Skocz do zawartości

182 dni zwolnienia lekarskiego co dalej ?

wróć do serwisu Kadry 526 odpowiedzi w tym temacie

#241 Gość_Mariusz

Gość_Mariusz
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2009 - 19:37

mam pytanie byłam 180 dni na l-4 (zwolnienie kończyło się w piątek). W poniedziałek lekarz medycyny pracy zezwolił na pracę. we wtorek stawiłam się do pracy lecz dzięki pracodawcy wylądowałam w szpitalu dostałam zwolnienie lekarskie na inną jednostkę chorobową. Ile musi być dni przerwy i czy przysługuje mi zasiłek chorobowy

#242 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2009 - 20:23

jak nowa choroba to nowy okres zasiłkowy , ale ZUS na pewno wezwie na kontrole

#243 Gość_michał

Gość_michał
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 21:39

w tym roku byłem na zwolnieniu 182 dni, czy mogę teraż wziąć zwolnienie na dziecko i na jak długo?

#244 Gość_Jaś49

Gość_Jaś49
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 21:46

Witam i proszę o wyjaśnienie: szpital wystawił zwolnienie do 13.10.2009 r, a 15.10.2009 minie 182 dni chorobowego. Na te dwa dni otrzymam zwolnienie lekarskie, aby wypełnić lukę tych 2 dni. 29.09.2009 r. złożę dokumenty do ZUS o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy (poinformowałem zakład pracy oraz dostarczyłem druk N-9) i obawiam się, że do 15.10.2009 r. ZUS nie załatwi mojej sprawy. Czy w tej sytuacji mogę napisać podanie o udzielenie urlopu wypoczynkowego , którego mam jeszcze 21 dni i spokojnie czekać na decyzję ZUS. Ponadto zakład pracy zakwalifikował mnie do zwolnienia grupowego i czeka na mnie. Mam 41 lat pracy i w grudniu kończę 60 lat.

#245 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 21:50

Możesz rozpocząć urlop wypoczynkowy, ale równie dobrze możesz czekać na decyzję ZUS, jeżeli przyznaja ci świadczenie rehabilitacyjne czy też rentę, to od 183 dnia niezdolności do pracy i wypłacą z wyrównaniem od tego dnia. Pracodawca będzie wpisywał ci do czasu decyzji nieobecność usprawiedliwona niepłatną

#246 Gość_Jaś49

Gość_Jaś49
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2009 - 19:38

Dziękuję Ci "Zołza" za odpowiedź, jeżeli, to co napisałaś jest zgodne z literą prawa, to serdeczne dzięki. Dodałaś mi otuchy i spokojnie będę czekał, co postanowi ZUS

#247 Gość_Małgorzata

Gość_Małgorzata
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2009 - 19:33

dzień dobry,jestem na zwolnieniu lekarskim (po operacji kręgosłupa) od połowy maja. We wrześniu (tydzień przed upływem zwolnienia od lekarza prowadzącego) zostałam wezwana do ZUS. Badał mnie orzecznik ZUS i po powierzchownym badaniu stwierdził, że mogę wykonywać pracę biurową. Na pytanie czy mogę siedzieć 8 godzin, odpowiedział, żebym zmieniła stanowisko pracy... ;) Lekarz prowadzący ponownie wystawił mi zwolnienie lekarskie (28 dni), które upływa 13.10 - ponowna wizyta. Właśnie czeka na mnie kolejne wezwanie na badanie do inspektoratu ZUS. I mam świadomość, że znów zostanie mi zkrócone zwolnienie lekarza prowadzącego. Nie miałam jeszcze żadnej rehabilitacji. Jakie mam szanse utrzymania zwolnienia (do kontrolnej wizyty 13.10) i czy mam prawo do świadczeń rehabilitacyjnych? I w ogóle czy mam jakiekolwiek prawo do odwołania się od decyzji orzecznika ZUS i jakie powinnam podjąć w związku z tym kroki? Dziękuję za odpowiedź. pozdrawiamMałgorzata

#248 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 14 październik 2009 - 15:25

Witam! Potrzebuję odpowiedzi, sprawa jest dosyć pilna. Jestem na zwolnieniu lekarskim 162 dni, nie chce wracac do pracy po zakonczeniu zwolnienia lekarskiego.Kiedy powinienem wyslac wniosek o zwolnienie z pracy, abym nie musial niczego odpracowywac? Od kiedy liczy sie zatrudnienie w firmie? Od pierwszej daty na umowie (nawet jesli byla to umowa na okres probny)? czy od umowy na czas nieokreslony? Z gory bardzo dziekuje za odp.

#249 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 14 październik 2009 - 15:31

od daty pierwszej umowy. Jeśli masz wypowiedzenie 3 miesięczne to musisz liczyć pełne m-ce kalendarzowe tzn. jeśli złozysz wypowiedzenie teraz 31.01 2010 umowa się rozwiąże. Chyba ,że pracodawca wyrazi zgodę na porozumienie stron

#250 Gość_andzka

Gość_andzka
  • Goście

Napisano 03 listopad 2009 - 23:44

Witam mam pytanie za dwa tygodnie 18 listopada 2009 kończy mi się 182-gi dzień zwolnienia lekarskiego na problemy z kręgosłupem a właśnie okazało się że jestem w 4-tym tygodniu ciąży i co ja mam teraz zrobić? Bo słyszałam że 6 tygodni przed upływem zwolnienia trzeba złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny no ale w moim przypadku to już za późno. Proszę o poradęSłyszałam też że np.skoro najpierw byłam na kręgosłup na zwolnieniu a teraz ciąża to że inna jednostka choroby i przysługuje mi 270 dni czy to prawda???

#251 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:05

po 182 dniach zasiłku chorobowego czekam na termin komisji w sprawie zasiłku rehabilitacyjnego, a co w tm czasie z nieobecnością w pracy/

#252 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:06

w tym okresie masz w pracy nieobecność usprawiedliwioną niepłatną.

#253 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:21

pyt. do ZZZzadałem pytanie kadrowej:czy jak nie otrzymam po komisji lekarskiej zasiłku rehabilitacyjnego i dzień po komisji stawiam się do pracy to co dalej? odp.kadrowej:zostanę zwolniony z pracy bo pracodawca ma prawo mnie zwolnić po 182 dniach zasiłku chorobowego zgodnie z art 53 par 1 punkt16 - pytanie do ZZZ:dlaczego???

#254 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:25

kadrowa nie ma racji, jeśli nie wyczerpałeś okresów ochronnych tzn 182 dni zasiłkowych+ 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego to po powrocie do pracy pracodawca ma obowiązek skierować cię na badania kontrolne a po decyzji lekarza Medycyny Pracy dopiero podejmować dalsze kroki tzn. albo kontynuować zatrudnienie albo złożyć pracownikowi zwykłe wypowiedzenie z zachowaniem ustawowych okresów wypowiedzenia

#255 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:33

pyt. do ZZZwszystko rozumiem ale ja wyczerpałem 182 dni zasiłku chorobowego a komisja nie przydzieliła mnie świadczenia rehabilitacyjnego - to jak mam pobierać to świadczenie? W tym jest problem?!?!?!

#256 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:46

pyt do ZZZczy jesteś mi w stanie pomóc z tym problemem

#257 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 22:01

mam pytanie do margminęły mi 182 dni zasiłku chorobowego, po tym okresie czekałem 3 tygodnie na komisje lekarską w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, świadczenie nie zostało mi przyznane,o wiele wcześniej jednak zapytałem kadrowej w pracy co będzie jak dzień po komisji stawie się do pracy, kadrowa odpowiedziała że zostanę zwolniony z pracy bo pracodawca ma mnie prawo zwolnić po 182 dniach pobierania zasiłku chorobowego zgodnie z art 53 par 1 punkt 16- moje pytanie dlaczego???:

#258 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 22:12

chodzi o to ,że w kodeksie okres ochronny jest wyraźnie zapisany są to 182 dni+90 jeśli jest mniej tak jak u ciebie NIE MOŻNA CIĘ zwolnić z art 53 KP"Jeśli pracownik wraca do pracy po długotrwałej chorobie, to tym samym pracodawca traci uprawnienie do zwolnienia go na podstawie art. 53 k.p. Sąd Najwyższy uznał, że odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, pozbawiające pracodawcę prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 3 k.p., musi dotyczyć pracy, co do której uprzednio orzeczono niezdolność jej wykonywania, a nie innej pracy, względnie tej samej pracy, ale w innych warunkach (wyrok z 18 kwietnia 2001 r., l PKN 357/00). Ponadto potwierdził, że art. 53 § 3 k.p. zastrzega, że pracodawca nie może skorzystać z tego prawa, gdy pracownik stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny niezdolności."http://www.bhp.org.pl/Article1055.html

#259 Gość_mateusz

Gość_mateusz
  • Goście

halo! jest tam ktoś? bo potrzebuję pomocy...?!

#260 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

jeżeli stawisz się do pracy, to kadrowa ma obowiązek skierować na badania kontrolne celem stwierdzenia czy odzyskałeś zdolność do pracy. Jezeli lekarz MP stwierdzi, że są przeciwskazania do wykonywania pracy na danym stanowisku, wtedy może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem w trybie ustawowym.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy