Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Odpowiadanie w temacie: czy paragon może być dowodem księgowym?


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 6 + 1 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Mar-Tax

Napisano 16 kwiecień 2015 - 21:42

Przedsiębiorcy udający się w podróż służbową do innego kraju często napotykają na trudności z uzyskaniem faktury. Przywołane rozporządzenie dotyczące prowadzenia księgi podatkowej zezwala na dokumentowanie paragonem nabycia paliw i olejów silnikowych zakupionych w innym państwie. Taki paragon musi zawierać oznaczenie sprzedawcy, datę, wartość i ilość towaru. Podobnie jak w przypadku zakupów materiałów bhp, czy środków czystości, przedsiębiorca na odwrocie paragonu powinien zamieścić nazwę swojej firmy, adres i nazwę zakupionego towaru - w tym wypadku zakupionego paliwa lub oleju silnikowego.

A co do ksiąg handlowych to:

http://www.vat.pl/pa...koment_2439.php


Sznajder

Napisano 16 kwiecień 2015 - 20:08

Pani Angeliko,

 

w moim miejscu pracy prawie nikt nie księguje paragonów z zagranicy dotyczacych paliwa. W takim razie widzę, że jest to niejaki błąd i spokojnie taki koszt po ówczesnym opisaniu na odwrocie można zaliczyć w koszty?

Tylko w przypadku Kpir a co z KH?


Borowska Angelika

Napisano 15 kwiecień 2015 - 20:14

Zagadzam się z koleżanką. W przypadku zakupu towarów handlowych od kontrehantów zagarnicznych podatnik powienien posiadać fakturę.


koleżanka

Napisano 17 marzec 2015 - 23:02

wg mnie trzeba mieć fakturę/rachunek


Napisano 17 marzec 2015 - 22:05

Pobijam, czy można na paragon kupić towar handlowy?


Napisano 11 marzec 2015 - 19:58

tak rozumiem, ale czy mogę kupić towar hanlowy na paragon za granicą  i potem wrzucić w koszty dzaiałalności w polsce.


Borowska Angelika

Napisano 11 marzec 2015 - 19:03

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie KPiR paragon może być dokumentem księgowym w przypadku zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych. Paragon musi zostać wówczas zaopatrzony w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru.

Ponad to paragonami można dokumentować wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów (również powinny zostać odpowiednio opisane).


Holland

Napisano 11 marzec 2015 - 18:31

Witam, czy jeśli  dostałam paragon na towar od zagranicznego dostawcy (nie wystawia faktury bo prowadzi sprzedaz detaliczną) to czy mogę wprowadzić towar na stan magazynowy? i czy mogę zaksięgować ten paragon jako koszt ?Jak to zrobić by prawidłow je ewidencjonować?


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)