Skocz do zawartości


Odpowiadanie w temacie: 2 dni na opiekę nad dzieckiem


Opcje wiadomości

Zarejestruj się na forum!

Dzięki rejestracji nikt nie użyje Twojego nicka.
Rejestracja zajmuje tylko chwilę!

Logowanie » Rejestracja


  • PODAJ SŁOWNIE wynik: 3 + 2 =

    wraz z polskimi znakami jeśli takie występują.
  lub Anuluj


Podsumowanie tematu

Bogusława

Napisano 10 wrzesień 2013 - 01:07

Oświadczenie odnośnie art. 188 Kodeksu pracy, o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych w tym artykule, pracodawca powinien uzyskać od pracownika na początku roku kalendarzowego.Skoro takie oświadczenie nie było przez pracodawcę wymagane,możesz napisać wniosek i i skorzystać z tych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.


Napisano 10 wrzesień 2013 - 00:47

Witam,

Chciałabym zapytać czy jeśli pracodawca nie zapytał mnie na początku roku o to oświadczenie , to czy mogłabym jeszcze skorzystać z tego uprawnienia?

 


ida

Napisano 25 marzec 2013 - 11:51

Witam!W jaki sposób pracownik powinien poinformować o tym, że chce wziąć 2 dni na opiekę nad dzieckiem. Czy musi przynieść zaświadczenie od lekarza dziecka? Czy te 2 dni muszą być wzięte na raz, czy można je wykorzystać po jednym dniu?

To zależy o jakiej "opiece " piszesz . Czy dwa dni na mocy art 188 , wtedy wystarcza jego oświadczenie,Czy opieka nad chorym dzieckiem- wtedy musi mieć zwolnienie lekarskie + wypełnić ci Z-15Czy w końcu chodzi o opiekę nad zdrowym dzieckiem, wtedy wystarcza zaświadczeni lekarskie na zwykłym druku o chorobie drugiego rodzica opiekującego się dzieckiem,lub oświadczenie pracownika o niespodziewanym zamknięciu żłobka lub przedszkola

Ania_B

Napisano 25 marzec 2013 - 11:47

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Prawo do dni wolnych z tytułu wychowywania dziecka przysługuje tylko do dnia 14. urodzin dziecka.

Pracodawca na początku roku kalendarzowego ma prawo zażądać od pracownika oświadczenia o tym, czy będzie, czy też nie będzie korzystał ze zwolnienia z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat. Oświadczenie takie przechowuje się w aktach osobowych pracownika

Kodeks pracy nie określa, w jakiej formie pracownik ma poinformować pracodawcę o zamiarze skorzystania z dni wolnych z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat. Zazwyczaj pracodawcy ustalają obowiązek uprzedniego składania wniosków o „dni na dziecko”, z podaniem terminu wykorzystania tego zwolnienia. Nie jest to jednak obligatoryjne. I oczywiście nie trzeba wykorzystyać dwóch dni na "jeden raz".
http://kadry.infor.p..._dzieckiem.html

bazyliczek

Napisano 25 marzec 2013 - 08:38

Witam!W jaki sposób pracownik powinien poinformować o tym, że chce wziąć 2 dni na opiekę nad dzieckiem. Czy musi przynieść zaświadczenie od lekarza dziecka? Czy te 2 dni muszą być wzięte na raz, czy można je wykorzystać po jednym dniu?

Podgląd całego tematu (otwiera nowe okno)