Skocz do zawartości

testament nie obejmuje jedynej corki

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_juliaf

Gość_juliaf
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2010 - 10:51

Dzien dobry,

Mam nastepujace pytanie i mam nadzieje, ze ktos mi moze na nie odpowiedziec i doradzic.
Moj dziadek spisal testament i zapisal wszystko malzonce (babci). Moja babcia zrobila to samo i zapisala wszystko mezowi. Nigdzie nie wymieniono innych spadkobiercow.
Moi dziadkowie maja jedna wspolna corke. Oprocz tego dziadek ma dodatkowo nieslubna corke, ale ojcowstwo nie jest (z tego co wiem) udowodnione.

Czy ich jedyna prawna corka ma prawo do spadku po smierci ich obojga?
Czy to jest wtedy dziedziczenie z ustawy czy moze ja w ten sposob wydziedziczyli? Czy jest na to jednoznaczna odpowiedz?

Czy druga, nieslubna corka, ma takie same prawa jak corka z malzenstwa?

Mam wielka nadzieje, ze ktos mi na ten temat udzieli dodatkowych informacji.

Z gory dziekuje,

Julia

#2 Gość_E.Jabłokow

Gość_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2010 - 12:12

Obie córki mają jednakowe prawa, ale oczywiście ojcostwo musi być formalnie stwierdzone.
Jak jedno z nich umrze, to wg testamentu dziedzicy drugie, a córka ma prawo do zachowku - polowę tego, czy by dostała przy dziedziczeniu ustawowym.
Natomiast po drugiej osobie, po dziadku, czy babci, zalezy które z nich umrze póxniej, jesli nie będzie testamentu na jakąś osobe, to dziedziczy z ustawy ich córka.
Testament to nie wydziedziczenie, tylko pominięcie w testamencie. Wydziedziczenie oznacza również brak prawa do zachowku osoby wydziedziczonej.

#3 Gość_Łukasz Matys

Gość_Łukasz Matys
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2010 - 11:14

Po śmierci babci wszystko odziedziczy jej córka.
Co do córki pozamałżeńskiej to będzie miała ona prawo do zachowku jeżeli ojcostwo dziadka zostanie udowodnione. Dopóki ojcostwo nie będzie potwierdzone nie będzie ona mogła się domagać zachowku.
Wydziedziczenie musi być wyraźnie wskazane w testamencie. Musi być napisanego kogo i dlaczego się wydziedzicza. Jeżeli brak jest takiej informacji to nie mamy do czynienia z wydziedziczeniem. Proszę sprawdzić pod tym katem testament dziadka.

#4 Gość_juliaf

Gość_juliaf
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2010 - 13:51

Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Kontakty miedzy dziadkami i nami sa dobre. Problem polega na tym, ze dziadkowie to 90-latki i niedokladnie sie dowiedzieli, jak takie sprawy sie zalatwia. Moim zdaniem notariusz ich nie dobrze poinformowal. Nas, czyli reszte rodziny, dziadkowie o rade nie pytali. W chwili obecnej stosunki sie troche pogorszyly, dlatego, ze jest przykro byc w ten sposob pominietym. Musimy to razem przedyskutowac, bo testament trzeba zmienic i moja mame w nim uwzglednic.
Jeszcze raz dziekuje za odpowiedz,

Pozdrawiam,

Julia

#5 Gość_Łukasz Matys

Gość_Łukasz Matys
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2010 - 10:49

Proponuję w takim razie udać się do drugiego notariusza. Może on lepiej poinformuje i wyjaśni wszystkie zawiłości.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy