Skocz do zawartości


podpis na fakturze obowiazek czy nie


wróć do serwisu Księgowość 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2012 - 12:01

WitamJak postąpić z fakturą na której nie ma podpisu wystawcy oczywiscie wystawca ma takie prawo na podstawie $ 5 rozporzadzenia MF z 28.03.2011r wsprawie......wystawiania faktur.......a ustawa o rachunkowości art 21 pkt1ust 5 mówi o podpisie wystawcy,w mojej instrukcji obiegu dokumentów tez jest wymagany podpis i co zrobić jak dostawca będzie się upierał przy swoich racjach

#2 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1695 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 04 lipiec 2012 - 13:05

wiesz kontrahenta nie interesuje co ty masz w instrukcji obiegu dokumentów, zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie wystawiania faktur nie obowiazuje podpis wystawcy ani odbiorcy więc nie masz prawa tego żądać od nich

#3 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2012 - 13:11

proszę podpowiedzieć jak to zrobić żeby wszyscy byli zadowoleni,wg mnie u.o.r.dla j,budzetowej jest najważniejsza

#4 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 04 lipiec 2012 - 13:28

A gdzie stoi napisane, że nie ma prawa żądać podpisu?
Nie jest wymagany podpis, ale też nie zabrania podpisywania!

Ja swoje podpisuję.
Klient podpisuje ten... od którego tego wymagam.

I. Ustawa o rachunkowości :


... Jednak w przypadku jednostek prowadzących księgi rachunkowe trzeba mieć na względzie również przepisy ustawy o rachunkowości.
Aby dokumentacja księgowa stanowiła wiarygodny dowód przeprowadzenia operacji gospodarczych, musi spełniać określone wymagania
zawarte w art. 21:
1. Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu;

5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów;
6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

II. W celach dowodowych:
W niektórych przypadkach dobrze go mieć ( w celach dowodowych ) w razie nie otrzymania zapłaty i kompletowaniu dokumentów do sądu..
Sądy uznają dokumenty podpisane.

Mimo braku ustawowego obowiązku podpisywania faktur wskazane jest jednak ich podpisywanie.
Faktura jest bowiem dokumentem o znaczeniu prawnym i może stanowić dowód zarówno zaciągnięcia zobowiązania, jak i spełnienia określonego świadczenia. Ponadto podpisy uprawdopodobniają autentyczność dokumentu.
Warto więc samemu podpisywać dokumenty oraz sugerować podpisanie faktury dostawcy.

http://mojafirma.inf...bowiazkowe.html

#5 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2012 - 13:30

art , który wymieniłaś nie dotyczy faktur. Nie ma obowiązku obligatoryjnie podpisywać faktur. Obowiązkiem jest podpisanie korekt . Wasza polityka musi być zmieniona, zapewne dotyczy czasów kiedy podpis był obowiązkowy

#6 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1695 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 04 lipiec 2012 - 13:30

i tu się zgadzam z Anią

#7 Gość_alina

Gość_alina
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2012 - 13:33

1a. Można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych.

#8 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2012 - 13:35

Miresek to księgowość budżetowa. Jeżeli w polityce będzie ten zapis to nieprzestrzeganie go grozi problemami. W przedsiębiorczości nie.

#9 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 04 lipiec 2012 - 14:24

wiesz kontrahenta nie interesuje co ty masz w instrukcji obiegu dokumentów, zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie wystawiania faktur nie obowiazuje podpis wystawcy ani odbiorcy więc nie masz prawa tego żądać od nich

Tego miedzy innymi dotyczył mój wpis gabi Dołączona grafika

Wiem, że księgowość budżetowa :)

Moim wpisem chciałam zwrócić uwagę na to, że lepiej posiadać podpisany dokument, Fakturę, rachunek...
W tym też celu podałam link do artykułu.

Pozdrawiam

#10 Małgosia

Małgosia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 340 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 04 lipiec 2012 - 15:47

Jeżeli strona nie ma bowiązku obligatoryjnie skladania podpisu na dokumencie to nie mamy od niego prawa tego żądać nikt. Możemy poprosić. Obowiązek podpiu jest wówczas kiedy strony to ustaliły wcześniej na pismie np. umowie. Nawet niepodpisanie faktury nie chroni zbytnio potencjalnego dłużnika w sytuacji spornej. Zaewidencjonowanie przez niego w księgach faktury zakupu jest wystarczającym dowodem dokonania transakcji. Czasami złożony właśnie podpis może przynieść więcej złego niż dobrego. Często podpisują faktury pracowicy niekopetentni i w sądach problem samego długu jest na drugim planie , a priorytetem jest ustalenie podpisu i jego autora.

#11 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1695 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 04 lipiec 2012 - 21:52

Moim wpisem chciałam zwrócić uwagę na to, że lepiej posiadać podpisany dokument, Fakturę, rachunek...W tym też celu podałam link do artykułu.Pozdrawiam

i co ten podpis na fakturze ci daje Mirasku ...nic ... a w razie składania pozwu to sądu nie interesuje kto wystawił fakturę ani kto odebrał , i nadal uważam że nie mamy prawa żadać żeby kontrahent nam podpisywał faktury, możemy go o to tylko poprosić

#12 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 05 lipiec 2012 - 12:40

Więc można poprosić o podpisanie dokumentu prawda.
Dla mnie słowo " nie masz prawa... " oznacza , że nie mogę poprosić o podpisanie... / nie może być dokument podpisany, bo wtedy jest błędny czy co?

#13 Gość_Alina

Gość_Alina
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2012 - 12:58

"nie masz prawa żądać" tak brzmi całość

#14 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 05 lipiec 2012 - 13:22

"nie masz prawa żądać" tak brzmi całość

no i co z tego wynika Alina?

#15 Gość_Alina

Gość_Alina
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2012 - 20:54

że piszesz nie natemat

#16 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 06 lipiec 2012 - 08:11

że piszesz nie natemat



Moim skromnym zdaniem, piszę jak najbardziej na temat ...

Wystarczy czytać ze zrozumieniem.


proszę podpowiedzieć jak to zrobić żeby wszyscy byli zadowoleni,wg mnie u.o.r.dla j,budzetowej jest najważniejsza

ustawa o finansach publicznych...

- Dowody księgowe w ramach kontroli wstępnej powinien weryfikować główny księgowy.
Kierownik jednostki sektora finansów publicznych może powierzyć tego rodzaju obowiązki innemu pracownikowi.

- Dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji.
Złożenie podpisu przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:

... ale to zapewne wiesz

- kierownik jednostki sektora finansów publicznych, jako osoba odpowiedzialna za całość gospodarki finansowej jednostki, może powierzyć określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej pracownikom jednostki.
Przyjęcie obowiązków przez te osoby powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym tej jednostki (art. 53 ust. 1 uofp).



Nie mam jednak sensu dalej dywagować.
W pytaniu chodziło TYLKO o podpis wystawcy faktury, którego można poprosić o jej podpisanie,
a podpisana faktura na pewno nie jest błędnym dokumentem księgowym ( bo podpisana przez jej wystawcę )

Pozdrawiam weekendowo Dołączona grafika

#17 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1695 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 06 lipiec 2012 - 09:25

akurat teraz Mirasku piszesz nie na temat to po pierwszepo drugie czy podpis wystawcy faktury ma być czy nie ,nie określa się w instrukcji obiegu dokumentów, jak ktoś chce to taką fakturę podpisze lub nie , a jak nie będzie chciał podpisac to i go tak nie zmusimypo trzecie nie wiem o co tyle zamieszania tu o słowo"żądać" ,wg.mnie to my księgowe "żądamy" tego podpisu na tych nieszczęsnych fakturach, nie wiedząc nawet że przepisy się zmieniły , (wiem to z praktyki często =-gęsto mam telefony w oburzonym tonie że zwracają mi fakturę bo jest nieprawidłowo wystawiona bo nie ma podpisu, a gdy pytam się czy wiedzą jakie elementy ma zawierać faktura i gdzie to jest określone i od kiedy jest cisza w telefonie)więc czy to będzie słowo "żądać" czy "poprosić" każdy się przyczepitemat uważam za zamkniętymiłego weekendu życzę

#18 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 06 lipiec 2012 - 09:28

Też tak uważam Dołączona grafika ... temat za zamknięty.

Pozdrawiam serdecznie wszystkie księgowe, Ciebie gabi ze szczególną sympatią Dołączona grafika

#19 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1695 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 06 lipiec 2012 - 14:32

ja ciebie tez MiraskuDołączona grafika nie ma to jak solidarność jajników z wielkopolskiDołączona grafika

#20 Gość_Heksa

Gość_Heksa
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2012 - 14:40

Dołączona grafika powiem nawet, że nie ma co... jak Babska " męska solidarność"



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych