Skocz do zawartości


zasiłek na zagospodarowanie


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Aga

Gość_Aga
  • Goście

Napisano 14 maj 2008 - 12:36

Czy od zasiłku na zagospodarowanie nalezy naliczyć podatek i ZUS? peroszę o pomoc

#2 Gość_Pata

Gość_Pata
  • Goście

Napisano 14 maj 2008 - 12:41

Zasiłek na zagospodarowanie jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21, ust. 1, pkt 86 ustawy podatkowej3. Punkt ten zwalnia z podatku dochodowego dodatki mieszkaniowe oraz jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie, wypłacone nauczycielom na podstawie Karty Nauczyciela, oraz dopłaty do czesnego dla studiującego nauczyciela finansowane ze środków budżetowych.Zasiłek na zagospodarowanie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie bowiem z art. 18, ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych podstawę wymiaru składek pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle tej definicji przychodu zasiłek na zagospodarowanie jest przychodem ze stosunku pracy.Art. 21, ust. 1 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym określa, że do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne między innymi pracowników stosuje się (z pewnymi wyjątkami, które nie mają tu zastosowania) przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Jeśli zatem zasiłek na zagospodarowanie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, to tym samym należy od niego obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

#3 Gość_AGA

Gość_AGA
  • Goście

Napisano 14 maj 2008 - 12:46

ale ten punkt ustawy o podatku dochodowym jest uchylony

#4 Gość_bajka

Gość_bajka
  • Goście

Napisano 14 maj 2008 - 12:54

Od zasiłku na zagospodarowanie dla nauczycieli odprowadza się i podatek i składki



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych