Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie po rozwiązaniu umowy...

wróć do serwisu Kadry 77 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Zagubiona Anna

Gość_Zagubiona Anna
  • Goście

Napisano 04 listopad 2008 - 21:20

Witam wszystkich życzliwych,w dniu 31 listopada rozstałam się z pracodawcą, na zasadzie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. W niedzielę źle się poczułam, dzisiaj poszłam s

#2 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 04 listopad 2008 - 21:31

Jasno i przystępnie: www.infor.pl/ubezpieczenia/aktualnosci/48854,Kiedy-przysluguje-zasilek-chorobowy-po-utracie-zatrudnienia.html

#3 Gość_Zagubiona Anna

Gość_Zagubiona Anna
  • Goście

Napisano 04 listopad 2008 - 21:44

Bardzo dziękuję "zołza" - jasno i przystępnie.Anna

#4 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 05 listopad 2008 - 09:38

Anno pierwsze zwolnienie oddajesz do byłego zakładu pracy,a następne do ZUS,możesz chorować do 182 dni,ale życzę powrotu do zdrowia.

#5 Gość_kasia1

Gość_kasia1
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 21:11

Mam podobny problem. Po powrocie do pracy (3 miesięczne zwolnienie po operacji), pracodawca po 2 dniach pracy rozwiązał ze mną umowę na zasadzie porozumienia stron. W tym samym dniu co rozwiązanie, po wyjściu z pracy źle się poczułam i poszłam do lekarza. Lekarz wystawił mi zwolnienie i skierował na badania. Moje pytanie jest takie komu mam przesłać aktualne zwolnienie? Co ważne główna siedziba firmy znajduje się w innym mieście, ja natomiast byłam zatrudniona w fili w też zupełnie innym mieście. Dlatego ponawiam pytanie ,do którego Zusu powinnam przesłać to zwolnienie i ile mogę jeszcze pozostać na zwolnieniu będąc już wcześniej 3,5 miesiąca, powrocie do pracy na 2 dni i w drugim dniu rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron?proszę o poradę, Kaśka

#6 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 21:17

zwolnienie wystawione na byłego pracodawcę przedstawiasz w swoim właściwym dla ciebie terytorialnie oddziale ZUS. Po rozwiązaniu umowy jeśli w ciągu 14 dni przedstawisz zwolnienie na okres nie krótszy niż 30 dni będzie przysługiwał ci zasiłek

#7 Gość_kasia1

Gość_kasia1
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 22:41

Przepraszam~zzzAle kompletnie się na tym nie znam:( zielona jestem w tych sprawach. Mogę poprosić o "łopatologię"::). Jeszcze uściślam:pracodawca rozwiązał ze mną umowę w 30 marca ( w tym dniu przepracowałam 4 godz i po nich wręczył mi rozwiązanie) Ja w tym samym dniu udałam się do lekarza (bo czułam się tragicznie po tym wszystkim) i dał mi zwolnienie na 8 dni od 30.03 - 8.04 (zrobić badania i kazał przyjść ponownie) i teraz jak zrozumialszym żeby przysługiwał mi zasiłek muszę przedstawić zwolnienie nie krótsze niż 30 dni w terminie 14 dni od rozwiązania umowy? I przesłać je do Zusu w moim mieście? a czy trzeba jeszcze dołączyć jakieś dokumenty? A co jeśli dziś przesłałam to zwolnienie do swojej byłej firmy?przepraszam za zawracanie głowy:( ale to nowa dla mnie sytuacja, pozdrawiam Kaśka

#8 Gość_kasia1

Gość_kasia1
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 22:50

chodzę po forum i widzę że sa podobne tematy do mojego i pewnie w końcu się na mnie ktoś zdenerwuje, ale z góry przepraszam i proszę o wyrozumiałość:)

#9 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 23:07

musisz znaleźć oddział ZUS właściwy dal twojego miejsca zamieszkania i tam zanosisz zwolnienie do działu zasiłków.Jeśli przesłałaśje do swojej firmy a nie jesteś już pracownikiem to istnieje szansa ,że je odeślą : jeśli do towjego ZUS wraz z Z-3 to w porządki, gorzej jeśli tobie , bo możesz w takim wypadku nie dotrzymać terminu 14 dni po zakończeniu stosunku pracy na dostarczenie zwolnienia do ZUS

#10 Gość_kazik

Gość_kazik
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 23:45

Rozwiązałem umowę o pracę. Przebywam teraz na zwolnieniu lekarskim. Siedziba mojej firmy znajduje się w Warszawie a filia w której pracowałem w Toruniu (tu też mieszkam). Wiem że firma wysyłała wszystkie dokumenty do Zusu w Warszawie, do którego zusu mam przesłać swoje L4 do toruńskiego czy warszawskiego?

#11 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 23:51

zzz - muszę cie poprawić i nie robie tego złośliwie - termin na dostarczenie zwolnienia jest 7 dni zarówno w trakcie zatrudnienia gdy ZUS płaci zasiŁki jak i po zatrudnieniu. W ciągu 14 dni po ustaniu aby otrzymać zasiłek musi zostać wysatwione zwolnienie lekarskie. Aby dostac zasiłek po ustaniu trzeba być chorym co najmniej 30 dni i to ostatnie zwolnienie które powoduje że jest 30 dni choroby trzeba dostarczyc do ZUS w ciągu 7 dni aby nie mieć obniżonego zasiłku. Tu Kasiu sprawa może wyglądac inaczej , bo zwolnienie i choroba powstała jak byłaś w zatrudnieniu - 30.03 i słusznie że przesłałaś do zakładu. Ale za ten dzień ponieważ pracowałaś 4 godz, powinnas mieć zapłacone wynagrodzenie za pracę a od następnego dnia zasiłek z ZUS. Czyli zakład powinien to zwolnienie przekazac wraz z Z-3 do ZUS. Najlepiej upewnij się telefonicznie w kadrach.

#12 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 23:58

Kazik - do Torunia

#13 Gość_kasia1

Gość_kasia1
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:20

bardzo dziękuję za konkretne i wyczerpujące odpowiedzi, pozdrawiam:)

#14 Gość_kamil

Gość_kamil
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 22:21

witam, czy orientujecie się może Państwo ile wstecz może być wystawione zwolnienie lekarskie? dziekuję

#15 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 09:24

3 dni , tylko od psychiatry nie ma terminu

#16 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 09:49

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy może być wystawione na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie chorego lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania. jeżeli: * bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy, * badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy. Pierwszy przypadek wystąpić może, gdy ubezpieczony jest badany np. w piątek po pracy, a sobota i niedziela a niekiedy także poniedziałek (Wielkanoc) jest dniem wolnym od pracy. Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy w tym przypadku, na wniosek ubezpieczonego, może być wystawione w piątek a orzeczona niezdolność do pracy może rozpoczynać się od wtorku. Zasady tej nie należy stosować np. dla osób uprawnionych do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia lub osób prowadzących pozarolniczą działalność. Przerwa w orzekaniu o niezdolności do pracy może spowodować utratę prawa do zasiłku chorobowego za dalszy okres. Drugi przypadek dotyczy ubezpieczonego posiadającego już wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy np. do czwartku, który w trakcie trwania tej niezdolności do pracy (np. w poniedziałek) zgłasza się do lekarza z uwagi na pogorszenie się stanu zdrowia. Także w tym przypadku orzeczona niezdolność do pracy na dalszy okres podana w nowym zaświadczeniu lekarskim może rozpoczynać się od piątku czyli nie później niż cztery dni od dnia badania Nadal zaświadczenie lekarskie może być wystawione wstecz maksymalnie tylko na okres 3 dni poprzedzających dzień badania ubezpieczonego, jeżeli wyniki badania wskazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Jedynie lekarz psychiatra, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania może wystawić zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania ubezpieczonego.

#17 Gość_Laura

Gość_Laura
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:51

Witam serdecznie. Mam problem z kręgosłupem, dlatego też przechodzę serię badań. Pracodawca mnie zwolnił, w związku z czym zwolnienie, które otrzymałam od lekarza dostarczyłam do ZUS. Przy kolejnej wizycie u lekarza, zwolnienie zostało wystawione przez pomyłkę od złego dnia, w wyniku czego nastąpiła 1-dniowa przerwa w niezdolności do pracy. Ja tego nie zauważyłam (a lekarz okazał się gapą) i to zwolnienie także dostarczyłam do ZUS. Otrzymałam informacje, ze nie mogą zapłacić mi za to zwolnienie, bo nastąpiła przerwa. Czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji? Lekarz wie, że się pomylił i bardzo mnie przepraszał, ale to nic nie zmienia. Ja mam przed sobą najprawdopodobniej kilka tygodni w szpitalu i co teraz??? Bardzo proszę o pomoc.

#18 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 23:32

skoro wie że sie pomylił niech zrobi korektę tego zwolnienia,czyli skreśli datę początkową i wpisze prawidłową( albo niech wystawi zwolnienie na ten 1 dzień ,ale pewnie już czas minął )

#19 Gość_Laura

Gość_Laura
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2009 - 00:24

Zwolnienie było wystawione od 01.04.2009 do 19.04.2009, a powinno być od 31.03.2009 - tylko się lekarz zagapił. Czyli muszę zabrać je z ZUS-u i zawieźć lekarzowi do korekty?

#20 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2009 - 09:50

ja bym spróbowała tak to załatwic , może sie uda. Powodzenia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych