Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: Korupcja, Polska i świat w rankingu


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 5 + 7 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Maia

Napisano 27 luty 2019 - 11:15

A słyszeliście o programie antykorupcyjnym w Chinach, który po pierwszym dniu został wyłączony, bo wykrył za dużo przestępstw? Może w innych krajach tez by się coś takiego przydało.


Grzegorz Tanecki

Napisano 12 luty 2019 - 12:32

Panie Krzysztofie,

 

 

Żeby odpowiedzieć na Pana pytanie zacytuję fragment Ustawy:

 

Art. 43 ust 2 Ustawy

O wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu może świadczyć w szczególności powiązanie stosunków gospodarczych lub transakcji okazjonalnej z państwem określanym przez wiarygodne źródła jako państwo o wysokim poziomie korupcji lub innego rodzaju działalności przestępczej, państwo finansujące lub wspierające popełnianie czynów o charakterze terrorystycznym, lub z którym łączona jest działalność organizacji o charakterze terrorystycznym.

 

Oznacza to między innymi, że jeżeli firma (Klient) dla której świadczy Pan usługi związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, lub któryś z beneficjentów rzeczywistych tej firmy (Klienta), posiada siedzibę, miejsce zamieszkania, lub obywatelstwo w kraju o wysokim poziomie korupcji, powinien Pan podwyższyć temu Klientowi ryzyko i zastosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego.


Napisano 12 luty 2019 - 09:05

Panie Grzegorzu,

 

Nie do końca rozumiem po co mi zwykłemu księgowemu potrzebny jest taki ranking ? Ja nie jestem urzędnikiem, ani politykiem któremu wręcza się łapówki ?


Grzegorz Tanecki

Napisano 08 luty 2019 - 11:42

Indeks:

https://www.transparency.org/cpi2018

 

Komentarze:

https://www.forbes.p...ception/h0895df

http://www.antykorup...upcji-2017.html

https://www.blog.ey....z-opublikowany/


Grzegorz Tanecki

Napisano 08 luty 2019 - 11:41

Transparency International opublikowała Indeks Percepcji Korupcji 2018. Polska, w rankingu 180 krajów świata, podobnie jak w ubiegłym roku, zajęła 36 pozycję.

 

Indeks percepcji korupcji jest jednym z wskaźników wykorzystywanych przez instytucje obowiązane w procesie oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

 


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)