Skocz do zawartości

chorobowe a urlop okolicznościowy

wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Mirek

Gość_Mirek
  • Goście

Napisano 28 marzec 2007 - 15:30

Mam pytanie, pracownik był cały miesiąc na chorobowym w tym czasie zmarła mu babcia i po powrocie domaga się udzielenia urlopu okolicznościowego czy ma rację.

#2 Gość_666

Gość_666
  • Goście

Napisano 28 marzec 2007 - 16:46

W przypadku śmierci babci przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jest to zwolnienie celowe, ściśle związane z zaistnieniem określonej okoliczności zawartej w rozporządzeniu - w którym niestety nie ma określonych terminów wykorzystania tego uprawnienia. Jeżeli zgon i pogrzeb odbył się w czasie nieobecności pracownika spowodowanej chorobą, trudno byłoby mu wykazać, że potrzebuje wolnego związanego właśnie z tym faktem śmierci babci. Jeżeli w regulaminie pracy nie macie zawartych korzystniejszych zapisów w tej sprawie, wg mnie wolne się nie należy.

#3 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 28 marzec 2007 - 17:56

Racja, urlop okolicznościowy przysługuje w celu załatwienia spraw związanych ze zgonem i uczestniczeniem w pogrzebie; w tym wypadku absolutnie się nie należy. Pracownicy czasami traktują urlop okolicznościowy jako obligatoryjnie należny, a tak nie jest, jego udzielenie zależy od okoliczności.

#4 Gość_m4

Gość_m4
  • Goście

Napisano 29 marzec 2007 - 11:35

Urlop okolicznościowy zołzo jest obligatoryjny tzn. uprawniajacy wszystkich p z któymi zawarty jest stosunek pracy i u których występują okoliczności i w tym wypadku pracownik miał do niego uprawnienie , ale nie mógł z niego skorzystać gdyż zaszła inna okoliczność -był chory . Na tomiast udzielić wolnego w innym terminie nie można, gdyż jest on związany z konkretną sprawą- okolicznością jaka w tym przypadku był pogrzeb.

#5 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 29 marzec 2007 - 21:58

do m4 - nie do końca masz rację, bo jeżeli pracownik udowodni, że w związku z pogrzebem musiał załatwić sprawę związaną z pochówkiem, np. w ZUS czy zakładzie pogrzebowym lub w innym urzędzie, to co nie udzielisz? Nie tylko uczestniczenie w pogrzebie jest tą okolicznością.

#6 Gość_Robert

Gość_Robert
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 19:08

Nasze prawo jest chore i nie ma w tej kwestii jednoznaczności. Wszystko zależy od chęci i dobrej woli Pracodawców i jego przepracowanych pań z Kadr. miałem wiele takich przypadkówjako stróż prawa pracy . jeżeli przedstawi się akt zgonu i zwróci z pisemnym wnioskiem o udzielenie urlopu, a w razie głupich komentarzy należy poprostu zarządać podstawy prawnej lub pokazania przepisu, który zabraniałby wykorzystania takiego urlopu w terminie późniejszym. Powodzenia

#7 Gość_Robert

Gość_Robert
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 19:11

zapomniałem :skoro w przepisie jest słowo "Należy się" to poprostu należy się nie ma co komplikować

#8 Gość_Krzysiek

Gość_Krzysiek
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2008 - 08:41

Jestem ponad rok na chorobowym, czy po chorobowym należy mnie się urlop wypoczynkowy.

#9 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2008 - 10:14

Oczywiście, przecież stosunek pracy trwa!

#10 Gość_kkkkkk

Gość_kkkkkk
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2008 - 19:21

Mam pytanie, ile trzeba być na chorobowym w ciągu roku aby dostać zasiłek?

#11 Gość_ewwka

Gość_ewwka
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2008 - 08:38

od 34 dnia liczy ci sie zasilek chorobowy

#12 Gość_Grześ

Gość_Grześ
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 09:43

Mam pytanko, czy mogę iść na chorobowe w czasie trwania urlopu bezpłatnego??Pracodawca dał mi ofertę nie do odrzucenia albo urlop bezpłatny albo wypowiedzenie zgodziłem się na bezpłatny ale wcześniej wykorzystuję przysługujący mi okolicznościowy.chciałbym jakoś ominąć ten bezpłatny urlop i iść na chorobowe TYLKO CZY MOGĘ???Proszę o pomoc!!!

#13 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 10:07

w trakcie urlopu bezpłatnego nie przysługuje zasiłek chorobowy

#14 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2009 - 20:53

czy osobie będącej na zasiłku rehabilitacyjnym (nadal zatrudnionej w zakładzia) przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?

#15 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2009 - 21:23

nie

#16 Gość_mlody

Gość_mlody
  • Goście

Napisano 07 marzec 2010 - 22:33

Byłem na chorobowym i w tym czasie upodziło mi sie dziecko czy nalezy mi sie urlop okolicznosciowy po chorobowym???

#17 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 08 marzec 2010 - 10:42

to zalezy po jakim czasie, bo okolicznościowy musi być okolicznością i czasem związany (czyli nie po miesiącu np., ale w bliskim okresie)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych