Skocz do zawartości

rozliczenie samotnej matki

wróć do serwisu Kadry 421 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ona

Gość_ona
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2008 - 15:21

na czym polega rozliczenie samotnej matki? czy ktoś może mi wyjaśnić w jaki sposób wpływa to na jej dochody?

#2 Gość_ew@

Gość_ew@
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2008 - 16:11

rozliczasz się w picie rocznym ze swoim dzieckiem i w związku z tym że policzysz podatek na 2 osoby masz większy zwrot podatku

#3 Gość_hi

Gość_hi
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2008 - 17:20

Na dochody wpływa to w ten sposób, że masz więcej pieniędzy do wypłaty, składasz ośwadczenie dla pracodawcy, że masz zamiar rozliczyć się z podatku łącznie z dzieckiem (dla osoby samotnie wychowujacej dzieci). Na podstawie tego ośwadczenia pracodawca obliczając podatek od Twoich wynagrodzeń zastosuje podwójną ulgę, jeśli nie przekroczysz I progu skali podatkowej( jeśli przekroczysz, składasz oświadczenie o łącznym rozliczeniu z dzieckiem którego dochody nie przekroczą I progu skali podatkowej i pracodawca zamiast 30% policzy 19%). :):)

#4 Gość_Misia

Gość_Misia
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:29

WitamMam pytanie. Jestem samotną matką wychowującą dziecko.Nie chcę żeby pracoodawca się o tym dowiedział.Czy rozliczając się jako samotna matka będę mogła zachować to w tajemnicy przed pracodawcą?Dziękuję za odpowiedź

#5 Gość_Joanna Korzak

Gość_Joanna Korzak
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2009 - 18:58

Mam pytanie jestem samotną matką.Moja córka (lat 24)w lipcu 2008 ukończyła studia .Od sierpnia 2008 podjęła pracę Osiągnęła dochody około 6000.Wiem że nie mogę odliczyć ulgi na dziecko w Picie rocznym.Od stycznia 2008 w pracy odliczaną miałam podwójną ulgę podatkową jako samotna matka.Czy będę musiała zwrócić do urzędu skarbowego tą kwotę czy miałam prawo skorzystać z tej ulgi .Zgodnie z tym co pisze ustawa ,że samotna matka ma prawo skorzystać z ulgi na dziecko studiujące do 25 lat.

#6 Gość_ach

Gość_ach
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2009 - 23:22

@MisiaNie musisz nic zgłaszać pracodawcy. Jeśli nie upoważniłaś go do rozliczenia się za Ciebie, przekaże Ci PIT-11 i będziesz mogła sama się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko.@JoannaNiestety, nie może Pani rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, gdyż osiągnęło ono dochody (spoza renty rodzinnej) w wysokości powodującej obowiązek zapłaty przez nią podatku (pow. 3,1 tys). Proszę zgłosić w pracy, by więcej Pani nie obliczał tak zaliczek od podatku. Będzie musiała Pani sama do końca kwietnia rozliczyć z fiskusem (już nie jako osoba samotnie wychowująca dziecko) i dopłacić brakującą sumę (o ile nie było innych ulg i odliczeń).

#7 Gość_iwona

Gość_iwona
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2009 - 16:07

jestem sanotnie wycholującą matka dwójke dzieci, czy moge to sobie odliczyć w roliczeniu rocznym???

#8 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 20:39

czy samotna matka moze rozliczyc sie sama na Pit 36 bez dziecka(dziecko 18 lat uczace)

#9 Gość_:) Alesandra

Gość_:) Alesandra
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 14:19

W 2007 rozwiodłam się i w rozliczeniu roku nie otrzymałam ulgi na dziecko w wysokości ponad 1 000 zł. (były brane pod uwagę dochody współmałżonka). Czy w tym roku mam szanse na taką ulgę? Cały rok pracowałam w jednej firmie gdzie jestem zatrudniona na stałe.Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.

#10 Gość_:) Alesandra

Gość_:) Alesandra
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 15:00

Dodam, że od trzech miesięcy ojciec nie płaci już alimentów. Ponownie się ożenił i jego żona robi wszystko żeby nasz syn nie dostawał od niego pieniędzy.

#11 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 15:07

Ewa,rozliczając się z dzieckiem,zyskujesz ponad 1600,00zł,Aleksandra,możesz rozliczyć się z dzieckiem bez problemu

#12 Gość_darek

Gość_darek
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 15:15

Jeśli jest orzeczenie sądowe o sprawowaniu władzy rodzicielskiej tylko dla Pani, może Pani rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko - to preferencyjny sposób obliczenia podatku.Druga spraw to ulga prorodzinna, która oczywiście przysługuje zawsze. Jeśli sądowo tylko Pani sprawuje władzę rodzicielską, całą ulgę może wykoazać Pani w zeznaniu.Odnośnie 2007 roku - jeśli ulga nie została w ogóle uwzględniona, możnaby pomyśleć o korekcie zeznania...

#13 Gość_betka

Gość_betka
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 15:19

1 grudnia 2008 rozwiodłam się z mężem, dziecko zostało pod moją opieką ale były mąż ma pełnię władzy rodzicielskiej. CZy w związku z tym mogę się rozliczyć jako matka samotnie wychowująca dziecko?

#14 Gość_Aleksandra

Gość_Aleksandra
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 15:32

Nie mam orzeczenia Sądowego o wyłącznym sprawowaniu władzy rodzicielskiej, ojciec ma nieograniczone prawa ale nie utrzymuje z nami żadnych kontaktów.

#15 Gość_darek

Gość_darek
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 15:46

Wystarczy faktyczne samotne wychowywanie dziecka (poparte orzeczeniem sądowym o zamieszkaniu dziecka z danym rodzicem).@AleksandraMoże Pani skorzystać dwukrotnie: odliczając ulgę prorodzinną i rozliczając się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.@betkaJeśli orzeczenie sądowe o rozwodzie stało się prawomocne jeszcze w ub. roku, może Pani skorzystać z obu preferencji.

#16 Gość_betka

Gość_betka
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 16:06

dziękuję bardzo

#17 Gość_dora

Gość_dora
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 16:28

mam 19miesiecznego synka pracowalam do ok.5miesiaca ciazy bo mialam umowe na czas okreslony i nie przedluzono mi umowy.nigdy potem nie rozliczalam sie,nie korzystalam z zadnych zasilkow poza becikowym.nie mialam informacji ze musze sie pozniej rozliczac,nie wiem jak sie zabrac do czegokolwiek i nie ma mnie kto poinformowac jestem 22letnia mama z dala od rodziny.nie mam slubu ale od poczatku mieszkam z ojcem dziecka.prosze by ktos mi powiedzial co zrobic abym mogla skorzystac z zasilkow rodzinnych.w takiej sytuacji gdybym tez zostala sama z dzieckiem.

#18 Gość_dora

Gość_dora
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 17:59

prosze niech ktos odpowie na moje pytania.

#19 Gość_Monika

Gość_Monika
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 14:46

Od lutego 2008 jestem osobą rozwiedzioną,były mąż ma prawo do dziecka ale to ja jestem jej opiekunem.Przez cały rok pracowałam tylko przez pół roku na stazu.Czy moge skorzystać z ulg skoro pierwszy miesiac 2008roku byliusmy jeszcze małzeństwem i czy pomimo tego ,ze nie pracowałam i moim dochodem były tylko alimenty od męża w kwocie 500 zł i pieniądze ze stażu, moge liczyc na jakies ulgi?

#20 Gość_Marilola

Gość_Marilola
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 21:13

Jestem wdową wychowuję samotnie dziecko.Dziecko pracowało w lato żeby dorobić zarobiło 4051brutto dostaje również rente rodzinną czy dostanę zwrot podatku iczy mogę się wspólnie z nim rozliczyć

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych