Skocz do zawartości


Darowizna, dział spadku oraz testament


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-jo.j.

Gość_-praw-jo.j.
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2010 - 12:35

Babcia B i dziadek D mają 3 dzieci: córkę G, syna A oraz syna T oraz dom. Poza tym dziadek ma 2 córki z poprzedniego małżeństwa: W i M. Dziadek umiera w 1979r. Syn T umiera w 2000r. zostawiając żonę Z oraz córki X i Y.
Parę lat temu (ok. 2003-2004r.) babcia zapisuje w testamencie swój udział w domu synowi A (nie było jeszcze żadnego postępowania).
W 2006r. rozpoczyna się sprawa o nabycie spadku po dziadku i synu T.
Do spadku zostają powołani: babcia, 3 córki: W, M i G, syn A, żona zmarłego syna T oraz ich 2 córki X i Y.
Gdzieś chyba między nabyciem a działem, na skutek innych ważnych przyczyn, babcia przepisuje drogą darowizny wszystkie swoje udziały w nieruchomości (również te odziedziczone po dziadku) na syna A.
Dział spadku ma wyglądać tak, że pozostałe udziały mają przejść na syna A za dopłatą na rzecz: G, X, Y i Z, oraz nieodpłatnie na W i M.
W tym roku umiera babcia.
Moje pytania: Co z tym testamentem? Kto i o co może teraz po śmierci babci wystąpić, i do kogo oraz w jakiej wysokości? Czy to będzie dziedziczenie ustawowe czy testamentowe? Czy śmierć babci wpłynie jakoś na wciąż w toku sprawę po dziadku i synu T?

#2 Gość_-praw-karol.l

Gość_-praw-karol.l
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2010 - 13:35

Rozumiem że nie ma wątpliwości kto jest powołany do dziedziczenia po zmarłym synu T.

Babcia nie mogła rozporządzać spadkiem którego nie miała, ponieważ nikt nie może przenieść więcej praw niż sam posiada.

Co do pozostałych dzieci jeśli rzeczywiście będą pokrzywdzeni rozporządzeniami testamentowymi, proszę pamiętać że do masy spadkowej wlicza się darowizna, mogą wystąpić do syna A o zachowek.

Art. 991.
§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości
udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

#3 Gość_-praw-jo.j.

Gość_-praw-jo.j.
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2010 - 16:08

nic nie rozumiem

"Babcia nie mogła rozporządzać spadkiem którego nie miała, ponieważ nikt nie może przenieść więcej praw niż sam posiada."

jak to nie miala?? babcia byla wspolwlascicielem domu razem z dziadkiem, dlaczego nie mogle zapisac swojej czesci synowi w testamencie? albo dlaczego nie mogla podarowac skoro odbyla sie juz sprawa o nabycie spadku po dziadku. miala czekac do dzialu?

i co z tym testamentem? jest wazny?

czy ktos mi pomoze?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych