Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy zachowek przysługuje przy dziedziczeniu ustawowym

95 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670154 postów

Napisano 26 marzec 2009 - 11:24

Komentarz do artykułu: Kiedy zachowek przysługuje przy dziedziczeniu ustawowym

#2 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 11:24

mam pytaniemoi rodzice swoje mieszkanie za życia w 1990r zapisali jako darowiznę swojej wnuczce (córce mojej siostry)mnie jako córki nawet nie poinformowali umarli obydwoje w ubiełym rokuczy mam prawo do spadku lub zachowku po rodzicach

#3 Gość_E.Jabłokow

Gość_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 20:19

Tak. Zachowek przysługuje zstepnym.
Mimo, że nie pozostał po rodzicach wymierny majątek, to można żądać zachowku od obdarowanego, ale obdarowany odpowiada w granicach wartości darowizny.

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 17:03

30 lat temu rodzice mojego ojca( a moi dziadkowie)zapisali gospodarstwo rolne najmłodszemu synowi w zamian za emeryture.Mój tata nie mógł mieć zapisany w/w majątek gdyż pracował w zakładzie państwowym i stracił by prawo do emerytury.Nigdy nie otrzymał żadnej rekompensaty ze strony najmłodszego brata.Czy ma prawo po tylu latach upomnieć się o część spadku lub zachowek.

#5 Gość_anonim310

Gość_anonim310
  • Goście

Napisano 16 maj 2009 - 17:33

bardzo proszę o odpowiedź
czy wnuk wnuczka w myśl kc jest jest osobą obcą czy nie
prawnicy różnie o tym mówią
tłumaczą że jeżeli żyje matka tego wnuka który został obdarowany przez dziadków to wnuk nie jest zobowiązany do wypłaty zachowku
chodzi o ten okres 10 lat jeżeli darowizna została zrobiona więcej aniżeli 10 lat wstecz od śmieci spadkodawcy na wnuka to spadkobierca ustawowy nie może ubiegać się o zachowek bo wnuka traktuje się jak obcą osobę dlatego że żyje jego matka
a przecież jest napisane w kc ,że prawo do dziedziczenia po rodzicach mają dzieci i wnuki to dlaczego wnuk w tym wypadku jest obcy taka jest interpretacja niektórych prawników
proszę o wyjaśnienie tej kwestii tylko najciekawsze w tym wszystkim jest to ,że przy darowiźnie na wnuka Urząd Skarbowy traktuję tę osobę jak rodzinę i płaci się mniejszy podatek od darowizny bo to rodzina a do zachowku niektórzy mówią ,że wnuk to obca osoba jeżeli ktoś umie mi to wyjaśnić to bardzo proszę o pomoc
z góry dziękuję za wyjaśnienie

#6 Gość_ZYSZEK

Gość_ZYSZEK
  • Goście

Napisano 16 maj 2009 - 19:32

JAki jest CZAS DO ROSZCZEIA ZACHOWKU JESLI JEST TESTAMET SPORZADZOY A JEDA Z RODZESTWA A RODZICE UMARLI .

#7 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 19 maj 2009 - 17:03

Do anonim

Wnuk nie jest tu traktowany jako osoba obca (jest zstępnym spadkodawcy) - natomiast nie jest spadkobiercą ustawowym dziadka jeśli w chwili jego śmierci żyli jego rodzice (wnuka). Stąd - wobec niego stosuje się termin 10-letni. Chyba, że rodzice obdarowanego wnuka zmarliby przed dziadkiem - spadkodawcą.

#8 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 19 maj 2009 - 17:04

Do zyszka
O ile dobrze rozszyfrowałem pytanie... termin na wniesienie powództwa o zachowek wynosi 3 lata od daty ogłoszenia testamentu.

#9 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 10:40

Mam ważne pytanie. Moja mama zmarła dwa lata temu. Przez całe życie mieszkałam z mamą i miałam dostać po niej dom. Zaznaczam, że ma dwie siostry, które już nie mieszkają w tym domu. Mama nie zostawiła testamentu.Dom był całkowicie jej własnością, ponieważ po śmierci ojca dokonaliśmy stosownych zapisów. Z rodzeństwem nie mogę dojść do porozumienia w kwestii domu. Teraz zastanawiam się czy w przypadku kiedy siostry by się zgodziły zrzec swojej części spadku na moją rzecz będę musiała zapłacić im zachowek? Czy jest jakiś Termin przedawnienia? Czy można w umowie notarialnej zawrzeć punkt w którym siostry napiszą, że nie roszczą sobie prawa do zachowku? Bardzo proszę o fachową odpowiedź!

#10 Gość_basia2186

Gość_basia2186
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 21:45

bardzo prosze o pomoc,matka przed smiercią zapisała jako darowizne mieszkanie bratu ,w zamian za opiekę nad nia do smierci ,czy mam prawo domagac sie zachowku

#11 Gość_Bazyliszek

Gość_Bazyliszek
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 00:26

Mam nadzieje, ze dostane wyczerpujaca i konkretna odpowiedz. Jestem zagranica i zostalem bardzo wczesnie niejako "wyprowadzony" z rodzinnegodomu, poniewaz cala rodzina tak ustalila, tzn.moj brat i moja mama. Ojciecniestety juz nie zyje. Dowiedzialem sie, ze mama sporzadzila testament, wktorym mnie wydziedziczyla i wszystko przepisala, czyli caly dom z dzialkana mojego bratanka. Boli mnie to bardzo, ze ten fakt przede mna starala sieukryc. Nie mam kontaktu co do mojej rodziny, a jej listy pelne wyrzutow, zesie nie odzywam bierze za zla monete.Bo co tu dodac, jezeli matkawydziedzicza moze dlatego, ze mam inne przekonania religijne. Czy mimowszystko ustawodawca wymierza sprawiedliwosc inna miara niz uczuciarodzinne? Czy nalezy mi sie mimo wszystko zachowek. Jakie mozliwosci, prawaustalil ustawodawca w takim przypadku? Bede bardzo wdzieczny za odpowiedz.Zgory bardzo dziekuje.

#12 Gość_apapom

Gość_apapom
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 02:35

Wczoraj miałem z siostrą sprawę o zachówek, na której sędzina oddaliła nasz pozew. Mamy określony termin na złożenie apelacji. Sprawa dotyczy darowizny ,którą nasza mama dwa lata przed śmiercią przekazała mieszkanie własnościowe wnukowi. Nasz pozew dotyczył zachówku od tej darowizny. Odarowany wnioskował o oddalenie pozwu powołując się na &994 KC i fakt ,że nie jest spadkobiercą. Sędzina przychyliła się do jego wniosku wymuszając od nas tylko oświadczenia ,ze pozwany nie jest spadkobiercą co oczywiście jest faktem. Równocześnie niedupuściła nas do innych wyjaśnień interpretacyjnych & 994 KC, które jasno mówią ,że darowizny na rzecz innych osób również nie będących spadkobiercami ,które zostały dokonane w terminie nie dłuższym niż 10 lat przed śmiercią, są doliczane do masy spadkowej i od nich należy się zachówek. Powyższe interpretacje dla identycznych spraw uzyskaliśmy w internecie .
Postanowienie sądu z 17 kwietnia 2008 stwierdza , że spadek po Naszej mamie zmarłej 09.10.2007 nabyły dzieci zmarłej. Bez postępowania o ustalenie masy spadkowej zgodnie rozdzieliliśmy wartości pieniężne , które zgłosiliśmy do Urzędu skarbowego a z roszczeniami o zachówek od wartości mieszkania wystąpiliśmy na drodze sądowej bezpośrednio wobec obdarowanego.
Mam bezpośrednie pytanie ,:
1. czy popełniliśmy jakiś błąd w postępowaniu skutkujący powyższym wyrokiem sądu
według sędzi ważne było ,że wnuk nie jest spadkobiercą i że nie było spadku? Niestety po ogłszeniu wyroku sędzia nie chciała udzielić bliższych wyjaśnień odsyłając nas przyszłego uzasadnienia wyroku .
2. jaką linię postępowania wybrać przy apelacji od tego wyroku.

Jeżeli to możliwe , proszę o merytoryczną odpowiedź.

#13 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2009 - 00:29

mam pytanie rodzice wybudowali dom na dużej działce tata zmarł 12 lat temu po smierci taty nie wystąpiliśmy z mamą i siostrą do sądu o podział majątku dom i ziemia w dokumentach była zapisana tylko na mamę więc nie chcieliśmy ponosię kosztów sądowych teraz mama przepisała cały majątek tj dom i ziemię na wnuczkę czy mogła to zrobić jeżeli ja i siostra nie otrzymaliśmy należnego majątku po ojcu i czy mogę w przyszłości od siostrzenicy domagać się zachowku ?

#14 Gość_apapom

Gość_apapom
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2009 - 14:44

Odpowiedź - mam nadzieję, że nie całkiem spóźniona:
ad. 1) Niepopełniliście żadnego błędu co do interpretacji art. 994 k.c.; tosędzina "popisała się" nieznajomością prawa (na marginesie - niepiszecie, czy był testament, a ewentualny jego brak mógł wpłynąć napogląd sądu; sądy niższych instancji - zarówno rejonowe, jak iokręgowe - bardzo często błędnie przyjmują bowiem, że zachowek sięnie należy w braku testamentu, tj. w razie dziedziczenia ustawowego;błędność tego poglądu jest ewidentna jeśli spojrzeć na zgodnypogląd doktryny, że zachowek należy się także przy dziedziczeniuustawowym; potwierdził to Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dn. 13 lutego2004 r., II CK 444/02, opubl. OSN 2007/4/51. Jeśli natomiast chodzi ointerpretację zasad doliczania darowizn przy ustalaniu wysokości zachowku(art. 994 k.c.), to polecam uwadze dwa orzeczenia Sądu Apelacyjnego wBiałymstoku (są one dostępne w każdej prawniczej bazie danych aktówprawnych przy art. 994 k.c. właśnie - zob. np. baza danych "LEX")
ad 2)zalecam wziąć kompetentnego prawnika, który po pierwsze będzie świadomtego, co wyżej zostało powiedziane i będzie chciał (i umiał) bronićtego w sądzie.

#15 Gość_mmkrzem

Gość_mmkrzem
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 17:08

moja zmarła ciocia ( niezamężna i bezdzietna) - siostra nieżyjęcego ojca uczyniła spadkobiorcę najstarszego bratanka - mojego kuzyna. Ciocia miała 5 rodzeństwa. Czy nam jako dzieciom brata zmarłej należy się roszczenie o zachowek ?

#16 Gość_edmund66

Gość_edmund66
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2009 - 19:11

Jestem po rozwodzie.Żona miała dziecko z PIERWSZEGO MAŁŻEŃSTWA. ZE MNĄ DRUGIE.PIERWSZE OTRZYMAŁO PO ŚMIERCI DZIADKA MIESZKANIE W SPADKU WRAZ Z CAŁYM WYPOSARZENIEM.A CÓRKA MOJA ZE ZWIĄZKU CYWILNEGO NIE DOSTAŁA NIC. WIĘC JAK TO JEST?. CZY MA ONA PRAWO DO ZACHOWKU .OD ŚMIERCI DZIADKA MOJEJ CÓRKI MINĘŁY 3 LATA. CZY WARTO COŚ W OGÓLE ROBIĆ W TEJ SPRAWIE. JEDNA DOSTAŁA MIESZKANIE A DRUGA NIC. JAK TO JEST TERAZ W TYCH NOWYCH PRZEPISACH BO NIC Z NICH NIE ROZUMIĘ.

#17 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 10:38

jeśli mój ojciec przed śmiercią przepisał aktem notarialnym swoją część majątku na wnuka to w jakim czasie mogę starać się o zachówek od mojego siostrzeńca

#18 Gość_monika

Gość_monika
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2009 - 22:25

mam pytanie.
dziadek zostawil testament w ktorym polowe majatku zostawil zonie,druga polowe synowi ktory jesli uzna mnie(wnuczke)jako osobe wartosciowa moze mi cos dac..moj ojciec byl drugim synem lecz zmarl rok przed dziadkiem.minelo juz prawie 20 lat,po smierci dziadka moja mama nie odwolala sie od tego postanowienia a ja o calej histori dowiedzialam sie niedawno.czy sa jakiekolwiek szanse zeby wystapic o zachowek lub odwolanie sie od testamentu po tak dlugim czasie?czy ktos jest mi w stanie udzielic jakies informacji na ten temat?wstepnie dziekuje

#19 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 01:42

mama zapisala mieszkanie wnukowi czyli synowi siostry,nie möwiac nam nic.nas jest siedmioro dzieci.czy mamy prawo o zachöwek.i jak to sie zalatwia.prosze mi odpowiedziec.mama umarla wtym roku.z göry dziekuje

#20 Gość_nowosolanka

Gość_nowosolanka
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 21:37

Witam srdecznie!
Ja również borykam sę z zachowkiem.
Otóż mój tata zmarł w lutym 2008r. Cały spadek dostała siostra. We wrześniu 2005roku miał poważny wylew, wcześniej zaczął chorować na miażdżycę. W październiku tego samego roku siostra zaprowadziła tatę do notariusza gdzie został spisany testament. W tym roku w kwietniu nastąpiło otwarcie testamentu z którego dowiedzieliśmy się że wszystko dziedziczy siostra. Był to dla mnie szok ponieważ w czerwcu 2007roku tata miał drugi wylew i siostra odmówiła opieki nad tatą. Po szpitalu tata zamieszkał u mnie. Wymagał całkowitej opieki. Był karmiony przez szczykawkę, nie chodziłi nie mówił.Skorzystałam z możliwości pójścia na wcześniejszą emeryturę i opiekowałam się tatą do końca czyli 8 miesięcy.Po smierci zajęłam się pogrzebem w całości. Dlatego takie rozgoryczenie. Teraz chcę uzyskać chociaż zachowek.Tata miał mieszkanie w Głogowie w 4 piętrowym bloku na parterze (3 pokoje)budowa 67rok. garaż i samochód Uno fire 1997r mało jeżdżony.Czy muszę mieć wycenę majątku żeby starać się o zachowek? Jeżeli tak to czy z roku w którym tata zmarł? Czy lepiej jest wynająć adwokata do prowadzenia tej sprawy? Czy może jest to tylko formalność? Pytam bo wiem,że adwokat kosztuję a ja jestem na emeryturze i nie mam pieniędzy. Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam srdecznie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy