Skocz do zawartości


czy darowizna od rodziców w trakcie małżeństwa nalezy do wspoloty majatkowej


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_kamila@

Gość_kamila@
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2008 - 14:50

ma pytanie czy w sytuacji kiedy moi rodzice byli małzeństwem i w trakcie tego malznstwa moj ojciec dostał od swoich rodziców pole oraz dom w zamian za ręte i moja mama nie była na podpisie notarialnym czy to znaczy ze nie nalezy do tego majatku?? bardzo prosze o pomoc

#2 Gość_Kalina

Gość_Kalina
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2008 - 10:53

wiem, że spadki nie wchodza do majątku wspólnego jesli zostały zapisane tylko jednemu z małżonków, ale darowizny... sama jestem ciekawa?

#3 Gość_kasiapl35wp.pl

Gość_kasiapl35wp.pl
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2008 - 11:56

raczej nie, ponieważ darowizny przekazane dziecku czyli synowi dziadków są inaczej opodatkowany niż te przekazane na rzecz synowej. Gdyby darowizna była na ich dwoje mama musiałaby być podczas spisywania aktu notarialnego.

#4 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2008 - 12:41

Darowizny udzielone jednemu z małżonków (w trakcie trwania związku małżeńskiego i to niezależnie od ustroju majątkowego) należą do majątku osobistego obdarowanego (chyba, że darczyńca postanowi co innego).
W tym przypadku jak zakładam takiego "postanowienia" nie było.

Stąd - darowana ziemia nie należy do majątku wspólnego małżonków.

Podstawa prawna : art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

#5 Gość_MARTYNA

Gość_MARTYNA
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 18:02

CO JEŚLI PODCZAS TRWANIA MAŁŻEŃSTWA RODZICE PRZELALI MI NA OSOBISTE KONTO PIENIĄDZE NA ZAKUP MIESZKANIA (TYTUŁEM: "DAROWIZNA DLA CÓRKI NA ZAKUP MIESZKANIA"), Z DAROWIZNY SIĘ ROZLICZYŁAM Z US, ALE MĄŻ JEST NA AKCIE NOTARIALNYM MIESZKANIA?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy