Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: świadectwo pracy - likwidacja stanowiska


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 3 + 9 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

ZosiaA

Napisano 02 grudzień 2019 - 15:46

Pytasz w różnych postach, pod innymi nickami, podajesz różne dane......po co?

Napisano 02 grudzień 2019 - 14:39

Dzień dobry

W październiku zostałem  zwolniony z firmy  otrzymałam rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z przyczyn likwidacji stanowiska pracy 

Jestem zatrudniony na umowę o pracę od czerwca 2012 na czas nieokreślony  a na umowę zlecenie pracowałem już w tej firmie od stycznia 2012. -wypowiedzenie mam do końca stycznia 2020

Mam kilka pytań odnośnie wypowiedzenia z przyczyn likwidacji stanowiska pracy 

 

1. Czy należą mi się 3 dni wolne płatne na poszukiwanie pracy czy pracodawca może mi tych dni nie udzielić? czy wystarczy, że ich poinformuję, że zgodnie z Art. 37. § 1 te dni mi się należą

 

2. Czy przysługuje mi odprawa w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia (pracodawca zatrudnia ponad 90 osób na umowę o pracę + ok 30 osób na umowę zlecenie) w  dniu w którym ja zostałem zwolniony zostali też zwolnieni kolega i koleżanka, a kilka dni później kolejne 3 osoby, ale bez podania przyczyny wypowiedzenia, oni mieli umowy na czas określony.

 

3.Jeśli przysługuje mi odprawa to na jakiej podstawie jest obliczana?ponieważ moje wynagrodzenie jest podzielone na wynagrodzenie zasadnicze i premię uznaniową która jest wypłacana cyklicznie (80% zasadnicze i 20%premia)

 

4. Co jeśli pracodawca nie będzie chciał wypłacić mi odprawy czy jest na to jakiś paragraf w kodeksie pracy albo gdziekolwiek?

(czy pracodawca musi mieć jakiś zapis w regulaminie wenętrznym, że wypłaca odprawy? a co jeśli ma zapisane info odnoście kwoty przydzielonej dla odchodzącego pracownika, która jest zdecydowanie niższa niż ta w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia,  ale ma to być przeznaczone na imprezę pożegnalną lub prezent dla tego pracownika)

Proszę o informację 

 


Napisano 11 wrzesień 2019 - 18:37

Świadectwo pracy

Kraktax

Napisano 09 styczeń 2016 - 22:41

Świadectwo pracy musisz dostać. Tak, jak i dokument potwierdzający rozwiązanie umowy. Jeśli się upomnisz u pracodawcy, to od Ciebie zależy co i z jaką datą podpiszesz.


Napisano 08 styczeń 2016 - 22:53

Przed zamknięciem firmy winien rozwiązać z Tobą stosunek pracy. Jeżeli jednak tego nie zrobił, Twój stosunek pracy nadal trwa, pomimo zaprzestania wykonywania przez pracodawcę działalności. Swoją drogą, ciekawe, czy Twój pracodawca zdaje sobie z tego sprawę?

 

 

Nie mam pojęcia i ne wiem co mam robić. Boje sie ze będą problemy z otrzymaniem swiadectwa pracy, tak jak były problemy z zaswiadczeniami lekarskimi do ZUS


Kraktax

Napisano 08 styczeń 2016 - 22:38

Przed zamknięciem firmy winien rozwiązać z Tobą stosunek pracy. Jeżeli jednak tego nie zrobił, Twój stosunek pracy nadal trwa, pomimo zaprzestania wykonywania przez pracodawcę działalności. Swoją drogą, ciekawe, czy Twój pracodawca zdaje sobie z tego sprawę?


Napisano 08 styczeń 2016 - 22:18

Witam

Jestem zatrudniona w firmie jednoosobowej, Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Dowiedziałam sie że mój pracodawca zamknął firme pół roku temu. Czy nie powinnam dostać świadectwa pracy? Bardzo proszę o pomoc.


Napisano 24 sierpień 2015 - 14:36

tez jestem ciekawa, bo mam podobna sytuację, przy czy moj przypadek to pracodawca zatrudniajacy ponizej 20 pracowników


Napisano 18 sierpień 2015 - 12:26

Zastanawiam się, co wpisać w świadectwie pracy w przypadku likwidacji stanowiska. Wypowiadam umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Świadectwo pracy w pkt 3 powinno zawierać sformułowanie: "rozwiązanie umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.nr 90, poz. 844 z późn. zm.)? Czy wystarczy podać art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy?


Napisano 18 sierpień 2015 - 12:26

Zastanawiam się, co wpisać w świadectwie pracy w przypadku likwidacji stanowiska. Wypowiadam umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Świadectwo pracy w pkt 3 powinno zawierać sformułowanie: "rozwiązanie umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.nr 90, poz. 844 z późn. zm.)? Czy wystarczy podać art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy?


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)