Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy odpowiada się za długi współmałżonka

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670154 postów

Napisano 17 styczeń 2010 - 19:55

Komentarz do artykułu: Kiedy odpowiada się za długi współmałżonka

#2 Gość_gość 13

Gość_gość 13
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2010 - 19:55

Witam serdecznie!!! Jestem po ślubie 4 lata, nie mamy z mężem intercyzy. Nie mamy też żadnych długów. Swoich... Niestety moi rodzice mają zaległości w opłatach i z tego co się orientowałam, w przypadku gdy rodzice nie spłacają swoich długów(np. czynsz), dług ten przechodzi na dzieci- nie wiem tylko czy po ich śmierci, czy nawet za życia. Chciałabym się dowiedzieć, czy urząd miasta-bo mieszkanie rodziców jest z urzędu, może domagać się spłaty długu od dzieci dłużników oraz czy zameldowanie spełnia tutaj jakąś rolę?? Bowiem mimo małżeństwa, ja wciąż jestem zameldowana u rodziców (nie mamy jeszcze wspólnego mieszkania). Czy po wymeldowaniu się, spłata długu mnie ominie?? No i czy przy ewentualnej egzekucji długu mój mąż też będzie musiał go spłacać(np. ze swojej pensji)???(dług powstał przed zawarciem małżeństwa, lecz rośnie). Czy jeśli teraz zawarlibyśmy intercyzę, mąż nie bęzie odpowiadał za długi moich rodziców? Bardzo proszę o odpowiedź! Pozdrawiam!

#3 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 23:19

Witam,

to sa dlugi Pani rodzicow, nie Pani.
Dziedziczy sie je po smierci, ale mozna tez odrzucic spadek i wtedy sie ich nie dziedziczy.

Jezeli rodzicom bedzie sie zle wiodlo, to moga wystapic do opieki spolecznej o jakies pieniadze od Pani.

Pozdrawiam

#4 Gość_gośc13

Gość_gośc13
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2010 - 18:17

Dziękuję serdecznie za odpowiedź!!! A czy przy odrzuceniu spadku (po śmierci rodziców), traci się także pieniądze z ubezpieczenia (z ubezpieczenia rodziców, a także swojego, np. w pracy)? Pozdrawiam!!!

#5 Gość_gośc13

Gość_gośc13
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2010 - 18:19

Acha! i jeszcze jedno, czy w takiej sytuacji musi byc zapisany jakiś spadek??? Jeśli rodzice nic nie mają do zapisania to co wtedy???

#6 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2010 - 15:04

Jezeli rodziece nie maja nic, co mogli by zapisac testamentem na kogokolwiek,to testamentu nie bedzie. Tym samym bedzie mozna pojsc do notariusza po smierci rodzicow i odrzucic spadek - czyli ich dlugi. Mozna rowniez przyjac spadek z dobrodziejstem inwentarza , czyli bedzie Pani zobowiazana splacic dlugi tylko do wysokosci spadku.

Co do odszkodowania, to nie wiem. To sa jakies odrebne przepisy. Moze Pan Adam bedzie wiedzial lub ktorys z forumowiczow :)

Pozdrawiam serdecznie

#7 Gość_Przemysław

Gość_Przemysław
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 14:57

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej,w tej chwili czekam już tylko na wyrok . W trakcie małżeństwa zaciągnęliśmy z żoną trzy kredyty. W dwóch z nich , żona wystepuje jako poręczyciel. Oczywiście od kiedy trwa sprawa rozwodowa , tzn. od sierpnia 2009r.ja spłacam wszystkie zobowiązania, a żona uchyla się, twierdząc, że skoro kredyty są na moje nazwisko, to ja musze je spłacać.Co wtej sytuacji mam zrobić? Czy po uzyskaniu rozwodu mogę w jakis sposób prawnie , wyegzekwować od niej spłatę długów , solidarnie po połowie ?

#8 Gość_hajer30

Gość_hajer30
  • Goście

Napisano 24 luty 2010 - 10:11

moja przyszła żona ma dług za czynsz mieszkaniowy po rodzicach czy ja go odziedzicze

#9 Gość_hajer30

Gość_hajer30
  • Goście

Napisano 24 luty 2010 - 10:13

moja przyszła żona ma dług za czynsz mieszkaniowy po rodzicach czy ja go odziedzicze

#10 Gość_juleczka

Gość_juleczka
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2010 - 22:25

Witam serdecznie???Jestem po ślubie 3 lata,nie mamy z mężem intercyzy mój mąż ma długi za alimenty jeśli przepisze na siebie gospodarstwo rolne będę musiała płacić za jego długi?

#11 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 17:02

Witam !
mój mąż nie żyje od 07.09.2010 r. przed śmiercią byliśmy 5 lat po rozwodzie,po jego śmierci okazało się że wziął pożyczke ktorej nie spalcil
Czy ja albo moje dzieci jesteśmy zobowiązani do spłaty tej pożyczki ?

#12 Gość_Wioleta Matela

Gość_Wioleta Matela
  • Goście

Napisano 18 listopad 2010 - 10:56

Niestety spadkobiercy dziedziczą długi spadkodawcy, czyli również kredyt. Jeżeli Pani były mąż nie zostawił testamentu, to w grę będzie wchodziło dziedziczenie ustawowe. Spadkobiercami będą więc Państwa dzieci. Pani nie dziedziczy z ustawy po byłym mężu ponieważ rozwiedzeni małżonkowie nie dziedziczą po sobie.

Jeżeli Pani dzieci są małoletnie, to przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas spłata kredytu będzie miała miejsce do wysokości odziedziczonych aktywów masy spadkowej. Spis inwentarza może sporządzić komornik lub urząd skarbowy.

Jeżeli dzieci są pełnoletnie, to przyjmują spadek wprost, czyli całość spadku łącznie z długami. Jeżeli nie chcą dziedziczyć, mogą spadek odrzucić lub przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Na złożenie takiego oświadczenia w sądzie mają 6 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy. Po upływie tego terminu przyjmują spadek wprost.

Małoletnie dzieci również mogą odrzucić spadek. Musi Pani wcześniej złożyć wniosek do sądu rodzinnego o uzyskanie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci. Odrzucenie spadku może nastąpić w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy.

Proponuję również zapoznanie się z artykułem pt. "Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy" r. pr. Eugenii Jabłokow:

http://spadki.wieszj...dytobiorcy.html

Bezpłatne wzory oświadczeń:

http://g.wieszjak.pl...padku_23664.doc

http://g.wieszjak.pl...tarza_23667.doc

#13 Gość_zulka

Gość_zulka
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2011 - 17:49

należy dodać, że ten kto spadek odrzucił - przez prawo traktowany jest tak jakby tego spadku nie dożył, czyli umarł wcześniej niż spadkodawca , np. przed rodzicem. W takiej więc sytuacji gdy dziecko spadkodawcy zmarło wcześniej , to jego udział dziedziczą dzieci zmarłego dziecka czyli wnuki spadkodawcy. Trzeba zatem uważać,aby odrzucając spadek nie "uszczęśliwić " swoich dzieci.

#14 Gość_kasia

Gość_kasia
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2011 - 17:10

mamy rozdzielnosc majatkowa.czy po smierci jednego z nas mozna przejsc na wieksza emeryture??

#15 Gość_Janina

Gość_Janina
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2013 - 14:26

co robic kiedy maz stale naciaga mnie na podpisywanie pobierabach kredytow.Mam 67 lat .maz 70,wydawalo mi sie ze nie jest odpowiedni wiek n a zaciagan ie dlugow.Maz ma zaciagniety kredyt na samochod i ti duzy,pozniej bedac w potrzebie dostal nastepny i nastepny.Pragne zaznaczyc ze maz ma emeryture wojskowa ,pobiera pieniadze od 2 lokatorow ktorym wynajmujemy mieszkania (mamy na jednej posiadlosci 2 domy) i wciaz malo i malo.Ja natomiast mam b.mala emeryture i ztego oplacam swiatlo ,wode ,telefon i zywnosc ,juz nie mam cierpliwosci do niego i jego podejscia do spraw finansowych.Obecnie wyastawilam ogloszenie o sperzedazy nieruchomosci(ja i 2 corki dostalysmy te posesje aktek notarialnymod moich rodzicow.Ja bylam mozna powiedziec nie rozsadna,ze kilka lata temu przepisalam swoja polowe mezowi a dzis on mnie szantazuje mowiac,ze jak sie nie zgodze podpisac nastepna pozyczke to nie zgodzi sie na sprzedaz domu i corki nic nie dostana.Prosze podpowiedzic mi co robic w takiej sytuacji opisane bardzo skrotowol

#16 Gość_Marriola

Gość_Marriola
  • Goście

Napisano 26 luty 2014 - 14:26

Witam. Jestem po ślubie już 3 lata, niedawno dowiedziałam się o długach mojego męża z przeszłości, czy komornik może odemnie wymagać spłaty tych długów, w przypadku kiedy ja nie miałam o nich pojecia, ponadto nie znałam jeszcze swojego męża gdy on tedługi zaciągał...:(

#17 Gość_zniecierpliwiony

Gość_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 26 luty 2014 - 21:29

Witam. Jestem po ślubie już 3 lata, niedawno dowiedziałam się o długach mojego męża z przeszłości, czy komornik może odemnie wymagać spłaty tych długów, w przypadku kiedy ja nie miałam o nich pojecia, ponadto nie znałam jeszcze swojego męża gdy on tedługi zaciągał...:(

Nie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych