Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Odpowiadanie w temacie: Nowa działalność a podatnik VAT


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 5 + 4 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

fiskimiriski

Napisano 23 luty 2021 - 20:38

Ja również kiedyś zaczynałem przygodę z otwieraniem swojej działalności i od razu wybrałem podatek VAT. W sumie na początku nie bardzo rozumiałem o co chodzi, ale dziś po prostu korzystam z usług https://taxology.co/pl/i się tym nie przejmuję. Tym bardziej, że dość sporo rozliczam się z podatku VAT w Unii Europejskiej. Myślę, że jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie.


Napisano 03 luty 2021 - 19:10

Witam. Chcę żeby dziadek uzyczyl mi garażu pod działalność gospodarczą czy on musi płacić za to podatek jak np garaz ma 15m2

Napisano 25 styczeń 2021 - 14:46

Doradztwo finansowe na najwyższym poziomie oferuje firma DG-INWEST. Polecam ich usługi. Mają oddziały w całym kraju i pomogli rozwinąć się mojej firmie.


elka2002

Napisano 06 styczeń 2021 - 17:53

Tutaj https://www.infobrok...-platnikiem-vat można się dowiedzieć w jaki sposób sprawdzić czy dana firma jest płatnikiem VAT. Jest to w niektórych sytuacjach niezwykle ważne. Macie ram wszystko opisane. Uważam, że warto skorzystać z takich porad i wskazówek. Wiele osób bowiem nie wie w jaki sposób dokonać weryfikacji. 


golapi

Napisano 26 sierpień 2020 - 13:14

Mam takie pytanie - założyłem działalność gospodarczą, gdzie przeważającą działalnością będzie obsługa i działalność portali internetowych (kody PKD 63.12.Z; 62.01.Z oraz 63.11.Z). Czy mam obowiązek rejestrować się jako czynny podatnik VAT - tzn. czy muszę być VATowcem? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 

A jaką formę rozliczenia DG wybrałeś? Pytam z ciekawości, bo ja jestem zachwycona programem Mała Księgowość z Pakietu Przedsiębiorcy i dlatego śmiało mogę Tobie polecić, jeżeli jeszcze nic nie wybrałeś ;) tutaj możesz pobrać za darmo... https://www.pakietpr...mala-ksiegowosc


Justyna Mąkosa

Napisano 04 sierpień 2020 - 11:02

Witam,

może Pan skorzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT do kwoty 200.000 zł.
Artykuły, które Pan chce sprzedawać nie są zawarte m.in.w załączniku nr 12, wykluczającym z zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Powyższy limit zawarty w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT mówi:"Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku".

W przypadku nowych podmiotów w pierwszym roku działania limit zwolnienia podmiotowego VAT obliczany jest proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności, na co wskazuje art. 113 ust. 9 ustawy o VAT:"Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1".

Formę opodatkowania, jaką może Pan przyjąć, to Pkpir.

Jako nowy przedsiębiorca zwolniony z VAT z mocy prawa, nie musi Pan składać żadnych deklaracji informujących urząd skarbowy o swoim wyborze.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Dorota Ł

Napisano 30 lipiec 2020 - 19:12

Nie musi się Pan rejestrować jako Vatowiec jeśli:

  • wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła kwotę 200 tys. zł, a w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku -  limit wielkości sprzedaży pozwalający na zwolnienie z VAT należy obliczyć proporcjonalnie do liczby miesięcy, jakie pozostały do zakończenia danego roku kalendarzowego. Limit oblicza się następująco:
    • pomnożyć liczbę dni od rozpoczęcia sprzedaży do końca roku przez obowiązujący limit VAT (200 000)
    • podzielić otrzymaną liczbę przez liczbę dni w danym roku.
  • nie prowadzi Pan działalności podlegającej obowiązkowo ovatowaniu (niezależnie od wielkości sprzedaży). Uważam, że Pańska działalność nie wchodzi w zakres obowiązkowej rejestracji czynnika podatnika VAT.

Rafik

Napisano 21 lipiec 2020 - 18:57

Mam takie pytanie - założyłem działalność gospodarczą, gdzie przeważającą działalnością będzie obsługa i działalność portali internetowych (kody PKD 63.12.Z; 62.01.Z oraz 63.11.Z). Czy mam obowiązek rejestrować się jako czynny podatnik VAT - tzn. czy muszę być VATowcem? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 


Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)