Skocz do zawartości

Urlop w świadectwie pracy i ekwiwalent

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 08 marzec 2017 - 18:18

Dzień dobry,

Chciałabym zapytać o dwie rzeczy:

28 lutego zakończyłam pracę u pracodawcy w wymiarze 1/6 etatu (umowa od 1.01. 2017 - przepracowane 2 miesiące).

Nie wykorzystałam urlopu- w świadectwie pracy w punkcie z urlopem wypoczynkowym widnieje taka informacja- 1 dzień urlopu (8 godzin)- wypłacono ekwiwalent. Czy to jest poprawna informacja? Pracując na 1/6 etatu i mając 20 dni urlopu (we wrześniu nabędę prawo do 26) nie wypracowałam tyle urlopu przez 2 miesiące. Z moich obliczeń:

1/6 x 20 dni= 3,(3) czyli jakieś 26 godzin i 42 minuty za cały rok? Czyli 2 godziny z hakiem na miesiąc? Czyli teoretycznie nabyłam prawo do ok. 4 godzin urlopu a nie 8 godzin (czyli 1 dzień). Tak jakbym wzięła 4 godziny więcej. Czytałam różne wersje- że dni się zaokrągla, ale też, że powinno byc wpisane godzinowo.

Jest to dla mnie ważne bo w dniu następnym po wygaśnięciu umowy podjęłam pracę na cały etat u innego pracodawcy i nie chce by te 4 godziny zostały mi teraz "zabrane", ponieważ potrzebuję jak najwięcej urlopu w dalszej części roku.

Jak powinno być to zapisane w świadectwie pracy?

Drugie moje pytanie dotyczy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (2 miesiące na 1/6 etatu). Dostałam informację, że mój ekwiwalent to 16 zł z jakimiś groszami. Czy to możliwe?  Próbowałam to liczyć sama uwzględniając współczynnik ekwiwalentu za 2017 i nijak to się ma do rzeczywistości (ani z 4 godzin ani z 8 mi tyle nie wyszło). Wynagrodzenie stale, liczone z najniżej krajowej (1/6 z 2000 zł brutto). Jeśli poprawny jest zapis o 8 godzinach wolnego to czy ekwiwalent też się liczy z tych godzin?

Chciałabym wiedzieć ile urlopu mam mieć wpisane w świadectwie pracy i ile ekwiwalentu mam dostać, żeby nie dać sobie niczego wmówić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7907 postów

Napisano 09 marzec 2017 - 07:28

jest ok;

1/6 x 20 = 3,333.. = 4 dni

2/12 x 4 = 0,666.. = 1 dzień tj 8 godzin = taki zapis w świadectwie

ekwiwalent (podstawa 333,33 ??)

333,33 / 3,47 / 8 x 8 = 96,06 brutto

#3 Guest_Just

Guest_Just
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2017 - 22:24

Dzień dobry,

Chciałabym zapytać o dwie rzeczy:

28 lutego zakończyłam pracę u pracodawcy w wymiarze 1/6 etatu (umowa od 1.01. 2017 - przepracowane 2 miesiące).

Nie wykorzystałam urlopu- w świadectwie pracy w punkcie z urlopem wypoczynkowym widnieje taka informacja- 1 dzień urlopu (8 godzin)- wypłacono ekwiwalent. Czy to jest poprawna informacja? Pracując na 1/6 etatu i mając 20 dni urlopu (we wrześniu nabędę prawo do 26) nie wypracowałam tyle urlopu przez 2 miesiące. Z moich obliczeń:

1/6 x 20 dni= 3,(3) czyli jakieś 26 godzin i 42 minuty za cały rok? Czyli 2 godziny z hakiem na miesiąc? Czyli teoretycznie nabyłam prawo do ok. 4 godzin urlopu a nie 8 godzin (czyli 1 dzień). Tak jakbym wzięła 4 godziny więcej. Czytałam różne wersje- że dni się zaokrągla, ale też, że powinno byc wpisane godzinowo.

Jest to dla mnie ważne bo w dniu następnym po wygaśnięciu umowy podjęłam pracę na cały etat u innego pracodawcy i nie chce by te 4 godziny zostały mi teraz "zabrane", ponieważ potrzebuję jak najwięcej urlopu w dalszej części roku.

Jak powinno być to zapisane w świadectwie pracy?

Drugie moje pytanie dotyczy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (2 miesiące na 1/6 etatu). Dostałam informację, że mój ekwiwalent to 16 zł z jakimiś groszami. Czy to możliwe?  Próbowałam to liczyć sama uwzględniając współczynnik ekwiwalentu za 2017 i nijak to się ma do rzeczywistości (ani z 4 godzin ani z 8 mi tyle nie wyszło). Wynagrodzenie stale, liczone z najniżej krajowej (1/6 z 2000 zł brutto). Jeśli poprawny jest zapis o 8 godzinach wolnego to czy ekwiwalent też się liczy z tych godzin?

Chciałabym wiedzieć ile urlopu mam mieć wpisane w świadectwie pracy i ile ekwiwalentu mam dostać, żeby nie dać sobie niczego wmówić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Tak, jak napisała poprzedniczka. Na świadectwie pracy jest wszystko dobrze napisane. Jeżeli przysługuje Ci wymiar urlopu wysokości 20 dni, to należy go proporcjonalnie zmniejszyć do wymiaru etatu, czyli 1/6. Wyliczenie 20 dni x 1/6 etat = 3,333. Wynik po przecinku nakazuje nam zaokrąglić liczbę w górę. Przy Twoim wymiarze pracy w ciągu roku przysługuje Ci prawo do 4 dni urlopu. Przepracowałaś dwa miesiące, więc musimy wiyliczyć ile dni urlopu należy Ci się za dwa miesiące pracy i wypłacić Ci za ten urlop ekwiwalent. Mogłaś nie być na urlopie, nie wykorzystałaś go..to mówi się trudno. Skoro go nie wykorzystałaś, to przepada... jednak z tego tytuły wypłacana jest należność (ekwiwalent). Za dwa miesiące pracy przysługiwał Ci jeden dzień wolny i za niego dostałaś kasę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych