Skocz do zawartości


zwolnienieART.30,Par.1,PKT 1 KP


wróć do serwisu Kadry 141 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_giga

Gość_giga
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2008 - 11:34

Byłam zatrudniona sd 01.07.2007 na czas nieokreślony.W dniu31.08.2008 roku została ze mną rozwiązana umowa o pracę.W świadectwie pracy napisano " Rozwiązanie na mocy porozumienia stron z inicj

#2 Gość_Żuczek

Gość_Żuczek
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2008 - 11:47

Urząd Pracy ma (niestety) rację. Korzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie to wypowiedzenie przez pracodawcę (art. 30 par 1 pkt 2 lub 3).

#3 Gość_giga

Gość_giga
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2008 - 11:52

Dziękuję

#4 Gość_kruszyna

Gość_kruszyna
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 11:55

jaki wpisac pracownikowi art na świadectwie pracy ,jesli jest redukcja etatów

#5 Gość_kruszyna

Gość_kruszyna
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:04

proszę o pomoc??????

#6 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:09

jeżeli zakład zatrudnia pow. 20 osób to wpisujesz art. 30 §1 pkt. 2 kp w związku z art. 1 (grupowe) lub art. 10 (indywidualne)ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.) . Natomiast w przypadku firmy, która zatrudnia pon. 20 osób wpisujesz art. 30 §1 pkt. 2 kp dokonane przez pracodawcę - przyczyny ekonomiczne.

#7 Gość_asia

Gość_asia
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:19

W moim malutkim mieście PUP wypłaca zasiłek od razu, ponieważ porozumienie wyszło z inicjatywy pracodawcy a nie z inicjatywy pracownika.

#8 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:30

do kruszyny podstawa do rozwiazania umowy jest ustawa u z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.) .Do mm- nie mozna podawać dwóch podstaw rozwiazania umowy , gdyż jest to nie prawidłowo wystawiopne świadectwo. Podaje sie albo kodeksową podstawę ( art. 30 K.P) albo inne np. Ustawę o szczegól. .........Takie jest stanowisko MP w tym zakresie.

#9 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:35

em, czy naprawdę to jestes Ty z Warszawy? bo mam wrażenie, że ktoś podszywa się pod Twój nick! EM - jesteś w błędzie- nie można podać tylko ustawy z przyczyn niedotyczacych......... gdyż musi mieć podstawę kp i rozporządzenia. Skąd czerpiesz taką wiedzę??????

#10 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:45

Nie nie jestem z Warszawy!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ja to Garb łódzki!!!!!!.Niestety taki pogląd ma Ministerstwo Pracy, a naszkoleniu w tym zakresie byłam w lutym i padło pytanie o podawanie podstawy pranej w przypadku zwalnia z ustawy z 13.03.2003r.Interpretacja była taka jak podałam . Mało tego podano że w przypadku podania dwóch podstaw ( a tak jest gdy pisze się K.P i Ustawę) pracownika powinien wystapić o sprostowanie gdyż nie wie z jakiego powodu rozwiazno umowę , a co za tym idzie jakie przysługuja mu świadczenia.Na wykładniach tego wykładowcy polegam , gdyż jest interpretatorem przepisów prawa pracy w Ministerstwie Pracy. Ja korzystam ze szkoleń na których ta Pani wykłada od co nazjmniej 15 lat, stąd moje zaufanie.

#11 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:54

Nie wiem jaki ma pogląd MP gdyz nie podałaś treści tego stanowiska. Ja natomiast korzystam nie tylko ze szkoleń ale m.inn. z Komentarza Prawa Pracy - ABC" Firma zatrudniająca 90 osób ulegnie likwidacji, należy dokonać wypowiedzeń umów o pracę. Jaką w świadectwie pracy wpisać podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę? Odpowiedźodpowiedzi udzielono: 29 listopada 2005 r.stan prawny dotychczas nie uległ zmianie Świadectwo pracy musi zawierać informację o tym, że umowa o pracę została rozwiązana z przyczyn niedotyczących pracowników. Uzasadnienie Minimalna treść świadectwa pracy określona jest w art. 97 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Z powołanego przepisu wynika, że świadectwo musi zawierać między innymi informacje dotyczące trybu rozwiązania umowy o pracę a ponadto, informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Rozwiązanie umów w stanie faktycznym wskazanym w pytaniu będzie dokonane w warunkach ustawy z dnia z dnia 13 marca 2003 r.o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.s.z.r.s.p. Rozwiązanie umowy nastąpi naturalnie w jednym z trybów określonych w art. 30 k.p. ale fakt, że rozwiązanie to następuje z przyczyny niedotyczącej pracownika ma znaczenie dla ustalenia jego uprawnień - np. do odprawy, o której mowa w art. 8 u.s.z.r.s.p. W tym aspekcie zamieszczenie informacji, że umowa ulega rozwiązaniu na podstawie przepisów u.s.z.r.s.p. jest konieczna i stanowi obowiązek pracodawcy. Wzór i szczegółową treść świadectwa pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.) - dalej r.ś.p. Załacznik do r.ś.p. ustanawia wzór świadectwa pracy. O sposobie rozwiązania umowy o pracę, należy zamieścić informację w pkt 3 świadectwa. Punkt 3 zawiera trzy podpunkty oznaczone literami a, b, c. Właściwym będzie wpisanie w lit. a art. 30 k.p., zaś w lit. b. informacji o fakcie rozwiązania umowy o pracę w okolicznościach zawartych w u.s.z.r.s.p. Agnieszka Sieńko"

#12 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:56

em, z całym szacunkiem, ale to już druga interpretacja tej pani z 15-to letnim doświadczeniem, na którą się powołujesz, a która wg wszystkich innych żródeł jest co najmniej kontrowersyjna. Nie pamiętam dokładnie, czego ta poprzednia dotyczyła urlopu? Badań lekarskich? Nie mogę sobie przypomnieć, niestety.

#13 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:57

Przypomne zaokrągeń pierwszego urlopu.

#14 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:59

Faktycznie.

#15 Gość_mm do zołzy

Gość_mm do zołzy
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 13:00

Witaj, nie wiedziałam, że jest to już druga interpretacja tej PANI z długim stażem, na którą powołuje się EM. Pozdrawiam:)

#16 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 13:01

Wzajemnie, pozdrówka :()

#17 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 13:03

Dla mnie sa to intrpretacje logiczne , jeżeli potrzebujecie dokładnej interpretacji mogre podac telefon do kontaktu.

#18 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 13:05

Przepraszam, ale ja nie potrzebuję dokładnej interpretacji z tego źródła.

#19 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 13:15

ja też. EM- radzę zapoznać się ROZPORZĄDZENIEM MPiPS.

#20 Gość_Monia

Gość_Monia
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 14:46

Czy obowiązkowo muszę wpisać na świadectwie art. 30 §1 pkt. 2 kp w związku z art. 10 (indywidualne)ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.), czy wystarczy art. 30 §1 pkt. 2 kp - za wypowiedzeniem pracodawcy??



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych