenia chorobowego) nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia, do których w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego (lub zasiłku), jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego świadczenia. Ważne: Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wlicza się składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, a także te, w stosunku do których nie zamieszczono odpowiednich regulacji w przepisach płacowych, o ile nie są wypłacane za okresy absencji chorobowej.
Z powyższego wynika, że premia uznaniowa powinna być wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za miesiąc, za który w związku z absencją chorobową została obniżona lub nie została wypłacona. W rezultacie nie można jednoznacznie określić, że premia zawsze podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Jeżeli bowiem wystąpi sytuacja, gdy pracownik, pomimo absencji chorobowej, otrzyma premię uznaniową za dany miesiąc w wysokości niepomniejszonej za czas absencji, to premia nie może być wliczona do podstawy wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc. Dlatego też decyzję o wliczeniu premii do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należnych za dany miesiąc można podjąć dopiero po wypłacie premii za ten miesiąc."Pozdrawiam Dołączona grafika

Bogusława

Napisano 23 luty 2013 - 17:09

http://kadry.infor.p...horobowych.html Tutaj na stroni INFOR powinno wszystko być .Według mojej skromnej wiedzy ,to jeżeli nie masz wypłacanej prowizji osobno w trakcie zasiłku chorobowego ,to powinno to wejść do podstawy.

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)