Skocz do zawartości

ILE DNI NA DOSTARCZENIE DO ZAKŁADU PRACY ...

wróć do serwisu Kadry 153 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_sandra

Gość_sandra
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 11:48

Witam serdecznie. Mam kontuzję kręgosłupa, jestem drugi dzień na zwolnieniu lekarskim i w tej chwili nie jestem w stanie dostarczyć zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy. Ile mam dni na dost

#2 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 11:50

zgodnie z art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną zachowuje prawo do wynagrodzenia łącznie za okres do 33 dni w roku kalendarzowym, a począwszy od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z powyższym na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. nr 60, poz. 636 z późn. zm) zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć odpowiednio płatnikowi zasiłku albo płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty otrzymania. Przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie.

#3 Gość_sandra

Gość_sandra
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 11:54

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

#4 Gość_sandra

Gość_sandra
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 12:10

Witam ponownie. Mam jeszcze jedną wątpliwość. Muszę powiadomić zakład pracy o zwolnieniu lekarskim telefonicznie, mailowo itd. Rozmawiałam z kierownikiem czy to wystarczy, czy muszę osobiście szefostwo poinformować?

#5 Gość_sandra

Gość_sandra
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 12:17

Witam ponownie.Mam jeszcze jedną wątpliwość. Muszę powiadomić zakład pracy o zwolnieniu lekarskim telefonicznie, mailowo itd. Rozmawiałam z kierownikiem czy to wystarczy, czy muszę osobiście szefostwo poinformować?

#6 Gość_sandra

Gość_sandra
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 12:28

Muszę powiadomić zakład pracy o zwolnieniu lekarskim telefonicznie, mailowo itd. Rozmawiałam z kierownikiem czy to wystarczy, czy muszę osobiście szefostwo poinformować?

#7 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 12:54

pracownik musi powiadomić zakład pracy niezwłocznie ale nie musi byc to wizyta osobista. jeśli zadzwonisz, wyślesz maila np. ze skanem zwolnienia to wystarczy.

#8 Gość_sandra

Gość_sandra
  • Goście

Napisano 19 luty 2009 - 14:23

Dziękuję.

#9 Gość_matiuss

Gość_matiuss
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 07:30

A co się dzieje, gdy zwolnienie zostanie dostarczone po terminie 7 dni? Pracodawca ma prawo go nie przyjąć?

#10 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 08:31

jeżeli na podstawie tego zwolnienia nabyłbyś prawa do zasiłku chorobowego, tojego wysokość ulega obniżeniu o 25% za okres od 8 dnia choroby do dnia dostarczenia zwolnienia,no chyba,że nie dostarczysz zwolnienia w terminie z przyczyn od Ciebie niezależnych

#11 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 09:37

jeśli jest to zwolnienie ,za które pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe to nic się nie dzieje, a pracodawca nie ma prawa nie przyjąc tego zwolnienia. Jeśli byłby już wypłacany zasiłek tak jak napisała ossa

#12 Gość_Wisienka na torcie

Gość_Wisienka na torcie
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 18:05

Podbijam. A co w przypadku, gdy mamy koniec miesiąca - trzeba zamknąć listę płac, a tu zwolnienia nie ma...? W jaki sposób zdyscyplinować pracownika?

#13 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 18:08

masz nieobecnośc teoretycznie nieusprawiedliwioną , zamykasz listę a w następnym miesiącu wyrównujesz chorobowe , musisz też pamiętać o skorygowaniu delkaracji ZUS za ten miesiąc.Inaczej się tego nie da zrobić . Chorobowe wypłacasz przeciez na podstawie ZLA

#14 Gość_glacho

Gość_glacho
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 12:05

Więc jeżeli pracownik ma 7 dni i pracodawca ma 7 dni ma dostarczenie do ZUS to jak ma to zrobic fizycznie.Zaluzmy ze pracownik przyniesie zwolnienie w 7 dniu o 14:55 to jak ja mam do 15:00 dostarczyc zwolnienie??

#15 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 12:11

niezwłocznie :)

#16 Gość_glacho

Gość_glacho
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 12:17

co to znaczy niezwłocznie? pracownik może sobie czekac do konca a pracodawca musi z biegac?!A co jezeli on wysle poczta 7 dnia a pracodawca otrzyma 8 lub 9 lub 10 dnia?

#17 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 12:21

jak to co? przecież ma potwierdzenie kiedy wpłynęło, trzeba biec na pocztę tego samego dnia :)

#18 Gość_ala

Gość_ala
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 13:16

liczy się data nadania - data stempla pocztowego

#19 Gość_Łukasz

Gość_Łukasz
  • Goście

Napisano 14 październik 2009 - 13:48

a jak ja mam zwolnienie lekarskie od piątku (rozumiem że piątek się nie wlicza w okres 7dni z tego co tu na forum przeczytałem:))do następnego piątku to mogę dać zwolnienie lek.w poniedziałek pracodawcy po terminie zwolnienia?pomóżcie

#20 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 05 listopad 2009 - 17:53

trochę sie zdziwiłam czytając te posty ,aktualnie jestem na zwolnieniu i dzwoniłam do ZUSU ,ile ma pracownik na przekazanie zwolnienia lekarskiego pracodawcy? pani ktora odebrała telefon powiedziała ze najpóźniej drugiego dnia od wystawienia zwolnienia,wiec w koncu jak to jest ,czy jest to 7 dni czy 2 dni?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych