Skocz do zawartości

jakie konto-wynajem pomieszczeń na sklepik

wróć do serwisu Księgowość 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Bożenka

Gość_Bożenka
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2012 - 12:35

SZkoła wynajmuje firmie prywatnej pomieszczenie na sklepik. Wystawiamy rachunek. Za wynajem pomieszczeń i media. Dochody z wynajmu księgowałam dotychcza na konto 720 i paragraf 0750, a media konto 720 i paragraf 0830, Teraz nie wiem czy za wynajem ma być konto 700, 720 czy 760 a media tak samo czy inaczej. Może ktoś ma w szkole sklepik . Jak księgujecie po nowelizacji. Bardzo proszę o odpowiedź.

#2 krycha

krycha

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 20 czerwiec 2012 - 13:34

A czy szkoła może wystawiać rachunki ? jesteście VAT-owcami ? Ja za wynajem sklepiku w szkole osobie prywatnej księguję wpłatę 130/720 par. 0750 i nie wystawiam żadnego rachunku, jest tylko umowa najmu. Chociaż nie jestem pewna czy nie powinno być na konto 760Dołączona grafika

#3 Gość_Bozenka

Gość_Bozenka
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2012 - 13:42

Szkoła nie jest Vatowcem..Wystawiam rachunek uproszczony. Firma, która u nas wynajmuje sklepik musi mieć rachunek. Więc po nowelizacji dalej księgujesz lub będziesz księgować wszystko na 720?

#4 snejk

snejk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 20 czerwiec 2012 - 13:59

Nie ma już rachunków uproszczonych! Jak nie jesteś Vatowcem to wystawiasz "Rachunek". który dokonując sprzedaży na żądanie kupującego masz obowiązek wystawić.

#5 Gość_Bożena

Gość_Bożena
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2012 - 14:56

Masz rację Snejk wystawiam Rachunek a nie rachunek uproszczony. Napisałam tak z przyzwyczajenia. Ale nie napisałeś mi to co mnie interesuje. Jakie konto wg.Ciebie ma być.

#6 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 20 czerwiec 2012 - 15:01

A ja za wynajem powierzchni wystawiam FV, weszłam już w VAT (przekroczyłam próg), a księguję na 760

#7 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 20 czerwiec 2012 - 15:34

Księgujesz na konto760 jedno i drugie

#8 Gość_Bożena

Gość_Bożena
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2012 - 15:44

Bardzo Wam wszystkim dziękuę.

#9 mandziola

mandziola

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 20 czerwiec 2012 - 21:22

A dlaczego na 760?? Teraz moim zdaniem (po ostatniej nowelizacji) powinno być to 700 cytat:
68) Konto 700 – „Sprzedaż produktów i koszt ich wytworzenia”
Konto 700 służy do ewidencji sprzedaży produktów (wyrobów gotowych i półfabrykatów oraz robót i usług) własnej działalności na rzecz obcych jednostek oraz działalności finansowo wyodrębnionej własnej jednostki oraz kosztu ich wytworzenia.
Cytat:
74) Konto 760 – „Pozostałe przychody operacyjne”
Konto 760 służy do ewidencji przychodów niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki, w tym wszelkich innych przychodów niż podlegające ewidencji na kontach: 700, 720, 730, 750.
W szczególności na stronie Ma konta 760 ujmuje się:
1) przychody ze sprzedaży materiałów w wartości cen zakupu lub nabycia materiałów;
2) przychody ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych w budowie;
3) odpisane przedawnione zobowiązania, otrzymane odszkodowania, kary, nieodpłatnie otrzymane, w tym w drodze darowizny, aktywa umarzane jednorazowo, rzeczowe aktywa obrotowe; itd.
Zatem czemu w tym przypadku 760, skoro prowadzenie sklepiku jest to przychód z własnej działalności na rzecz obcych jednostek ?
Dlaczego sprzedaż według Was powinna byc sklasyfikowana na koncie :pozostałe przychody operacyjne"?
Lepiej grzeszyć i później żałować, niz żałowac, że sie nie grzeszyło.

#10 krycha

krycha

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 21 czerwiec 2012 - 07:31

Ja jednak pozostawie na 720 - Przychody z tyt. dochodów budżetowych - dla mnie wynajem sklepiku jest dochodem, który przekazuję do gminy

#11 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2012 - 07:59

wynajem pomieszczenia na sklepik to nie jest podstawowa działalność szkoły więc konto 700

#12 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 21 czerwiec 2012 - 08:53

Już kiedyś cytowałam tutaj pismo,które mam z Ministerstwa Finasów, aktóre jest odpowiedzią na moje zapytanie jak klasyfikować przychody z tytułu najmu pomieszczeń.Pismo z dnia 9-go maja br.DR3/502/113/IDM/2012/DR-661Departament Rachunkowości MF, podpisała Z-ca dyrektora p. Dorota BiedziakCytuję: "....przychody związane z prowadzeniem zarządu budynkiem (wynajem powierzchni) ewidencjonowane być powinny na koncie 760 - "Pozostałe przychody operacyjne"

#13 Gość_Bożena

Gość_Bożena
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2012 - 13:14

Agnieszko piszesz,że dochody z wynajmu pomieszczeń na sklepik- konto 760, a dochody za media (par0830) (od wynajmu sklepiku) też na konto 760 czy inne.

#14 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 21 czerwiec 2012 - 13:47

Nie wiem jak jest u ciebie, ale ja mam tak, że najemcy mają swoje podliczniki, ale moim zdaniem dochody za media nie są u ciebie dochodami tylko zwrotem wydatków.Opłacasz pewnie w całości FV za media a później obciążasz najemców?Jeśli nie masz zgody jednostki nadrzędnej na "zmniejszanie wydatków" tylko jest to dochód, wówczas w/g mnie całość kwoty dajesz na 760

#15 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 22 czerwiec 2012 - 10:01

A dlaczego na 760?? Teraz moim zdaniem (po ostatniej nowelizacji) powinno być to 700 cytat:
68) Konto 700 – „Sprzedaż produktów i koszt ich wytworzenia”
Konto 700 służy do ewidencji sprzedaży produktów (wyrobów gotowych i półfabrykatów oraz robót i usług) własnej działalności na rzecz obcych jednostek oraz działalności finansowo wyodrębnionej własnej jednostki oraz kosztu ich wytworzenia.
Cytat:
74) Konto 760 – „Pozostałe przychody operacyjne”
Konto 760 służy do ewidencji przychodów niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki, w tym wszelkich innych przychodów niż podlegające ewidencji na kontach: 700, 720, 730, 750.
W szczególności na stronie Ma konta 760 ujmuje się:
1) przychody ze sprzedaży materiałów w wartości cen zakupu lub nabycia materiałów;
2) przychody ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych w budowie;
3) odpisane przedawnione zobowiązania, otrzymane odszkodowania, kary, nieodpłatnie otrzymane, w tym w drodze darowizny, aktywa umarzane jednorazowo, rzeczowe aktywa obrotowe; itd.
Zatem czemu w tym przypadku 760, skoro prowadzenie sklepiku jest to przychód z własnej działalności na rzecz obcych jednostek ?
Dlaczego sprzedaż według Was powinna byc sklasyfikowana na koncie :pozostałe przychody operacyjne"?

Wynajem to usługa. Szkoła wynajmuje sklepik. Konto 700 dotyczy sprzedaży produktów i kosztów wytworzenia. Szkoła nie zajmuje się produkcją, ani nawet handlem.

760 to przychody operacyjne, czyli pozostałe. Aby bardziej zrozumieć funkcję tych kont we własnej jednostce, bo każda powinna być traktowana indywidualnie powinno się zadać pytanie co muszę, a co mogę.
Muszę wydać duplikaty świadectw i legitymacji to mój obowiązek więc to moja działalność podstawowa, czyli konto 720.
Mogę, ale nie muszę wynajmować pomieszczenia, bo to nie jest w moim zakresie działalności. Jest ona pozostałą działalnością przynosząca przychód. Wobec tego 760.

#16 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 22 czerwiec 2012 - 10:08

Ja jednak pozostawie na 720 - Przychody z tyt. dochodów budżetowych - dla mnie wynajem sklepiku jest dochodem, który przekazuję do gminy

Do jednostki nadrzędnej odprowadza się wszystko. Przychody z uzyskanych odsetek bankowych, a ewidencjonuje je się na 750. Jeżeli argumentem byłoby odprowadzenie dochodów do gminy to wszystko należałoby księgować na 720, a tak nie jest.Zespół kont 7(w zakresie przychodów) jest podzielony na przyczyny ich powstawania.

#17 snejk

snejk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 22 czerwiec 2012 - 12:08

Wynajem to usługa. Szkoła wynajmuje sklepik. Konto 700 dotyczy sprzedaży produktów i kosztów wytworzenia. Szkoła nie zajmuje się produkcją, ani nawet handlem.760 to przychody operacyjne, czyli pozostałe. Aby bardziej zrozumieć funkcję tych kont we własnej jednostce, bo każda powinna być traktowana indywidualnie powinno się zadać pytanie co muszę, a co mogę.Muszę wydać duplikaty świadectw i legitymacji to mój obowiązek więc to moja działalność podstawowa, czyli konto 720.Mogę, ale nie muszę wynajmować pomieszczenia, bo to nie jest w moim zakresie działalności. Jest ona pozostałą działalnością przynosząca przychód. Wobec tego 760.

No i fajnie wyjaśnione, wszystko na temat.

#18 Gość_kajmates

Gość_kajmates
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2012 - 21:07

Tylko, że produktem jest również usługa, więc nie jest to wyjaśnione:

I dlaczego wszyscy pomijacie 1 ważny szczegół z rozporządzenia dotyczący konta 720. Po nowelizacji z lutego jest:

Konto 720 służy do ewidencji przychodów z tytułu dochodówbudżetowych związanych bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki, w szczególności dochodów, do których zalicza się podatki, składki, opłaty, inne dochody budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek, należne na podstawie odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych.

Konieczność wystawiania Duplikatu świadectwa wynika z ustawy, natomiast przychody z tytułu żywienia, pobytu dziecka w przedszkolu już nie. Podstawą naliczenia opłaty jest uchwała Rady Miasta, Gminy, więc konto 720 nie pasuje tutaj, a konto 700 moim zdaniem tak.

#19 mandziola

mandziola

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 22 czerwiec 2012 - 21:09

Wynajem to usługa. Szkoła wynajmuje sklepik. Konto 700 dotyczy sprzedaży produktów i kosztów wytworzenia. Szkoła nie zajmuje się produkcją, ani nawet handlem.

Cytat z ustawy:68) Konto 700 – „Sprzedaż produktów i koszt ich wytworzenia”
Konto 700 służy do ewidencji sprzedaży produktów (wyrobów gotowych i półfabrykatów oraz robót i usług).
Dla mnie to dziwne. Szkoła świadczy usługi. Nie da sie tego ukryc - wynajmuje powierzchnię.
Z drugiej strony mozna rozpatrywac czy to:"z własnej działalności".
Czemu u nas parwo nie może byc jasne proste i jednoznaczne???
Lepiej grzeszyć i później żałować, niz żałowac, że sie nie grzeszyło.

#20 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 22 czerwiec 2012 - 22:03

Tylko, że produktem jest również usługa, więc nie jest to wyjaśnione:

"Konto 700 służy do ewidencji sprzedaży produktów (wyrobów gotowych i półfabrykatów oraz robót i usług) własnej działalności na rzecz obcych jednostek oraz działalności finansowo wyodrębnionej własnej jednostki oraz kosztu ich wytworzenia."

Konto 700 to sprzedaż produktów własnej działalności. To co jest w nawiasie (wyrobów gotowych, półfabrykatów oraz robót i usług) dotyczy tego prduktu wytworzonego.
Dlatego zgadzam się,że w przedszkolu będzie funkcjionowało konto 700. Produkuje się żywność dla "smerfów"Dołączona grafika . W związku z tym np. zakupujemy kapustę(półfabrykat) i przetwarzamy ja na surówkę(usługa). Kupujemy skladniki na zupę i ją gotujemy. W efekcie sprzedajemy to jako produkt gotowy i usługę naszych pań kucharek). Kupując drożdżówke sprzedajemy wyrób gotowy.
Kosztem wytwarzania jest transport tych skladników, wynagrodzenia kucharek i osób sprzątających, energia, woda....

I dlaczego wszyscy pomijacie 1 ważny szczegół z rozporządzenia dotyczący konta 720. Po nowelizacji z lutego jest:

Konto 720 służy do ewidencji przychodów z tytułu dochodówbudżetowych związanych bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki, w szczególności dochodów, do których zalicza się podatki, składki, opłaty, inne dochody budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek, należne na podstawie odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych.

Konieczność wystawiania Duplikatu świadectwa wynika z ustawy, natomiast przychody z tytułu żywienia, pobytu dziecka w przedszkolu już nie. Podstawą naliczenia opłaty jest uchwała Rady Miasta, Gminy, więc konto 720 nie pasuje tutaj, a konto 700 moim zdaniem tak.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych