Skocz do zawartości

z-15 jak wypełnić

wróć do serwisu Kadry 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_alka

Gość_alka
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:10

Czy w przypadku, gdy małżonek nie pobierał zasiłku opiekuńczeko w bieżącym roku kalendarzowym na dziecko, muszę również podać jego dane w druku z-15 (czyli nip, pesel, nazwe zakladu pracy)?

#2 Gość_bajka

Gość_bajka
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:18

Tak trzeba na drugiej stronie tego druku , podajemy męża pesel , nip i dokładny adres zakładu pracy .

#3 Gość_alka

Gość_alka
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:19

dzięki

#4 Gość_Ane

Gość_Ane
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:20

nie, nic tam nie wypełniasz, ja wstawiam kreski w miejscach które nie dotyczą pracownika.

#5 Gość_bajka

Gość_bajka
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:21

Ane obowiązkowo trzeba wpisać jeżeli mąż pracuje . Ponieważ 60 dni w roku obowiązuje obydwoje rodziców .

#6 Gość_alka

Gość_alka
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:22

To jak w końcu, bo nie chcę chodzi 2 razy do ZUS-u jak będzie źle.

#7 Gość_bajka

Gość_bajka
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:22

Jeżeli nie chcesz chodzić dwa razy to zrób tak jak napisałam .

#8 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:23

na 200% ma rację bajka

#9 Gość_gw

Gość_gw
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:25

jak sama nazwa wskazuje jest to wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego, czyli trzeba spełnić kryteria żeby go uzyskać - jak chociażby to, że już małżonek nie wykorzystał całego limitu jeśli opieka na dziecko, Pracownik wypełnia więc wszystkie pola

#10 Gość_Ane

Gość_Ane
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:25

hmmm :) jeszcze niedawno wypełniałam z-15 i pracownika żona nie pobierała opiekuńczego, zakreskowałam miejsca i poszło do zusu. ZUS wypłacił zasiłek nie prosząc o żadne korekty. Zawsze zresztą tak wypełniam i nie ma problemu gdyż jeśli miejsce nie dotyczy osoby to nie widzę powodu podawać danych osobowych małożnka/małżonki, owszem jeśli brała opiekę to tak wypełniam :)

#11 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 11:33

bo ZUS pomyślał że to samotny rodzic , ale jak jest oboje rodziców to mają być wypełnione te rubryki - jak będziesz mieć kontrolę z ZUS to sie przekonasz czy jest konieczność czy nie. A po to sie podaje te dane bo ZUS na podst PESEL może spr w bazie czy był brany już przez drugiego rodzica zasiłek czy nie. A ty tej powności nie masz - wykreślając bierzesz na siebie odpowiedzialność za podane dane.

#12 Gość_Ala

Gość_Ala
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2010 - 15:20

Może ktoś mi podpowie co wpisać a punkcie 4, co oznacza "zasiłek opiekuńczy z poprzedniego ubezpieczenia"? Z góry dziękuję

#13 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2010 - 15:50

wypełnia się w przypadku zmiany zakładu pracy w ciągu roku,podaje się liczbę dni wykorzystanych w poprzednim zakładzie pracy

#14 Gość_Torquemada

Gość_Torquemada
  • Goście

Napisano 14 listopad 2010 - 13:32

O co chodzi w punkcie 6? W tym punkcie jest z wymienionym wyżej dzieckiem ( domyślam się że chodzi o dziecko na które wypełniam wniosek/dostałem l4) po czym jest w wieku powyżej 14 lat. Co jeśli dziecko wymienione wyżej ma poniżej 14 lat

#15 Gość_eldoradka

Gość_eldoradka
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 15:26

Trzeba wpisać dane zakładu pracy, nip i pesel małżonka nawet jeśli "nie dotyczy". "Nie dotyczy" wpisać tylko w miejscu z ilością dni. Płatnik musi mieć te dane by w ciągu roku dobrze naliczać dni opieki (których jest 60) bo są one jakby do podziały pomiędzy rodziców. Więc trzeba takie dane zgłaszać. Jeśli zostanie wysłany wniosek z pustą rubryką, to zus owszem wypłaci zasiłek, ale traktuje wtedy jako osobę samotnie wychowująca.. Nie wiem co może wydarzyć się w konsekwencji..Właśnie ten wniosek wypełniam i wyośliła mi to Pani Kadrowa.

#16 Gość_eldoradka

Gość_eldoradka
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 15:27

Torquemana tam wpisujesz "nie dotyczy" jeśli dziecko ma mniej lat.

#17 Gość_stanley

Gość_stanley
  • Goście

Napisano 24 listopad 2011 - 22:10

ja wypełniałem dwukrotnie druk Z-15, w obydwu nie podałem danych współmałżonki. Jeden z tych druków zus wrócił do mnie listEm poleconym nakazując wypełnić pola do 7 dni odesłać. Z żoną doszliśmy do wniosku że była to rutynowa kontrola, która wyłapała brak więc RADZĘ WYPEŁNIĆ TE POLA

#18 Gość_Ewelina

Gość_Ewelina
  • Goście

Napisano 30 listopad 2011 - 15:43

w punkcie 4 jezeli zmienilam zaklad pracy a w poprzedniej pracy wybralam 14 dni opieki to musze podac ten stary zaklad pracy?

#19 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 30 listopad 2011 - 15:55

tak

#20 Gość_anka

Gość_anka
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2012 - 18:27

witam mam pytanie co do 4 punktu co mam tam wpisac jak nie zmienialm zakladu pracy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych