Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy przysługuje zasiłek pogrzebowy nieubezpieczonemu lub po zmarłej osobie nieubezpieczonej

57 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670232 postów

Napisano 09 czerwiec 2009 - 19:12

Komentarz do artykułu: Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje po nieubezpieczonym zmarłym?

#2 Gość_acha44

Gość_acha44
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 19:12

A co w sytuacji gdy umiera niemowlę a matka pobiera rentę socjalną? Czy wtedy też należy jej się zasiłek pogrzebowy?

#3 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 09:36

dziecko było członkiem rodziny osoby pobierającej rentę,
więc skoro po osobie pobierającej rentę socjalną przysługuje zasiłek pogrzebowy, to po śmierci członka rodziny takiej osoby zasiłek również powinien przysługiwać,oczywiście osobie, która poniosła koszty pogrzebu

#4 Gość_mangorita

Gość_mangorita
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2009 - 20:51

Pracuję na umowę-zlecenie.Firma odprowadza składki emerytalno-rentowe /są śmiesznie małe,bo bardzo mało zarabiam/.Czy,w razie mojej śmierci moje dzieci dostaną zasiłek pogrzebowy?Dodam,że mój starszy syn pracuje i jest ubezpieczony/odpr.składki zdrowotne i społeczne/.Nigdzie nie mogę się dowiedzieć,jak to jest.

#5 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2009 - 13:31

zasiłek pogrzebowy przysługuje po osobie ubezpieczonej, albo danejosobie, która sama jest ubezpieczona, więc będzie on przysługiwałTwoim dzieciom w sytuacji, gdy Ty w chwili śmierci będziesz ubezpieczona,bądź jeśli dane dziecko będzie objęte ubezpieczeniem rentowym, no iponiesie koszty pochówku

#6 Gość_mangorita

Gość_mangorita
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2009 - 00:20

Dzięki "ewkaz",nareszcie jasno i przejrzyście mi to wyjaśniłaś/myslę,że jesteś kobietą/.Niestety w ZUS-ie,tak pokrętnie mówili,że myślałam,że dzieciaki nic nie dostaną.Oni to tak tłumaczą,że jak umowa-zlecenie to nie jesteś pracownikiem.Więc kim pytam.Pracownikiem nie-odpowiadają.Co prawda nie wybieram się na tamten świat,ale musiałam to wiedzieć.

#7 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2009 - 11:20

Zmarł mój tata. Tata prowadził własną działalność. Opłacał składki w terminie do momentu kiedy poszedł do szpitala - na ten okres mam zwolnienie, później odesłano go do innego szpitala ale pomiędzy jednym zwolnieniem a drugim jest jeden wolny dzień - czyli nie ma ciągłości.
Czy ZUS w związku z tym nie będzie chciał wypłacić zasiłku??

Jeśli nie, to rozumiem, że mogę wnioskować jako córka o zasiłek - jestem ubezpieczona.

Ale czy jeśli ZUS odrzuci pierwszy wniosek, to można złożyć drugi?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

#8 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 22:59

zus przy składaniu wniosku już będzie badał, czy osoba wnioskującajest uprawniona do zasiłku, ta przerwa jednodniowa w zwolnieniu lekarskimuważam, że nie będzie problemem, jeśli ten jeden dzień zostałprawidłowo rozliczony, a składki zapłacone, jednak co do tych kwestiitrzeba porozumieć się z zusem, pod który tata należał, ponieważbędą sprawdzać,
najłatwiej jest przedstawić oczywiście dowódwłasnego ubezpieczenia, szybcie i bez korowodów...

#9 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2009 - 14:36

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam

#10 Gość_anna24

Gość_anna24
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2009 - 14:04

Dzień dobry, zmarł mój tato w wieku 51 lat, był ztrudniony od 12 lat u tego samego pracodawcy na umowe o prace na czas nieokreślony. Ja i moi bracia pracujemy zawodowo. Ja i starszy brat dostaliśmy odszkodowanie z ubezpieczeń grupowych w zakładach pracy, ale młodszy brat był ubezpieczony tylko w ZUS-ie, czy należy mu się jakaś rekompensata po śmierci taty?
Czy ma on prawo ubiegać się o jakiekolwiek świadczenia?

#11 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 10:15

jeśli pracuje i nie uczy się, to brat nie otrzyma żadnych świadczeń poojcu,
a kto podjął zasiłek pogrzebowy?tzn. na kogo były wystawionerachunki?

#12 Gość_mama Zmarłego dziecka:((

Gość_mama Zmarłego dziecka:((
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2009 - 02:03

Proszę mi napisać czy przysługuje mi zasiłek pogrzebowy ,jeżeli w dniu śmierci dziecka otrzymywałam zasiłek pielęgnacyjny i tzw.rentę z tytułu rezygnacji z pracy celem opieki na niepełnosprawne dziecko:(( Mąż mój zasiłku nie dostanie ponieważ w dniu śmierci dziecka był na urlopie bezpłatnym a my teraz nie wiemy co robić:(( Dodam jeszcze tylko że z renty tej były odprowadzane składki na ubezpieczenie do Zusu:((Prosze o szybką odpowiedź jest już dawno po pochówku naszego dziecka a nas ściga zakład pogrzebowy:((

#13 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2009 - 09:40

jeżeli poniosła Pani koszty pochówku dziecka, a z tyt. pobieraniazasiłku pielęgnacyjnego lub jako osoba rezygnująca z zatrudnienia celemsprawowania opieki nad członkiem rodziny, podlegała Pani w dniu śmiercidziecka ubezpieczeniu rentowemu, to należy zwrócić się do zusu zwnioskiem o wypłatę zasiłku pogrzebowego,
trzeba przedłożyć:
#Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego na druku ZUS Z 12,

# Skróconyodpis aktu zgonu dziecka,

# Oryginały rachunków poniesionych kosztówpogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopierachunków potwierdzonych przez bank,

# Dokumenty potwierdzającestosunek pokrewieństwa lub powinowactwa wnioskodawcy z osobą zmarłą,jeżeli zasiłek pogrzebowy przysługuje z tytułu śmierci członkarodziny osoby ubezpieczonej lub osoby pobierającej emeryturę lubrentę,

# Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniurentowemu.

#14 Gość_małgosia

Gość_małgosia
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2009 - 15:24

Czy należy się zasiłek pogrzebowy za osobę zatrudnioną na umowę zlecenie? Córka tej osoby jest zatrudniona na umowę o pracę.
Bardzo proszę o odpowiedź.

#15 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 17:30

jeżeli osoba zmarła podlegała ubezpieczeniom społecznym z tyt. tejumowy zlecenia (w szczególności ubezp. rentowemu), to każdy, ktoponiesie koszty pochówku może otrzymać zasiłek pogrzebowy,
jeślicórka zmarłej poniesie te koszty, to przedstawi potwierdzenie swojegoubezpieczenia jako pracownika, nie będzie miało wtedy znaczenia, czyzmarła mama była ubezpieczona, czy też nie

#16 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 17:31

w sensie - będzie jej sie należał zas. pogzrebowy

#17 Gość_qwerty

Gość_qwerty
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2009 - 11:13

Zmarl moj ojciec - nie wiem czy byl ubezpieczony, nie posiada zadnych dokumentow, zadnego dowodu ubezpieczenia.
Po pierwsze - gdzie moge sie dowiedziec, czy byl ubezpieczony?
Jak i gdzie sprawdzic czy naleza mi sie jakies swiadczenia po ojcu?
Jak zalatwic kwestie pogrzebu jezeli nie byl ubezpieczony?
Czy dlugi zaciagniete na ojca przechodza na dzieci lub eks-malzonka?
Dziejuje za odpowiedzi

#18 Gość_agnieszka

Gość_agnieszka
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2009 - 18:00

Witam,

Czy będac osobą bezrobotną, nieubezpieczoną w UrzędziePracy, poszukującą pracy na własną ręke należy mi sie zasiłekpogrzebowy po mamie pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy?

#19 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2009 - 09:00

do agnieszki:
skoro mama pobierała rentę, to jeśli pokryjesz kosztypochówku, będzie należał Ci się zasiłek pogrzebowy

#20 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2009 - 09:05

do qwerty
a to TY w ogóle będziesz chować ojca?poniesiesz wszelkiekoszty z tym związane?
jesteś gdzieś ubezpieczona/y?
to, czy ojciecbył objęty powszechnymi ubezpieczeniami społecznymi możesz sprawdzić wzusie, ewentualne świadczenia/ubezpieczenia z innych źródeł to kwestiadochodzenia do tego, czy ojciec ma jakieś dokumenty na ten temat,
kwestiemajątkowe, to już po ew. postępowaniu spadkowym-możesz spadekodrzucić, po szczegóły zapraszam na serwis spadki.wieszjak.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych