Skocz do zawartości

faktura pro forma

wróć do serwisu Księgowość 162 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Wioletta

Gość_Wioletta
  • Goście

Napisano 27 marzec 2008 - 21:07

Otrzymałam faxem fakturę pro forma, na podstawie której mam zapłacić zaliczkę/przedpłatę za towar. Faktura opiewa na pewną kwotę, a wysokość zaliczki/przedpłaty nie jest określona. Jak mam to wszystko zaksięgować w KPiR prowadzonej komputerowo ? A tak na marginesie: jak księguje się fakturę, na której jest rozpisany harmonogram spłat rat z tej faktury przez 4 miesiące ? Co z podatkiem VAT7 w tych obu przypadkach ? Z góry dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam.

#2 Gość_M

Gość_M
  • Goście

Napisano 27 marzec 2008 - 21:16

faktury pro forma nie ksiegujesz

#3 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 28 marzec 2008 - 00:06

~M - ma rację F-ra proforma to dokument zamówienia towaru, z której wynika wartośc zobowiązania. Po otrzymaniu zapłaty kontrahent wystawi na takie same wartości FA VAT. Fa proforma nie stanowi dokumentu księgowego i nie daje prawa do odliczenia pod.VAT.

#4 Gość_Wioletta

Gość_Wioletta
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2008 - 22:47

"M" i "Mirasek": Serdeczne dzięki za odpowiedź; rozumiem, że faktura, którą mam zaksięgować (!) to ta, która do mnie wpłynie na kolejne "części" zapłaty za towar ? Ale przecież z konta bankowego poszły pieniądze (na zaliczkę/przedpłatę) - jak to dokumentować ? Pal licho VAT, ale przecież "wypływ" środków z konta też muszę jakoś zapisać, nie ? A - że się przypomnę - co z tą fakturą z harmonogramem spłat ? Zapisać "na całość" z dniem wystawienia ? A co wtedy - znów - z wypływem środków z konta i co z odliczaniem VATu ? Pozdrawiam. PS Czy jest gdzieś tzw. podstawa prawna jak np. na prowadzenie podatkowej KPiR ? Boże, nie wiedziałam, że życie księgowej może być tak pogmatwane ... ;)

#5 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2008 - 23:03

Słonko! Nie możesz odliczyc pod.VAT na podstawie Fa proformy nawet powinnna ona zawierac taką uwagę!!!F-ra proforma nie upoważnia do odliczenia pod.VAT Zapłatę zaś księgujesz joko zaliczkę lub przedpłatę k-to 201-xx(rozrachunki z dostawcami) i konto 131-xx (rachunek bankowy firmy) w/g swoich kont kont analitycznych. Jak będzie f-ra VAT Wn netto/Wn pod.naliczony - Ma/brutto rozrach.z dostawcami i wtedy masz OK!!! koszty! pod.naliczony! i rozrachunki na"0" Pasuje Ci teraz???;) Pozdrawiam Mirasek

#6 Gość_Wioletta

Gość_Wioletta
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2008 - 22:22

Jak najbardziej, "Mirasek", jak najbardziej mi teraz pasuje. Konto 131 "obsłużyłam", "rozrachunki" też i naprawdę jest ok ! Dziękuję, "Mirasek", wielka buźka ! A teraz czekam na fakturę-oryginał. (uwielbiam to forum...)

#7 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2008 - 00:48

Miło mi bardzo!!!;)aż słonko zaświeciło Pa

#8 Gość_Marta

Gość_Marta
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2008 - 15:07

Mam pytanie :dostalam 2 faktury od kontrahenta : zaliczkowa i pro-forma.Czy to nie to samo ?

#9 Gość_vatis

Gość_vatis
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2008 - 18:31

fak.pro-forma jak już było wyżej to "zachęta" do zapłaty. Nie jest to dok.księgowy, możesz go użyć jako tapety ;-)lub podłączyć pod wyc.bankowy.Fak.zaliczkowa jest wystawiana przez sprzedawcę na otrzymaną kasę (zaliczkę, przedpłat itp.). Jest to dok.księgowy i to księgujesz: Wn 30* rozliczenie zakupu. Wn 221* vat naliczony, Ma 210* rozr.z dostawcamovat odliczasz z fak.zal.w m-cu otrzymani jej lub nastp. I tera to już czekasz na towar (lub co tam masz ) i ewentualną fak.końcową jeżeli fak.zal. nie opiewała na 100% wartości towaru

#10 Gość_Marta

Gość_Marta
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2008 - 14:19

Wielkie dzieki -przejelam ksiegowosc po osobie,ktora ksiegowala zarowno pro-formy jak i zaliczkowe....

#11 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 20 maj 2008 - 13:48

witammam pytanko czy mozna anulowac transakcje wywozu na pro formie i domagac sie zwrotu towaru?dziekujeMarek

#12 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 20 maj 2008 - 13:57

Oj! nie.F-ra pro-forma to coś w rodzaju dokumentu zamówienia - nie znaczy to że jesteś już właścicielem tego towaru i że go masz. F-ra VAT czy inny rachunek potwierdzający dostawę i odbiór towaru może byc dokumentem na podstawie którego można go oddac.

#13 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 20 maj 2008 - 14:57

towar został wysłany do klienta i została wystawiona faktura pro forma jak teraz można anulowac transakcje? faktura vat nie została wystawiona

#14 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 20 maj 2008 - 15:01

co zrobic żeby odzyskać towar?

#15 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 20 maj 2008 - 15:32

Fa proforma nie ma skutków podatkowych służy tylko i wyłącznie do celów rozliczeniowych.Dla informacji własnej napisała bym notatkę , że transakcja nie doszła do skutku, bo z czasem możesz zapomnieć czemu nie ma f-ry VAT. I to powinno wystarczyć.Oczywiście jeśli nie odebrali towaru.

#16 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 21 maj 2008 - 08:15

a jak odebrali?

#17 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 21 maj 2008 - 08:30

A później zwrócili?Jeśli tak to wystawiłabym fakturę VAT i korektę ,,zwrot towaru"

#18 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 21 maj 2008 - 10:09

To Ty wysłałeś towar! Pamiętaj na podstawie pro-formy powinieneś rządac kasy za zamówiony na jej podstawie towar a dopiero go wysłac i wystawic Fa VAT. Teraz musztarda po obiedzie. Rozumiem że kontrahent ma towar tylko ociąga się z zapłatą??? Czy tak? Wydałeś towar masz obowiązek wystawic Fa WDT. A co z listem przewozowym? Kto ten towar przewoził?Masz jakąś Wz czy coś podobnego?

#19 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 21 maj 2008 - 11:36

towar wyjechał na ukraine,jest CMRka,czy można uniewaznic transakcje i zarzadac zwrotu towaru lub zwiekszyc wartośc na fakturze vat? w jaki sposób mozna odzyskac prawnie towar?

#20 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 21 maj 2008 - 12:06

Ale sobie namieszałeś!!!!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych