Skocz do zawartości


Ekwiwalent za pranie


wróć do serwisu Moja Firma 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_bibliotekarz

Gość_bibliotekarz
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2007 - 15:32

witam forumowiczów i zwracam sie z pytaniem: Czy jako bibliotekarz należy mi sie ekwiwalent za pranie skoro nie dostajemy żadnych środków czystości ani odzieży i na jakiej podstawie? Pytam ponieważ zbywa się nas bibliotekarzy, że po pierwsze nie należy nam sie ekwiwalent, a po drugie nawet gdyby to i tak nie ma na to pieniędzy. Jeszcze parę lat wstecz wypłacano nam niewielki ekwiwalent, a obecnie twierdzeniem, że nie ma pieniędzy zamyka nam sie usta. Nawet ostatnio pojawiło się stwierdzenie, że wogóle nam się ekwiwalent nie należy - komu zatem się on należy skoro nawet sprzątaczki go nie dostają? Pytam zatem czy istnieje jakiś konkretny przepis, który zmuszałby niejako pracodawcę do wypłacenia nam bibliotekarzom ekwiwalentu (nie wspominając sprzątaczki). Proszę o pomoc i szybką odpowiedź, zależy mi na rzeczowej popartej jakimś przepisem odpowiedzi, na mocy którego moglibyśmy się domagać tego, co nam się należy (o ile takowy jest)

#2 Gość_mi

Gość_mi
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2007 - 09:59

witam, proszę przeczytać regulamin wynagradzania obowiązujący w Pana zakładzie pracy. Tam są zawarte/opisane wszystkie składniki wnagrodzenia należne pracownikom. Ustawowych uregulowań odnośnie tego, czy należy się bądź nie ekwiwalent dla bibliotekarza nie ma.

#3 Gość_ella

Gość_ella
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2007 - 21:32

Witam,oto właściwe przepisy KODEKSU PRACY (aktu wyższego rzędu w stosunku do regulaminu zakładowego):Art. 2377. § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach: 1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, 2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.§ 2. (180) Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

#4 Gość_Mał

Gość_Mał
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2007 - 16:39

W zakładzie pracy powinien obowiązywać regulamin wynagradzania ewntualnie regulamin pracy(zależy od ilości pracowników choć może być utworzony i przy mniejszej liczbie pracowników-zależy od przełożonego) tam powinne zostać ujęte tego typu przepisy

#5 Gość_mario

Gość_mario
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 19:59

witam mam pytanie pracuje przy rozkladaniu mas bitumicznych jest to robota przy ktorej odzierz robocza po 1 dniu nadaje sie do prania a szef kupuje proszek w ilosci 5 kg raz na jakis czas na 9 osob czy nasze ubrania nie powinny byc prane chemicznie czy nalezy sie nam ekwiwalent. chcialbym dodac ze pierzemy nasze ubrania w domowych pralkach..

#6 Gość_iwona

Gość_iwona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 20:06

witam,mam pytanie z dniem 31.03.2010r na emeryturę odchodzi jeden z pracowników któremu należy sie ekwiwalent za pranei odzieży czy musimy proporcjonalnie go wypłacić?i w jakim terminie do 31marca?czy jest na to jakiś art?dziękuje



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych