Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprawozdania przy likwidacji zakładu

wróć do serwisu Księgowość 39 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 21 luty 2017 - 15:02

Witam,

Likwidacja zakładu budżetowego i "wchłonięcie" go do urzędu.

Uchwała Rady o likwidacji wchodzi w życie z dniem 01.01.2017. Zakończenie likwidacji 31.03.2017.

Pytanie: sporządzam 2 razy wszystkie sprawozdania:?

- na zakończenie działalności jednostki w przeddzień postawienia do likwidacji - nie wiem na jaki dzień, też 31.03?
- na zakończenie likwidacji - rozumiem na dzień 31.03.

#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 luty 2017 - 15:24

Uchwała Rady powinna określać zadania dla Likwidatora, resztę określa ustawa o rachunkowości .

na pewno robisz bilans na dzień postawienia w stan likwidacji (31.12.2016) i drugi na dzień zakończenia likwidacji, oprócz tego inwentaryzacja 1 i 2

#3 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 21 luty 2017 - 18:24

Nasza uchwała tego nie określa, niestety.
Dzięki.

#4 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 01 marzec 2017 - 22:53

Jak myślicie, możliwe jest, żeby przeprowadzić likwidację (na 31.03) od strony ksiegowej, żeby od dnia 01.04 nie "robić " już żadnego dokumentu z tym związanego? Czyli żeby wszystko było ukończone z dniem 31.03?

#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów

Napisano 02 marzec 2017 - 11:23

A jak sobie to wyobrażasz? przecież 31 jeszcze mogą być FV, płatności....a wyciąg bankowy, który będzie w następnym dniu a sprawozdania budżetowe miesięczne?

przerabiałam to i.....na pewno do 15-go jest co robić

#6 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 02 marzec 2017 - 13:03

Ja właśnie wiem, że się tak nie da. Ale moi zwierzchnicy chyba nie bardzo chcą mi uwierzyć ... :-)

#7 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów

Napisano 02 marzec 2017 - 13:18

Podaj im przykłady.

Wcześniej należy pamiętać, że pracownicy mogą dostarczyć zwolnienia, które będą obejmowały ostatni dzień marca i już wystarczy, żeby trzeba było rozliczyć z ekwiwalentów, albo z 13-ki.....jest wiele takich rzeczy, które wypłyną po 31.

najlepszy przykład z wyciągiem i sprawozdaniami

#8 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 13:13

Likwiadcja zakładu budżetowego i przekazanie wszystkich aktywów i pasywów do Gminy. Jak wygląda księgowanie od strony technicznej. Np przekazanie środków na rachunku bankowym albo magazynu. czy może byc 800/131, albo analogicznie 800/310. Jak nalezności to 800/201 i zobowiazania 201/800. Czy tez trzeba w jakiś inny sposób. Bardzo prosze o odpowidź.

#9 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 13:27

przecież przekazujesz bilansem BO sobie robią z twojego BZ, co ty chcesz na kontach robić? wtedy BZ byłby same "zera"

#10 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 13:50

Gmina chce żeby mój bz likwidowanego zakładu to same zera. Fundusz jednostki również zerowy ma tylko zostać wynik finansowy za te 3 miesiące

#11 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:03

"Gmina chce" może i chce, a ty zajrzyj do uchwały czy innej decyzji o likwidacji, sprawdź czynności likwidacyjne i zobacz co jest tam popisane.

Przecież księgowania 800/131 nie oznacza, że to "wskoczy" na konta Gminywink.png pozdejmujesz z kont, wyczyścisz na zero9 i co ten majątek zawiśnie w powietrzu?

Na podstawie czego oddasz im środki na rachunek, albo zawartość magazynu?

Chryste!!! spotkaj się ze skarbnikiem i ustal co masz zrobić

#12 Guest_A

Guest_A
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 14:10

Zrobiliśmy inwentaryzację środków trwałych,  magazynu, środków na rb, kasy, czyli 011,013,310,131,101 i teraz PT mam przekazać gminie. W takim razie jak mam to u siebie zaksięgować????? na 30.03 mam zrobić bilans taki jak wynika z ksiąg nastepnie otworzyć księgi na 31.03 i zamknąć już po przekazaniu majątku czyli zrobić bilans zerowy.

#13 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:15

Ja swoje a ty drążysz dalej....NIE WIEM jak masz zrobić bo to twoja "gmina chce"

Nie pytaj jak masz zaksięgować, ja na takim księgowaniu się nie znam, pierwsze słyszę aby przy likwidacji przekazywać cokolwiek PT.

#14 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:19

Robisz BZ i przekazujesz bilansem, a oni BO i przejmują, na takim likwidowaniu się znam.

A wiesz dlaczego to nie jest poprawne co ty masz zrobić?

Dlatego że likwidacja ma być na dzień 31 marca, więc jakim prawem "ogołocisz jednostkę" z majątku na dzień 30-go?

Czy tak wynika z Uchwały o likwidacji?

odpowiedz

#15 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2812 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 14:24

przy likwidacji robisz 2 bilanse na dzień liiwidacji czyli 31.03 jeden tak jak na zakończenie roku drugi po przekazaniu protokołem zdawczo-odbiorczym sr.trwałych wyposażenia, należności i zobowiązań, magazyn  przez konto 800

pieniądze na rachunku bankowym musisz przekazać 31.03 na rachunek bankowy jednostki nadrzędnej

#16 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 14:26

Na 30 robię bilans przed przekazaniem majątku czyli tak jak wynika mi z ksiąg rachunkowych, następnie 31. otwieram księgi na dzień likwidacji, przekazuje wszystko do gminy i sporządzam bilans zerowy. w uchwale o likwidacji jest tylko wpisane sporządzenie bilansu na dzień likwidacji. art 12ust2 pkt 6 ustawy o rachunkowości. Chodzi mi o zapis techniczny w moich księgach w przypadku przekazania tego majątku.

#17 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 14:30

Gabi dziękuję za odpowiedź. cały czas mi chodziło o to czy protokół przekazania idzie przez 800. pieniądze na rb też mam zaksięgować u siebie przez 800? Nikt nie potrafi mi na to odpowiedzieć. a przecież musze je jakoś wyksięgowac ze swojego konta 131.

#18 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:49

Ala robisz 2 bilanse, nie rozumiesz?

ten sam art us. o rachunkowości:

Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3, 3a, 3b i 3c:

1) na dzień kończący rok obrotowy,

2) na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie,

#19 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:54

Toż napisała, że robi dwa bilanse. Jeden przed przekazaniem i wyksięgowaniem z kont, drugi po. Chyba się rozminęłyście w odpowiedziach :-)

#20 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:56

Zosiu/Agnieszka, zdziwiłabyś się jak niewiele potrafią umieszczać gminy w swoich uchwałach albo zarządzeniach dla podległych jednostek ...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych