Skocz do zawartości


opieka medyczna-ujęcie w systemie i zaksi...


wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_zdesperowana:(

Gość_zdesperowana:(
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 13:54

Plis, czy ktos wie jak ując w systemie symfonia opiekę medyczną dla pracownika? jakie to ma później odzwierciedlenie w księgowaniu? jak ma to wyglądać przy naliczeniu wynagrodzenia?kto może mi coś poradzić?

#2 Gość_Ane

Gość_Ane
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 13:57

Od wartości abonamentu odprowadzasz zus i podatek, wrzuć to do podstawy zusu i podatku w wynagrodzeniach. Netto wtedy bedzie pomniejszone o wartosc składek zus i podatku od kwoty opieki med.

#3 Gość_zdesperowana

Gość_zdesperowana
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 14:10

a nie jest tak że tylko podatek się potrąca? Nie bardzo rozumiem mechanizm działania bo skoro mam to pokazać jako przychód ale nie wypłacam mu żadnej kwoty. Z drugiej strony my jako firma opłacamy całośc faktury za opiekę medyczną. Możesz mi to jakoś "łopatologicznie" wytłumaczyć?

#4 Gość_Ane

Gość_Ane
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 14:21

Niestety ale prywatna opieka medyczna (taka co nie mieści się tylko w pojęciu badań od lekarza medycyny pracy) nie widnieje w katalogu przychodów zwolnionych z zusu i podatku, a więc wszystko to jest dodatkowym przychodem dla pracownika - mówię o płaceniu przez pracodawcę imiennych abonamentów na prywatną opiekę. Wartość takiego abonamentu jest zatem przychodem ze stosunku pracy. Ja nie korzystam z symfonii więc nie mogę podpowiedzieć ci co gdzie wpisać. Do wynagrodzenia pracownika musisz poprostu dodać opiekę jako dodatkowy składnik, powiększać ci ona musi jedynie podstawę do zusu i do podatku - nie wiem jak to bardziej łopatologicznie napisać :)

#5 Gość_kadróweczka

Gość_kadróweczka
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 14:38

po pierwsze - musisz sparametryzowac składnik płacowy (w bebeszkach programu)po drugie - musisz uwzględnić go w rozdzielniku kosztowym poprzez który rozksięgowujesz listy płac - reszta zrobi sie sama, zarówno w naliczaniu płac jak i księgowaniupo trzecie - bezwzględnie i ZUS i podatek nalezy potrącic z tytułu tego przychodu, tzn. od wartości abonamentu

#6 Gość_algiz

Gość_algiz
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 14:47

dodam do powyższych wypowiedzi artykuł na ten temat własnie z naszego inforu :))Ministerstwo Finansów o świadczeniach medycznychPakiet medyczny jest przychodemWartość pakietu medycznego otrzymanego przez pracownika od pracodawcy stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. O powstaniu przychodu decyduje otrzymanie pakietu, a nie skorzystanie z niego - wyjaśnił GP resort finansówW związku z pojawiającymi się rozbieżnościami interpretacyjnymi w zakresie rozliczania pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców pracownikom wystąpiliśmy z pytaniem do Ministerstwa Finansów, czy pakiety medyczne, jakie oferują pracownikom pracodawcy, opłacane w formie ryczałtu będą przychodem pracownika?Odpowiedź resortu jest twierdząca. Z pisma MF wynika, że w przypadku zakupu przez pracodawcę usług medycznych (tzw. pakiet medyczny) uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania z określonych badań, wartość pakietu medycznego otrzyma- nego przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Resort podkreślił, że o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika pakietu medycznego (o określonej wartości pieniężnej), dającego prawo do usług medycznych w ramach wykupionego pakietu.- W praktyce mogą wystąpić różne stany faktyczne, które determinują treść odpowiedzi. Zatem różnorodność odpowiedzi udzielanych przez organy podatkowe nie jest tożsama z wystąpieniem rozbieżności interpretacyjnych, jeżeli dotyczą one odmiennych stanów faktycznych - podkreśliło Ministerstwo Finansów.W przypadku pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców pracownikom nie ma trudności z indywidualizacją świadczenia. Zdaniem ministerstwa w momencie wykupu usług medycznych znana jest zarówno globalna kwota przypadająca do zapłaty, jak i liczba pracowników, dla których wykupiono świadczenie. Niejednokrotnie znana jest również wartość jednego pakietu. W tej sytuacji ustalenie przychodu na poszczególnych pracowników wydaje się sprawą oczywistą.Inaczej będzie w przypadku zakupu przez pracodawcę usług polegających na wykonaniu wstępnych, okresowych oraz kontrolnych badań lekarskich. Wartość tego rodzaju świadczeń nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji - jak tłumaczy resort finansów - w sytuacji zakupu przez pracodawcę pakietu usług medycznych dla swoich pracowników dotyczących np. wykonania wstępnych, okresowych oraz kontrolnych badań lekarskich, a także dobrowolnych specjalistycznych usług medycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie wartość pieniężna tej części otrzymanego świadczenia (część opłaty), która przypada na dobrowolne specjalistyczne usługi medyczne.Ewa Matyszewskaewa.matyszewska@infor.pl

#7 Gość_zdesperowana :(

Gość_zdesperowana :(
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 15:26

ok zaczynam rozumieć nie wiem jeszcze raz pojąć tą kwestię: dorzucam Pracownikowi do przychodu (do wynagrodzenia) np 45zł czyli wartość pakietu, więc po potrąceniach zostaje mi jakaś kwota netto którą mam wypłacić pracownikowi? Z drugiej strony mam fakturę za opiekę medyczną - jak te dwie rzeczy ze sobą rozliczyć?

#8 Gość_kadrówczka

Gość_kadrówczka
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 15:32

nie, absolutnie nic nie wypłacasz pracownikowi;od kwoty 45 zł. naliczasz składki zus i podatek dochodowy, i suma tych obciążeń pomniejsza wynagrodzenie netto pracownikasuma faktury musi byc zgodna z suma abonamentów które przyznałaś pracownikom np. abonament 45 zł, a faktura np. na 450 zł, z tego wynika że 10 osób korzysta z abonamentu

#9 Gość_kadróweczka

Gość_kadróweczka
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 15:35

i właśnie tym 10 osobom naliczasz składki ipodatek, np.wynagrodzenie pana X to 500 zł, ale przyznany ma abonament medyczny za 45 zł, więc podstawa do składek zus będzie kwota 545 zł, a podstawa do opodatkowania kwota pomniejszona o składki (od 545 zł) i KUP

#10 Gość_zdesperowana :(

Gość_zdesperowana :(
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 15:38

czyli w płacach dodaję do wynagrodzenia brutto kwotę 45zł czy jakoś inaczej to ujmuję

#11 Gość_algiz

Gość_algiz
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 16:18

dodajesz tę kwotę do wynagrodzenia brutto, ale słuzy ona jedynie do naliczenia składek zus i podatku;na liście płac powinna pojawic sie ona w dwóch miejscach, po lewej i po prawej stronie, czyli 45 zł jako składnik wchodzacy w wynagrodzenie na kwote 45 zł. a po stronie przeciwnej ten sam składnik jako potrącenie równiez na kwote 45 zł; z ten sposób wyzerujesz składnik opieki medycznej jeśli chodzi o wynagrodzenie netto (tzn. nie wliczy się wówczas do netto)

#12 Gość_algiz

Gość_algiz
  • Goście

Napisano 12 maj 2008 - 16:20

czy nie macie serwisanta do tej Symfonii ??? taki serwisant jest (powinien być) doskonale przeszkolony w tej tematyce i właściwie poustawiać Ci te składniki, razem z własciwym ich rozksięgowaniem do list płac.

#13 Gość_zdesperowana :(

Gość_zdesperowana :(
  • Goście

Napisano 13 maj 2008 - 12:41

jakiś tam serwisant jest, tylko bardziej wykonuje polecenia niż sam coś działa (ale nie ważne). Co zrobić z osobą na umowę zlecenie dla której też opłacamy opiekę medyczną? Dodam że ta osoba ma zlecenie tylko ze składką zdrowotną więc czy tylko składkę zdrowotną mam mu potrącić? czy mimo wszytko pozostałe składki?

#14 Gość_iza

Gość_iza
  • Goście

Napisano 13 maj 2008 - 13:00

W Symfoni, nie ma takiego skladnika.. Ja mam stworzony, takie składnik przez informatyka aby naliczał ten podatek i zus ale nic nie wypłacał.. Jaesli go nie posiadasz musisz, to naliczyc a potem potrącić..

#15 Gość_algiz

Gość_algiz
  • Goście

Napisano 13 maj 2008 - 13:00

przykro mi, tego nie wiem, nie spotkałam się z abonamentem medycznym dla zleceniobiorców;wydaje mi sie, ale tylko wydaje, że skoro nie podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, a jedynie zdrowotnemu, to nalezy potrącic jedynie podatek, bo sam abonament jest również dla niego przychodem, analogicznie jak sprawa z umowami o prace - poczekaj jednak az ktoś jeszcze się wypowie w tej kwestii :)

#16 Gość_zdesperowana:(

Gość_zdesperowana:(
  • Goście

Napisano 13 maj 2008 - 14:21

wielkie dzięki, mi też wydaje sie że wtedy tylko podatek ale pewności nie mam



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy