Skocz do zawartości

urlop wypoczynkowy a zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Kadry 291 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Piotr

Gość_Piotr
  • Goście

Napisano 03 maj 2007 - 23:50

Bedac na urlopie wypoczynkowym od 1.04 do 30.04 zachorowałem i byłem na zwolnieniu lekarskim od 10.04 do 15.o4.Czy zwolnienie lekarskie przerywa mi urlop i 15.04 musze isc do pracodawcy wypisać no

#2 Gość_Katarzyna

Gość_Katarzyna
  • Goście

Napisano 04 maj 2007 - 10:53

Urlop jest jedną z instytucji zabezpieczających prawo pracownika do wypoczynku (art. 14 kodeksu pracy), gwarantowane w art. 66 Konstytucji. Niezdolność do pracy wyłącza możliwość wykorzystania urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem w każdym przypadku. Urlop przypadający w okresie niezdolności do pracy z istoty swej nie może spełnić przypisanych mu funkcji. Zakaz ten skierowany jest do pracodawcy i ma charakter stanowczy, co znaczy, że nie może go uchylić ewentualna zgoda pracownika. Pracodawca jest zobowiązany w takim przypadku udzielić w terminie późniejszym pozostałą część urlopu.Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 166 k.p. część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w terminie późniejszym.W tym konkretnym przypadku uważam, że od 01.04. do 09.04 przebywał Pan na urlopie wypoczynkowym, od 10.04. do 15.04 na zasiłku chorobowym i od16.04.do 30.04 na urlopie. Urlop niewykorzystany z powodu przebywania na zasiłku chorobowym winien być udzielony w innym terminie i może to być po od 01.05 jednak na termin wykorzystania tego urlopu musi wyrazić ponownie zgodę pracodawca (nie przedłuża się automatycznie trzeba pisać nowy wniosek o urlop). Pozdrawiam

#3 Gość_Piotr

Gość_Piotr
  • Goście

Napisano 06 maj 2007 - 15:29

Dziękuję za poradę.Pracodawca straszył mnie zwolnieniem dyscyplinarnym, z powodu niewypisaniem nowego wniosku od 16.04.Powiadomił mnie dopiero 23.04, ze jestem już nieobecny i nieusprawiedliwiony.Dziękuję jeszcze raz.

#4 Gość_MISIA

Gość_MISIA
  • Goście

Napisano 09 listopad 2007 - 15:28

od dnia 1 listopada do dnia 20 listopada przebywam na urlopie wypoczynkowym ale rozchorowalam sie i chyba pojde do lekarza jesli dostane zwolnienie co z moim urlopem wypoczynkowym ale po wyznaczonym urlopie wypoczynkowym poprosilam o urlop wychowawczy który został mi udzielony , co bedzie jesli w trakcie urlopu wypoczynkowego bede na tzw. L-4 JAK DO TEGO MA SIE URLOP WYCHOWAWCZY I KTO WRAZIE CZEGO WYPŁACI CHOROBOWE

#5 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 26 maj 2008 - 23:32

Mam taką samą sytuację co mój przedmówca Piotr w czasie urlopu wypoczynkowego, byłam na zwolnieniu i mój pracodawca straszy mnie dyscyplinarką za niestawienie się w pracy po zakończonym zwolnieniu lekarskim. Powiedział nawet, że ma paragraf

#6 Gość_skura

Gość_skura
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2008 - 09:41

A co z ilością przypadających dni? Tzn. jeśli chorobowe trwało od 10.04 do 15.04. to jest 6 dni. Czy pracownikowi przysługuje doddatkowo 6 dni urlopu wypoczynkowego czy 5 po okresie chorobowym?

#7 Gość_Irena Kruszewska

Gość_Irena Kruszewska
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2008 - 08:39

Pracownica od grudnia ubieglego roku przebywa na zwolnieniu lekarskim,ciaza,od czerwca b.r urop macierzynski,co z urlopem wypoczynkowym za rok 2008

#8 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2008 - 08:44

Po urlopie macierzyńskim może wykorzystać urlop wyp. - a nawet musi jeżeli pójdzie na wychowawczy.

#9 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2008 - 08:46

Urlop przysługuje; jesli pracownica wystąpi o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to pracodawca ma obowi.ązek udzielenia całego urlopu wypoczynkowego (zaległego i biżącego).

#10 Gość_Basis

Gość_Basis
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2008 - 12:18

pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 29-08-2008r.do 04-09-2008r.Od 05-09-2008r. ma zaplanowany urlop wypoczynkowy.Czy w tym wypadku pracodawca może pozwolić pracownikowi skorzystać z zaplanowanego urlopu wypoczynkowego?

#11 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 17:22

Chorowałam w czasie urlopu wypoczynkowego 11 dni. Czy prawdą jest, ze urlop muszę wykorzystać do końca roku kalendarzowego?

#12 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 17:26

Zwolnienie przerywa urlop; nowy termin urlopu powinieneś uzgodnić z pracodawcą. każdy urlop pracownik wykorzystuje w roku kalendarzowym, w którym ten urlop przysługuje (najpózniej do 31.03. nastepnego roku, ale tylko w wyjątkowych przypadkach - n.p. długotrwała choroba).

#13 Gość_mama

Gość_mama
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2009 - 22:58

jestem na zwolnieniu lekarskim od pięciu miesięcy czy przysługuje mi za ten okres prawo do urlopu wypoczynkowego

#14 Gość_aba

Gość_aba
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2009 - 23:25

za okres choroby przysługuje urlop wypoczynkowy, nie pomniejsza się proporcjonalnie

#15 Gość_Wanda

Gość_Wanda
  • Goście

Napisano 08 luty 2009 - 00:27

Za czas choroby pracownik nie ma pomniejszonego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

#16 Gość_Lila

Gość_Lila
  • Goście

Napisano 17 luty 2009 - 22:58

Witam,ja mam taką sytuacjęDo 12.02.09 przebywałam na urlopie wypoczynkowym, po urlopie macieżyńskim. 13.02.2009 rozpoczyna mi się urlop wychowawczy. Jenak tak się złożyło / za sprawą prowadzącej pani doktor / że 11.02.09 byłam skierowana na operację do szpitala, i mam zwolnienie lekarskie po operacji które trwa do 20.02.09, a więc zachodzi na moj urlop wychowawczy. naturalnie złożyłam do pracodawcy wniosek o przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu wychowawczego, jednakże pracodawca odmówił , powołując sie na K.P.1. Czy miał do tego prawo?2.Czy mogę żądać przesunięcia urlopu wychowawczego. w dniu dzisiejszym dostarczyłam do pracodawcy zwolnienie lekarskie , które obowiązuje do 20.02.09. Tym samym wydłuża się o tydzień okres pobierania wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim po operacji.pozdrawiamLila

#17 Gość_Łysy

Gość_Łysy
  • Goście

Napisano 24 luty 2009 - 18:11

Witam ja mam taka sytuacje ze dostałem zwolnienie lekeraskie l4 na 10 dni od lekarza ale z kierwonikiem dogadałem sie ze wezme za te dni urlop wypoczynkowy(wiem ze to głupie) za ten okres w celu uzyskania premii!Oczywiscie zaznaczam ze jeszcze ów tego zwolnienia nie dostarczyłem do kadr!Wiec moje pytanie polega na tym czy ta sytuacja moze zaistniec i czy nie bede potem ciagany do Zus-u za to ze nie wykorzystałem przyzwalajacego mi zwolnienia l4?Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz

#18 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 24 luty 2009 - 18:19

Łysy, albo jestes chory, albo nie... to po prostu wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, zus już otrzymał pewnie egzemplarz zwolnienia, to,że jeszcze nie zaniosłeś do pracodawcy, nie znaczy,że zwolnienie nie jest ważne... zwolnienie nie jest do wykorzystania jak się chce, tylko jest po to wystawiane,żeby usprawiedliwić nieobecność, nie wiem tylko po co brałeś je, skoro miałeś zamiar wziąć ten urlop? w świetle prawa i tak Twoja niezdolność do pracy orzeczona zwolnieniem lekarskim przerywa urlop wypoczynkowy, więc w tym momencie pracodawca postepuje niezgodnie z prawem... nie wiem też jak on ma zamiar to wykzac w dokumentach skłądanych do zusu.Jesli będzie jakakolwiek kontrola z zusu, to pewnie wyjdzie...tyle,że to pracodawca właściwie źle postępuje...

#19 Gość_Łysy

Gość_Łysy
  • Goście

Napisano 24 luty 2009 - 18:26

Witam ja mam taka sytuacje ze dostałem zwolnienie lekeraskie l4 na 10 dni od lekarza ale z kierwonikiem dogadałem sie ze wezme za te dni urlop wypoczynkowy(wiem ze to głupie) za ten okres w celu uzyskania premii!Oczywiscie zaznaczam ze jeszcze ów tego zwolnienia nie dostarczyłem do kadr!Wiec moje pytanie polega na tym czy ta sytuacja moze zaistniec i czy nie bede potem ciagany do Zus-u za to ze nie wykorzystałem przyzwalajacego mi zwolnienia l4?Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz

#20 Gość_Łysy

Gość_Łysy
  • Goście

Napisano 24 luty 2009 - 18:33

dzieki

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych