Skocz do zawartości

Zdjęcie

zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie lekarskie wypowiedzenie

wróć do serwisu Kadry 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kamila33

Kamila33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 listopad 2012 - 17:31

WitamMam pytanko - jestem w okresie 3 miesiecznego wypowiedzenia. Wypowiedzenie za porozumieniem stron.Zachorowalam i mam pytanie czy w tym okresie jak wezme zwolnienie lekarskie to mam zaniesc je do pracodawcy? Czy za ten okres chorobowy pracodawca policzy mi 80% wynagrodzenia? Z koncem tego miesiaca tj. 30.11 - konczy mi sie wypowiedzenie.Co jesli dostane dluzsze zwolnienie niz mam okres wypowiedzenia? Płaci wtedy ZUS? jak tak to ile? - średnia z 12 miesiecy?Czy jesli choroba przedluzalaby mi sie to nastepne zwolnienie mialby lekarz wystawic na pracodawce, z ktorym co zakonczylam wspolprace czy tez na ZUS?Prosze o pomoc i informacje:)

#2 rybka13

rybka13

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 24 listopad 2012 - 19:22

do końca miesiąca chorobowe musisz dostarczać pracodawcy,po zwolnieniu dajesz do zus,od razu wypełnij oświadczenie potrzebne do wypłaty zasiłku,trochę poczekasz bo zus musi dostać od twojego pracodawcy druk Z-3,dane w chorobowym nadal podajesz od dotychczasowego pracodawcy

#3 Kamila33

Kamila33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 listopad 2012 - 19:30

do końca miesiąca chorobowe musisz dostarczać pracodawcy,po zwolnieniu dajesz do zus,od razu wypełnij oświadczenie potrzebne do wypłaty zasiłku,trochę poczekasz bo zus musi dostać od twojego pracodawcy druk Z-3,dane w chorobowym nadal podajesz od dotychczasowego pracodawcy

dziekuje za odpowiedz. Mam pytanko jeszcze - czy ZUS placic bedzie mimo ze mam zwolnienie za porozumieniem stron? i jeszcze jedno pytanie - czy to pierwsze zwolnienie w trakcie wypowiedzenia jak daje do pracodawcy i ono jest dluzsze niz wypowiedzenie - to je pracodawca przekazuje sam do ZUS?Kiedy mam to oswiadczenie do wyplaty zasilku wyslac do ZUS? i gdzie je moge znalesc w internecie?

#4 rybka13

rybka13

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 24 listopad 2012 - 19:50

powód zwolnienia nie ma tu nic do rzeczy, wszystkie chorobowe które dostarczysz pracodawcy i jest ono dłuższe niż wypowiedzenie twój pracodawca tylko pierwszy raz wykaże odpowiednio w druku Z-3 i musi przesłać do zus któremu Ty podlegasz zgodnie z miejscem zamieszkania ale następne chorobowe już po zwolnieniu będziesz musiała sama dostarczać do zus ,pilnuj żeby dali datę wpływu przy tobie, oświadczenie najlepiej samej dostarczyć do zus razem z następnym chorobowym,wypisać ewentualnie konto bankowe , na stronie www.zus druki ,obydwa druki file:///C:\Users\Asus\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.gifświadczenie do wypłaty zasiłku po zwolnieniu i przekazywanie na konto bankowe poszukaj ,trochę trwa-wydrukuj ,ale zanieś do zus na początku grudnia i poproś pracodawcę żeby szybko wysłał Z-3,do zus celem wypłaty zasiłku musisz zrobić ksero świadectwa pracy

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3709 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 listopad 2012 - 22:38

Ksero świadectwa pracy dołączy pracodawca wysyłając Z-3 i zwolnienie lekarskie.

#6 Kamila33

Kamila33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 listopad 2012 - 13:28

powód zwolnienia nie ma tu nic do rzeczy, wszystkie chorobowe które dostarczysz pracodawcy i jest ono dłuższe niż wypowiedzenie twój pracodawca tylko pierwszy raz wykaże odpowiednio w druku Z-3 i musi przesłać do zus któremu Ty podlegasz zgodnie z miejscem zamieszkania ale następne chorobowe już po zwolnieniu będziesz musiała sama dostarczać do zus ,pilnuj żeby dali datę wpływu przy tobie, oświadczenie najlepiej samej dostarczyć do zus razem z następnym chorobowym,wypisać ewentualnie konto bankowe , na stronie www.zus druki ,obydwa druki file:///C:UsersAsusAppDataLocalTempmsohtmlclip11clip_image002.gifświadczenie do wypłaty zasiłku po zwolnieniu i przekazywanie na konto bankowe poszukaj ,trochę trwa-wydrukuj ,ale zanieś do zus na początku grudnia i poproś pracodawcę żeby szybko wysłał Z-3,do zus celem wypłaty zasiłku musisz zrobić ksero świadectwa pracy

Poszukałam druków i znalazlam nastepujaca informacje : "Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje jeżeli niezdolność do pracy została orzeczona na okres co najmniej 30 dni."Jak mam rozumieć ten zapis? To znaczy, ze moje obecne zwolnienie lekarskie (w trakcie wypowiedzenia) powinno być wystawione na 30 dni? czy też następne zwolnienie po zakończeniu okresu wypowiedzenia powinno być wystawione na 30 dni?

#7 Kamila33

Kamila33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 listopad 2012 - 13:30

Wkleiłam cały zapis - Osoba, która przepracowała tzw. okres wyczekiwania wynoszący dla osób obowiązkowo ubezpieczonych 30 dni, dla osób dobrowolnie ubezpieczonych 90 dni, stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, ma prawo do zasiłku chorobowego jeżeli niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego albo nie później niż w ciągu 3 miesięcy (90 dni) od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w przypadku choroby oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E". Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje jeżeli niezdolność do pracy została orzeczona na okres co najmniej 30 dni.

#8 rybka13

rybka13

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 25 listopad 2012 - 17:15

to co napisała koleżanka , że ksero świadectwa pracy dołączy pracodawca to nie zawsze się spełnia, samemu trzeba tego pilnować , nie jest to obowiązkiem pracodawcy tylko zainteresowanej osoby, druk znajduje się na stronie www.zus.pl-druki-formularze- o nazwie Z-10" oświadczenie w związku z roszczeniem o zasiłek chorobow/św.reh." -data aktualizacji 10.05.2012r.-w tym wszystkim chodzi o to żebyś nie miała ani jednego dnia przerwy w wystawionym zielonym druku chorobowym,sobota, niedziela,musi być ciągłość,zachorowałaś w trakcie zatrudnienia kiedy byłaś jeszcze pracownikiem i dalej sama pilnuj będąc u lekarza żebyś nie miała dnia przerwy,obowiązuje ciebie taki sam okres długości chorobowego jak pracownika ale musisz pilnować,co do podstawy naliczenia i wysokości zasiłku sama sobie dałaś odpowiedź,

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3709 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 listopad 2012 - 20:49

Moim zdaniem co do ksero świadectwa pracy mylisz się rybko, bo to zwolnienie zaczęło się jeszcze w trakcie zatrudnienia i to nie pracownik musi dopilnować aby pracodawca wysłał do ZUS komplet dokumentów. To jest sprawa byłego pracodawcy, on za to odpowiada. W praktyce nie każdy oddział ZUS wymaga dołączenia ksero świadectwa pracy.
Owszem, pracownik musi wypełnić i przekazać do ZUS oświadczenie na druku Z-10. Może też podać w pisemku numer swojego rachunku bankowego, jeśli zasiłek chce otrzymywać przelewem na konto.

do Kamili - ciebie nie obowiązuje ten zapis o co najmniej 30-dniowej chorobie, bo zachorowałaś jeszcze w trakcie zatrudnienia.

#10 Gość_Kamila33

Gość_Kamila33
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2012 - 11:12

Moim zdaniem co do ksero świadectwa pracy mylisz się rybko, bo to zwolnienie zaczęło się jeszcze w trakcie zatrudnienia i to nie pracownik musi dopilnować aby pracodawca wysłał do ZUS komplet dokumentów. To jest sprawa byłego pracodawcy, on za to odpowiada. W praktyce nie każdy oddział ZUS wymaga dołączenia ksero świadectwa pracy.
Owszem, pracownik musi wypełnić i przekazać do ZUS oświadczenie na druku Z-10. Może też podać w pisemku numer swojego rachunku bankowego, jeśli zasiłek chce otrzymywać przelewem na konto.

do Kamili - ciebie nie obowiązuje ten zapis o co najmniej 30-dniowej chorobie, bo zachorowałaś jeszcze w trakcie zatrudnienia.

Podsumowujac - rozumiem, ze po tym jak skonczyl mi sie okres wypowiedzenia to musze tylko dostarczyc druk Z-10 do ZUS? Z-3 już nie musze dostarczać do ZUS?A potem juz tylko zwolnienie lekarskie jak skonczy mi sie to zwolnienie?

#11 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5318 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 05 grudzień 2012 - 11:41

Płatnik składek jest zobowiązany do przekazania dokumentacji wymaganej do wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS.

#12 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5318 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 05 grudzień 2012 - 11:43

Pracodawca wysyła oryginał zwolnienia wraz z drukiem ZUS Z-3 do ZUS wraz ze swiadectwem pracy. ZUS po otrzymaniu tych dokumentów wyśle tobie druk ZUS Z-10, w którym podasz numer rachunku bankowego, na który na zostać przelany zasiłek. Od momentu otrzymania kompletu dokumentów ZUS ma 30 dni na to, aby wypłacić zasiłek.

#13 Kamila33

Kamila33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 10 grudzień 2012 - 18:24

Czy nastepne zwolnienie, po tym co dalam Pracodawcy, powinno być wystawione na 30 dni - czy tez moze na krócej byc wystawione? czy tylko wazna jest ciaglosc?

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3709 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 grudzień 2012 - 19:50

Kolejne zwolnienia nie muszą być na 30 dni, ważna jest ciągłość zwolnienia.

#15 Gość_Jagoda

Gość_Jagoda
  • Goście

Napisano 07 marzec 2013 - 20:40

WitamJa dostalam wypowiedzenie 2 tygodniowe wygasło ono z dniem 02.03.2013 , dnia 28.02 dostalam L4 wyslalam je do pracodawcy. Gdzie teraz mam wysyłac zwolnienia do pracodawcy czy do ZUS-U ? i jak wyglada kwestia ubezpieczenia mojego i moich dzieci? Nadal podlegamy ubezpieczeniu z ZUS-u?

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 marzec 2013 - 21:28

Następne zwolnienie należy wysłać do ZUS ,wraz z wypełnionym drukiem Z-10 [url="http://www.zus.pl/pliki/formularze/z_10.pdf"]http://www.zus.pl/pliki/formularze/z_10.pdf[/url] co przyspieszy wypłatę zasiłku.Podczas zwolnienia lekarskiego podlegasz ubezpieczeniom zdrowotnym z ramienia ZUS Mimo,że polskie prawo gwarantuje dzieciom do lat 18 bezpłatna opiekę zdrowotną rodzice ubezpieczeni maja obowiązek zgłosić dzieci do ubezpieczenia.Twoim ubezpieczycielem bedzie teraz ZUS .Wykonaj telefon do ZUS i zapytaj.

#17 Gość_Smok

Gość_Smok
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2013 - 18:24

Witam.

Następne zwolnienie już po okresie wypowiedzenia powinno być wystawione na byłego pracodawcę czy ZUS?

#18 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 sierpień 2013 - 18:31

Następne zwolnienie lekarskie po okresie wypowiedzenia powinno być także wystawione na ostatniego pracodawcę.Takie dane pracodawcy należy podawać do wyczerpania okresu zasiłkowego(jeżeli tak długo zamierzasz chorować)czyli do 182 dni.

#19 Gość_Michał

Gość_Michał
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:30

A w jakim terminie ZUS ma obowiązek wysłania Z-10 do chorego? Minął już miesiąc po tym jak mój były pracodawca wysłał do ZUS komplet.

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3709 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2013 - 18:43

[font="georgia, serif;"]Można samemu wydrukować to oświadczenie i nie czekając na ZUS dostarczyć/wysłać pocztą.[/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Zwolnienie lekarskie, wypowiedzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy