Skocz do zawartości

Zawartość użytkownika gosia kadry

Odnotowano 13 pozycji dodanych przez gosia kadry (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 04-sierpień 19 )

Według typu zawartości

Filtruj

Sortuj według                Sortuj  

#2196800 Brak ubezpieczenia a poród

Napisano przez gosia kadry w 31 maj 2020 - 12:44 w ZUS i prawo pracy

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Pisałam już trochę p tum tutaj,ale chodzi jeszcze o kwestie ubezpieczenia zdrowotnego wiec z góry przepraszam ze poruszam temat ponownie..Sytuacja wyglada tak,że zanim zaszłam w ciąże byłam zatrudniona na czas określony do 30.04.2020..oczywiście umowa miała mi zostać przedłużona do dnia porodu,ale 12.03.2020 firma sądownie ogłosiła upadłość i początkiem kwietnia dostałam świadectwo pracy (niestety brak tam informacji o upadłości firmy, pisałam wniosek o sprostowanie,ale pozostawiono to bez odpowiedzi). Od listopada przebywam na zwolnieniu chorobowym, które mam niestety do jutra. Jutro tj 01.06 lub we wtorek (02.06) mam się zgłosić do szpitala na wywoływanie porodu, ponieważ jestem już po terminie. Czy w takim razie skoro nie będę już ubezpieczona będę musiała płacić za poród? Jak to wyglada? Bardzo proszę o pomoc

Osoba, która nie jest ubezpieczona ma prawo do darmowego porodu, ponadto ma też prawo do bezpłatnej opieki medycznej także w połogu (6 tygodni od porodu). Jeśli jednak masz możliwość to zgłoś się do ubezpieczenia zdrowotnego przy ojcu dziecka u jego pracodawcy. Ponadto warto zadzwonić do zusu i przedstawić im swoją sytuację. Jeśli firma została zlikwidowana należy ci się zasiłek macierzyński.

I pamiętaj niech szpital wystawi ci zwolnienie lekarskie, żeby była ciągłość i ani jednego dnia przerwy. Szpital wystawia to już po porodzie (może wystawić zwolnienie obejmujące dni wstecz) przy wyjściu ze szpitala. Gdyż tylko jeśli będziesz w trakcie pobierania zasiłku chorobowego na dzień porodu przysługuje ci prawo do macierzyńskiego po likwidacji zakładu pracy.

#2192587 Zagrozona ciaza

Napisano przez gosia kadry w 27 kwiecień 2020 - 09:50 w Uprawnienia rodzicielskie

Tak tylko urlop ojcowski chcialem dopiac do urlopu wypoczynkowego jako kontynuacja. Dzis zona wrocila po ciezkiej cesarce z trauma. Dodatkowo w domu jest 4 letni urwis.Szpital zaproponowal wykorzystac opieke nad starszym synem.Jutro zadzwonie do przychodni wykorzystam teleporade.Zobaczymy co z tego wyjdzie.

jeśli 4-latek chodził do przedszkola to możesz wziąć opiekę na niego z tytułu dodatkowej puli opieki na dziecko ze względu na koronawirusa

#2192586 zasiłek opiekuńczy covid -19

Napisano przez gosia kadry w 27 kwiecień 2020 - 09:35 w ZUS i prawo pracy

Zasiłek jest wypłacany bezpośrednio przez pracodawcę ( powyżej 20 pracowników) 

czy wniosek o ten zasiłek zostaje tylko u pracodawcy, czy dodatkowo musi być wysłany do ZUS

Tylko u pracodawcy. 

#2192519 Zagrozona ciaza

Napisano przez gosia kadry w 26 kwiecień 2020 - 20:02 w Uprawnienia rodzicielskie

Witam. Zona byla w zagrozonej ciazy nie chodzonej. Jako maz otrzymalem pod koniec ciazy 14 dni opieki nad nia. Po zakonczonej opiece otrzymalem 14 dni opieki nad synem z powodu ciazy zagrozonej nie chodzonej. Od 20 do 30 kwietnia jestem na urlopie i od 1 do 10 maja jestem wystawiony do pracy a od 11 do konca maja mam znowu orlop. Zona urodzila corke 23 kwietnia w czwartek. Jaka opieke moge zastosowac by od 1 do 10 maja posiedziec w domu i pomoc zonie.

urlop ojcowski na nowonarodzone dziecko, wymiar albo 7 dni albo 14 dni

#2191972 Koniec umowy okresowej a zwolnienie lekarskie

Napisano przez gosia kadry w 21 kwiecień 2020 - 20:53 w Zatrudnianie i zwalnianie

Zatrudnienie na okres próbny od 10.02.2020 do 30.04.2020. Od 28.02.2020 zwolnienie lekarskie (wypadek przy pracy). Kontynuacja zwolnienia w marcu, kwietniu aż do 28 maja... Umowa nie zostaje przedłużona.

Czy pracodawca ma prawo nie przedłużać umowy, gdy umowa wygaśnie wyrejestrować z ubezpieczeń i wystawić świadectwo pracy? Trzeba wtedy powiadomić ZUS? Jak postąpić w takiej sytuacji?

Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji.

Tak, umowa się zakończy 30 kwietnia. Pracodawca nie ma obowiązku dawać nowej. Wydaje świadectwo i dalszą wypłatę zasiłku za zwolnienia lekarskie po ustaniu stosunku pracy przejmuje zus. Pracodawca musi wskazać w Z-3 do kiedy trwała umowa.

#2191047 lista płac w pkpir przy zwolnieniu z ZUS

Napisano przez gosia kadry w 14 kwiecień 2020 - 19:09 w ZUS i prawo pracy

Witam,

jak zaksięgować listę płac w pkpir przy zwolnieniu z ZUS (mikroprzedsiębiorca)?

Księgujesz kwotę netto + podatek jeśli go opłacisz oczywiście (bo pit-4 można przesunąć z płatnością do czerwca)

#2191039 Deklaracje ZUS w czasie epidemii

Napisano przez gosia kadry w 14 kwiecień 2020 - 18:51 w ZUS i Płace

Tak, należy złożyć deklaracje. Będą opłacone z budżetu państwa, ale państwo musi przecież "wiedzieć" ile ma dopłacić.

#2161275 Zwolnienie lekarskie osoby współpracującej - rozliczenie miesięczne składek

Napisano przez gosia kadry w 01 sierpień 2019 - 18:19 w ZUS i prawo pracy

to takjie proste...dziękuje bardzo

Radzę najpierw opłacić za lipiec pełną wysokość składki. A obniżenie rozliczyć dopiero po faktycznej wypłacie zasiłku przez zus. Dla własnego bezpieczeństwa, bo to że zwolnienie lekarskie zostało wystawione nie oznacza jeszcze, że zus zechce zasiłek wypłacić. Zus ma swoje głupie wewnętrzne przepisy, że dla osób prowadzących działalność (na tych samych zasadach dla osób współpracujących), wypłaca zasiłek dopiero 30 dni od "opłacenia w pełnej wysokości składki za dany miesiąc, za który było zwolnienie". Czyli w tym wypadku wypłaci żonie gdzieś w okolicach 10 września (30 dni od opłacenia składki za lipiec, którą wpłaca się w sierpniu). Teoretycznie powinno być 30 dni od złożenia wniosku o wypłatę zasiłku, ale zus wie swoje i ma inną praktykę...

Pozdrawiam

#2160580 Stawka godzinowa na zleceniu brutto-netto 2019

Napisano przez gosia kadry w 28 lipiec 2019 - 18:33 w Komentarze artykułów

No ile wynosi stawka godzinowa netto w 2019? Wszyscy o tym piszą nikt nie podaje konkretnej cyfry dla stawki godzinowej netto.

Może dlatego, że jest zbyt wiele zmiennych, które wpływają na stawkę netto. Choćby to ile masz lat, czy płacisz składki społeczne, może tylko zdrowotną. Nikt ci na forum nie wywróży ile to będzie, bo poza liczbą godzin nic więcej nie podałaś.

#2159722 Urlop macierzyński

Napisano przez gosia kadry w 21 lipiec 2019 - 11:13 w Sprawy rodzinne

Witam mam pytanko w sprawie urlopów
...za miesiąc urodzi nam się maleństwo moja kobieta nie pracuje i chciałbym wiedzieć jak mogę wykorzystać-skorzystać z urlopu macierzyńskiego i nie tylko proszę o porady