Skocz do zawartości

RMUA a obowiązek pracodawcy

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_anika

Gość_anika
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:09

wtaim. czy któś może mi doradzić jak rowziązać tą sytuację. Pracodawca nie wydaje nam co miesiąc RMUA i to od 2008 r., a przecież to jego obowiązek :)( dodam, że w lipcu ma zostać rozwiązany zakład pracy a pracodawca raczej nie kwapi się do wydania RMUA. czy może mi ktoś podać podstawę prawną nakładającą na niego ten obowiązek, albo poddać inny pomysł jak wyegzekwować na nim ten obowiązek?? :)( z góry dziękuję za pomoc.

#2 partner enova

partner enova

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:16

w przypadku problemów z wyegzekwowaniem od pracodawcy formularzy RMUA można napisać skargę do Okręgowego Inspektoratu Pracy na pracodawcę
Zakup u nas: najlepszy program dla księgowych

#3 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:22

Nie ma pracodawca juz obowiązku (od tego roku) wydawac co m-c RMUA, ma to robić raz w roku

#4 Gość_anika

Gość_anika
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:24

tak wiem że od stycznia tego roku może wydać roczne RMUA, ale czy to dotyczy się też tych ubiegłych lat??

#5 partner enova

partner enova

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:26

ja uważam, ze jak zwykle prawo nie działa wstecz i to dziwne, że aż tak długo tego nie macie.

#6 partner enova

partner enova

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:28

Temat obowiązku wydawania RMUA przewija się chyba przez wszystkie fora i ja przynajmniej do tej pory nie spotkałem się z innym pomysłem na wyegzekwowanie tego obowiązku jak Inspekcja Pracy. brzmi to brutalnie, ale były już sytuację, że np. pracodawca w ogóle nie odprowadzał składek

#7 Gość_anika

Gość_anika
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:52

dzięki za radę. chociaż nie chciałabym iść z tym do PIPu, ale... tak jak piszecie, najczęsciej kończy się na Inspekcji Dołączona grafika

#8 partner enova

partner enova

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 09:59

niestety, nieraz nie ma innego wyjścia a mam tylko pytanie czy dużo osób w twoim miejscu pracy ma ten sam problem?? Poza tym skoro w lipcu zakład może przestać istnieć to nie wiem czy powinnaś zwlekać z działaniem

#9 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 10:08

W latach ubiegłych taki obowiązek istniał

#10 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 11:40

nawet obecnie, na żadanie pracownika pracodawca ma obowiązek wystawić raport RMUA. Musisz wystąpić do pracodawcy, w tym wypadku najlepiej na piśmie ,z żądaniem wydania raportów za cały okres pracy.

#11 Gość_Adrianna

Gość_Adrianna
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2013 - 21:51

0d 2012 miesieczne raporty można było wydawać tylko w sytuacji gdy pracownik sam o to poprosił. Za 2012 rok trzeba przygotować roczny raport rmua - na stornie zusu jest arkusz excel do ręcznego uzupełnienia. Ja znalazłam program do płatnika który to ułatwia www.sumatorzus.pl

#12 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 08:08

"......można było wydawać tylko w sytuacji gdy pracownik sam o to poprosił. ......"

A kto zabronił pracodawcy to robić? Nikt mu tego nie zabronił, u mnie cały 2012 rok pracownicy "po staremu" dostawali co m-c, mimo, że mam ich 1000, to żaden prawie trud, a udogodnienie dla pracowników

#13 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 styczeń 2013 - 08:25

Przepis był chybiony zakładał, że nikt nie bedzie chorował przez rok :)

#14 Gość_OlgaŁódź

Gość_OlgaŁódź
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2013 - 20:41

Wg mnie pomysł dobry - bo daje oszczędności. Raport w tym roku wydaje tylko tym którzy sami się po to zgłoszą. A ja przygotowuje tylko raport raz w roku - www.rocznermua.pl. A jak pracownik zachoruje to teraz mu wystarczy pesel. Wg mnie to dobre rozwiązanie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy