Skocz do zawartości


Pytanie o urlop opiekuńczy....


wróć do serwisu Kadry 185 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_kasia_k

Gość_kasia_k
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2005 - 17:56

Jeśli ktos mógłby mi odpowiedzieć...kadrowa powiedziała mi,że urlop opiekuńczy przysługuje każdemu z rodziców w wymiarze po 2 dni na każdego z nich, natomiast czytają dziennik ustaw przecz

#2 Gość_zaneta29@o2.pl

Gość_zaneta29@o2.pl
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2005 - 09:18

Jeżeli oboje rodzice sa zatrudnieni to może korzystac z 2 dni jedno z nich lub mogą skorzystac obydwoje rodzice, ale po jednym dniu każdy z rodziców. Ja w swojej firmie stosuje jeszcze zasadę, iż proszę pracowników, którzy chcą opiekę na dziecko, by dostarczyli zaświadczenie z zakładu pracy swojego współmałżonka o korzystaniu lub nie korzystaniu z tzw. opieki.

#3 Gość_kadrowa

Gość_kadrowa
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2005 - 14:06

2 dni przysługują na rok niezależnie od liczby dzieci i niezależnie czy korzysta jeden rodzic lub oboje

#4 Gość_kasia_k

Gość_kasia_k
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2005 - 16:07

i na pewno nie ma nowszych przepisów? Dopytuję dlatego, że moja kadrowa podobno dowiedziała się o tym od Pani mecenas. Z góry dziękuję za odpowiedź.

#5 Gość_Skryba54

Gość_Skryba54
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2005 - 10:56

Ta Pani mecenas to chyba z awansu społecznego. Art.188 kp. wyjaśnia sprawę jednoznacznie. Tylko i wyłącznie 2 dni w roku dla jednego z rodziców nawet gdy drugi małżonek nie pracuje. Jężeli pracują oboje z uprawnienia korzysta jedno z nich lub oboje po 1 dniu. Uprawnienie do takiego zwolnienia od pracy ( i innych związanych z rodzicielstwem) ustala się na podstawie złożonego przez pracownika oświadczenia czy ma zamiar, czy też nie - do korzystania z tego uprawnienia. NIE WOLNO żądać od pracownika zaświadczenia z zakładu pracy współmałżonka o tym czy korzysta w swiom zakładzie z tego zwolnienia. Pracownik jest osobą w pełni świadomą i ponosi pełną odpowiedzialność za złożone oświadczenie. Czasy podpierania się zaświadczeniami o wszystkim, na szczęście minęły (to taka uwaga w stronę ~zaneta29@o2.pl). Jeżeli jest ktoś zainteresowny wzorem takiego oświadczenia do uzyskania prawa do korzystania min. z 2 dni opieki proszę o e-maila na adres: kiwolscy@op.pl Wyślę jako załącznik zwrotną pocztą. Pozdrawiam.

#6 Gość_kasia_k

Gość_kasia_k
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2005 - 17:51

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. W takim razie nasuwa mi sie kolejne pytanie: razem z mężem pracujemy w tej samej firmie; czy są jakieś konsekwencje, jeżeli z mężem wykorzystaliśmy po 2 dni( w sumie 4, jak nam przysługuje wg pani kadrowej)?

#7 Gość_Olga - spec.ds.osob.

Gość_Olga - spec.ds.osob.
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2005 - 11:23

Dopiero dzisiaj przeczytałam powyższą wymianę opinii nt. 2 dni wolnych na opiekę.Odpowiedź Skryby 54 jest w 100% prawidłowa. A swoją droga co to za kadrowa w Twojej firmie Kasiu i o zgrozo co to za p. mecenas, które udzielają błędnych informacji w tak prostych sprawach? A co z bardziej skomplikowanymi?Co do pytania o konsekwencje - to nie Ty powinnś je ponieść tylko kadrowa, która udzieliła Ci błędnych informacji (w razie kontroli PIP - na przykład.) Możesz ewent. zamienić po 1 dniu Waszej opieki na urlop wypoczynkowy - jeżeli go macie. Nieznajomość przepisów nie zwalnia od ich przestrzegania. Pozdrawiam.

#8 Gość_też kadrowa

Gość_też kadrowa
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2005 - 12:33

Pracodawca czym prędzej powinien pożegnać taką kadrową, która nie zna przepisów dotyczących jej pracy i do tego jeszcze działa na niekorzyść pracodawcy. To że ktoś jest mecenasem wcale nie świadczy, że zna Prawo pracy (mało dochodowe zajęcie dla palestry, sprawy przed Sądem są bezpłatne). Pani Kasiu, kadrowa działa w imieniu i na rzecz pracodawcy, Pani podporządkowała się jej zaleceniom i to kadrowa winna ponieść konsekwencje.

#9 Gość_Nina

Gość_Nina
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2005 - 19:20

Zgadzam się ze wszystkim powyzszym, ale wydaje mi się, ze PIP się nie doczepi, bo po prostu pracodawca (w osobie kadrowej) rozszerzył uprawnienia pracownika, a nie je zmniejszył...

#10 Gość_marych@poczta.fm

Gość_marych@poczta.fm
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2005 - 11:49

Czy w ustawie na temet urlopu opiekuńczego jest określone ze 1 dzień należy wykorzystac w jednym półroczu a drugi dzień urlopu w drugim półroczu. Jeśli można to proszę o jakąś podstawę prawną.

#11 Gość_Olga

Gość_Olga
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2005 - 16:19

Odpowiedź dla Marych:Art. 188 Kodeksu Pracy : ... 2 dni w ciągu roku kalendarzowego...Można od razu dwa, można po jednym - nie ma nakazu 1 dzień w I półroczu, drugi w drugim.

#12 Gość_agata

Gość_agata
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2005 - 00:38

Koledze z pracy urodzilo sie dziecko i wzial 2 dni urlopu opiekunczego, po czym dowiedzial sie od kadrowej, ze mu nie przysluguje, bo nie zlozyl na poczatku roku oswiadczenia, ze zamierza z niego skorzystac. Jak to jest z tym oswiadczeniem?

#13 Gość_agata

Gość_agata
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2005 - 00:39

na poczatku roku nie wiedzial, ze bedzie mial to dziecko:)

#14 Gość_eawle

Gość_eawle
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2005 - 15:44

Mam dla ciebie artykuł: Gazeta Prawna 111/2005 z dnia 2005-06-09 (str. 1)Dni na opiekęPracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko (własne lub przysposobione) w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni. Za ten okres pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (188 k.p.). Prawo do tego zwolnienia rodzic lub opiekun nabywa w roku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka. Następnie odnawia się ono co roku aż do ukończenia przez dziecko 14 lat. Zwolnienie to może więc uzyskać matka, ojciec lub opiekun pozostający w stosunku pracy. Jednak gdy oboje rodzice (opiekunowie) pozostają w zatrudnieniu i mają prawo do tego zwolnienia, może z niego skorzystać tylko jedno z nich, np. jedno z rodziców wykorzysta dwa dni lub podzielą je między siebie. Ponadto prawa do takiego zwolnienia nie ma pracownik pozbawiony władzy rodzicielskiej. Pracownik, który zamierza skorzystać z tego zwolnienia od pracy, musi jedynie uzgodnić z pracodawcą termin, nie musi natomiast w specjalny sposób dokumentować swojego wniosku. Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem nie przechodzi na następny rok. Jeżeli pracownik nie wykorzysta go w danym roku, nie może przenieść tych dwóch dni na następny rok.

#15 Gość_sola

Gość_sola
  • Goście

Napisano 20 październik 2005 - 17:33

zatrudniłam pracownika w 6 października czy także należy się jej urlop wynikający z art 188 KP w wysokości 2 dni w biezacym roku czy moze tylko 1 dzień

#16 Gość_Max

Gość_Max
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2005 - 10:47

Pracodawca poinformował mnie że należy mi się owszem 2 dni opieki ,ale jeden dzień w pierwszym pół roczu ,a drugi w drugim półroczu .Czy to jest prawdą ,czy mogę wybrac te dwa dni kiedy chcę?

#17 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2006 - 23:29

czy 2 dni opieki należa się niezależnie ile ma sie dzieci?

#18 Gość_asia

Gość_asia
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2006 - 09:31

Mąż prowadzi działalność gospodarczą.ja pracuję w prywatnej firmie. Kadrowa poinformowała mnie , iż nie należy mi się urlop opiekuńczy ponieważ mąż może prowadzić działalność w domu i to jest jednoznaczne z zajmowaniem się dziećmi. Czy to jest zgodne z prawem?

#19 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 18 październik 2006 - 18:23

czy pracodawca moze odmowic udzielenia urlopu opiekunczego ktory mi przysloguje?

#20 Gość_siwa86-20

Gość_siwa86-20
  • Goście

Napisano 03 listopad 2006 - 12:07

Witam!!!Mam mały problem. Ponieważ od niedawna pracuję na stanowisku specjalisty do spraw pracowniczych i księgowości a jestem młodą osobą i pierwszy raz spotkałam się i urlopem tzw. opieka i mam ogromny problem. Ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie w K. P. od czego mam odliczyć tą kwotę. Czy od miesięcznego wynagrodzenia czy od trzech miesięcy tak jak liczy się urlop wypoczynkowy?! PROSZĘ POMÓŻCIE Jak można prosić o wiadomość który to artykuł będę bardzo wdzięczna za tę cenną jak dla mnie informację, za co z góry bardzo serdecznie dziękuję Z poważaniem Joanna M.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych