Skocz do zawartości

nagana

wróć do serwisu Kadry 269 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_kopytko

Gość_kopytko
  • Goście

Napisano 23 luty 2007 - 10:27

Czy ktoś może mi wytłumaczyć na czym polega nagana z wpisem do akt(za niestawienie się w pracy). Jak ją napisać i co to znaczy "z wpisem do akt"???????

#2 Gość_wwww

Gość_wwww
  • Goście

Napisano 23 luty 2007 - 10:37

jest to przeprowadzenie całej procedury i napisanie na koniec pisma w którym udziela sie kary z pouczeniem o środkach odwoławczych. Pismo wraz z całą dokumentacja postepowania wpina się do akt osobowych , po roku pismo o ukaraniu usuwa się dokumentacja pozostaje.Reguluje Rodz. VI K.P. art.108-113..

#3 Gość_Mariola

Gość_Mariola
  • Goście

Napisano 23 luty 2007 - 10:53

W oparciu o Art.108 par.1. pkt. 2 Kodeksu pracy udzielam Pani KARY NAGANY w związku z nie wstawieniem się do pracy dnia......Ponadto informuję, że zostaje Pani pozbawiona wyngrodzenia i premii za nieobecny i nie usprawiedliwiony dzień w pracy. W przypadku powtórzenia się takiej sytuacji zistanie z Panią rozwiązana umowa o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w oparciu o Art.52 par 1 pkt.1 Kodeksu Pracy. Od niniejszej decyzji służy Pani prawo odwołania do żarządu w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma.Kara nagany przechowywana jest w aktach osobowych przez okres jednego roku nienagannej pracy potem należy ją zniszczyć.Nie sotkałam się z pojęciem nagana z wpisem do akt.

#4 Gość_kopytko

Gość_kopytko
  • Goście

Napisano 23 luty 2007 - 11:02

WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC!!!! B)

#5 Gość_fila

Gość_fila
  • Goście

Napisano 23 luty 2007 - 16:56

Coś dla Marioli:Ekspert Wyd.ABC:PytanieCzy można nałożyć na pracownika zarówno karę nagany jak i karę pieniężną za jedno wykroczenie? Odpowiedźodpowiedzi udzielono: 18 lutego 2005 r.stan prawny dotychczas nie uległ zmianiePracodawca za jedno wykroczenie może pracownika ukarać tylko jedną karą porządkową. O rodzaju kary decyduje sam pracodawca, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może zastosować karę upomnienia lub nagany - zgodnie z § 1 art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.Na podstawie § 2 art. 108 k.p. za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może zastosować również karę pieniężną. Pracodawca nie musi stosować kar w kolejności wymienionej w kodeksie pracy. Kara nie może być jednak nałożona na pracownika po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia (art. 109 k.p.).Magdalena Adamska

#6 Gość_barbara kowalska

Gość_barbara kowalska
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 14:42

jestwem księgową zajmuje sie w swoim zakładzie pracy naliczaniem wyngrodzeń nie potrąciłam pracownikowi zajęcia komorniczego za to pracodawca ukarał mnie kara nagany i potrącił miesięczną premie ktrą przyznaje sie wszystkim pracownikom jest to premia niby uznaniowa ale z reguły wszyscy ją dostają w całości tzn.20% czy pracodawca miał prawo podwójnie mnie ukarać

#7 Gość_martika:)

Gość_martika:)
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2007 - 19:40

mam pytanie czy pracodawca moze odrazu udzielic nagany z wpisem do akt czy musi najpierw poprzedzic ja nagana ustna ???? tzn chodzi mi o to czy pracodawca moze ukarac nagana z wpisem do akt pracowanika ktoremu poraz pierwszy zdazylo sie czegos niedopilnowac???? czy pracodawca moze zmusic pracownikow do pracy w soboty??? i czy moze zmusisc pracownikow ktorzy nie moga z jakiejs tam przyczyny przyjsc do pracy w sobote do wypisywania na ten dzien urlopu???czy za prace w godzinach popoludniowych tzn druga zmiane (14-22) nalezy sie jakis dodatek???

#8 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2007 - 21:06

Do fili- jeżeli pracodawca, ma regulamin premiowania to jak najbardziej może udzielić nagany oraz potrącić premię. Premia nie ma nic wspólnego z karą pieniężną, to są dwa różne pojęcia. Tak, więc Mariola dobrze napisała.Do Barbary- pracodawca miał prawo udzielić karę nagany i potracić premię uznaniową. Inna, sprawa, to dlaczego aż tak drastyczna kara?.Do martiki- to od pracodawcy zależy jaką formę kary przyzna, oczywiście, kara może być udzielona po uprzednim wysłuchaniu pracownika.Pracodawca ma prawo zlecić wykonywanie zadań w godzinach nadliczbowych- w przypadkach określonych w art. 151 k.p.. Zlecenie wykonania pracy w godzinach nadliczbowych przez przełożonego jest wiążące dla pracownika. Odmowa jej wykonania może być potraktowana jako odmowa wykonania pracy, a w konsekwencji stać się przyczyną rozwiązania umowy o pracę. Pracownik ma prawo odmówić wykonania takiego polecenia tylko w wyjątkowych sytuacjach, np.:gdy przekroczony został w stosunku do pracownika dobowy lub roczny limit godzin nadliczbowych,gdy nie ma faktycznie miejsca awaria lub nie istnieją okoliczności, które uzasadniałyby podjęcie działań w ramach akcji ratowniczej, nawet jeżeli tak twierdzi pracodawca,gdy praca taka została przez pracodawcę zlecona mimo wydania zakazu jej wykonywania.W razie odmowy wykonania pracy w godzinach nadliczbowych i sporu z tego tytułu, konieczność udowodnienia faktu (że zaistniała jedna z powyższych przyczyn) ciąży na pracowniku.Jeżeli, w regulaminie wynagradzania jest przewidziany dodatek za 2 zmianę, to -tak. Nie ma obligatoryjnych przepisów odnośnie wypłaty dodatku za drugą zmianę.

#9 Gość_martika

Gość_martika
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2007 - 17:43

wielkie dzieki za odpowiedz B))))

#10 Gość_monika

Gość_monika
  • Goście

Napisano 16 październik 2007 - 00:32

jeśli mam umowę na zastępstwo za kobietę w ciąży do czasu jej rozwiązania i pracodawca obiecał mi że po tej umowie dostanę umowę na czas określony bo tamta osoba nie wraca do pracy po rozwiązaniu, to czy moja umowa kończy się w dniu porodu tej Pani czy musi upłynąć jakiś czas zanim ona przedstawi stosowne dokumenty zaświadczajace o fakcie porodu?

#11 Gość_basia

Gość_basia
  • Goście

Napisano 21 listopad 2007 - 12:48

co to znaczy podjąć wiadomość, jeżeli pracodawca musi udowodnić wine i trwa to 3 tygodnire , to co wówczas

#12 Gość_dn

Gość_dn
  • Goście

Napisano 21 listopad 2007 - 12:56

co to znaczy powzięcie decyzji o... Pracodawca zorientował sie o źle wykonywanej pracy przez pracownika. Oznajmił to, ale musiał dowieść winy pracownikowi i trwało to 3 tygodnie. pytanie od kiedy liczy sie powzięcie wiadomości, od zorientowania się czy od udowodnienia , żeby wymirzyc karę pracownikowi. Pilne

#13 Gość_asica

Gość_asica
  • Goście

Napisano 05 luty 2008 - 18:21

Witam mam pytanie jezeli pracodawca udziela nagany pisemnej pracownikowi czy nie pownninien dac do przeczytania takiej tez nagany pracownikowi i do podpisania kolejne pytanie dotyczy wypowiedzenia umowy gdy pracodawca rozwiazuje umowe i daje warunek ze za porozumieniem stron bo jezeli nie to nagana na swiadectwie pracy bedzie widniec co w takiej sytuacji poczac czy jest szansa na to zeby nie dac za wygrana i umowe rozwiazac w sposob taki jak naprawde decyduje kierownik

#14 Gość_ts

Gość_ts
  • Goście

Napisano 05 marzec 2008 - 18:43

Witam i pozdrawiam,mam pytanie-pracodawca widzial mnie nietrzezwego w drodze z pracy(tylko widzial)chce mnie ukarać NAGANą prosze mi odp.ile pracodawca ma czasu na ukaranie i danie mi do podpisania nagany

#15 Gość_IR

Gość_IR
  • Goście

Napisano 14 marzec 2008 - 01:38

czy pracodawca może pominą formę upomnienia ustnego i ukarać od razu upomnieniem na piśmie

#16 Gość_zbyszek

Gość_zbyszek
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2008 - 15:38

witam. dostalem nagane na podstawie artykulu 108 paragraf 1 pkt 2 . ale doszly mnie sluchy iz kierownictwo jeszcze zamierza wyslac mnie w ramach kary na przymusowy urlop bezplatny. czy maja prawo do tego? pozdrawiam

#17 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2008 - 15:56

Urlopu bezpłatnego udziela sie na wniosek pracownika.art. 174 K.P.Pracodawca nie ma takiego uprawnienia aby zmuszał pracownika do urlopu bezpłatnego.

#18 Gość_rob

Gość_rob
  • Goście

Napisano 13 maj 2008 - 19:41

dostalem nagane za ;opuszczenie stanowiska pracy; poprawdy zwolnilem sie u brygadzisty,wyrazil zgode. mam pytanie czy slusznie otrzymam nagane.

#19 Gość_wwww

Gość_wwww
  • Goście

Napisano 13 maj 2008 - 20:45

Jeżeli uważasz ze pracodawca postapił nie słusznie lub nie był obiektywny w ocenie zdarzeń przysługuje ci odwołanie zgodnie z pouczeniem które winno byc podane w pismie( decyzji) o nałozeniu kary.

#20 Gość_Lara

Gość_Lara
  • Goście

Napisano 26 maj 2008 - 14:00

pracuje w sklepie gdzie ochroniarz pracuje również jako magazynier, sa kamery. ale firma ochraniająca twierdzi że kasjerki przepuszczają towar, Nasłała na 2 koleżanki "kontrolerów" którzy przejechali obok kas nie wykładając jednego towaru, robiąc to w taki sposób żeby udowodnić nieudolność kasjerek. Transakcja nie była zakończona, ponieważ paragon nie był zakończony mało tego jedna z nich nie podpisała sie pod ich protokołem. Sytuacja ta miała miejsce 8 maja, natomiast 23 maja kierownik oznajmił im że mają podpisać kare nagany. Czy to słuszne? czy koleżanki mają prawo tego nie podpisać?i jak walczyć o swoje? Proszę o rade!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych