Skocz do zawartości


Jazda pod wpływem alkoholu


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mario

Gość_mario
  • Goście

Napisano 13 listopad 2010 - 20:01

Ja mam takie pytanie. Kiedy jazda pod wpływem alkoholu stanowi przestępstwo a kiedy stanowi wykroczenie? Jaka jest dopuszczalna dawka alkoholu we krwi?

#2 Gość_Roland Szymczykiewicz

Gość_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 22 listopad 2010 - 20:52

Proszę Pana,

Na potrzeby Pana pytania należy rozróżnić dwa stany: stan nietrzeźwości (który jest przestępstwem) i stan po użyciu alkoholu (wykroczenie)

Zgodnie z art. 115 p. 16 kodeksu karnego nietrzeźwość zachodzi gdy
1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.


Jeżeli wskazane powyżej progi nie są osiągnięte to sprawca popełnia wykroczenie.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
a) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
B) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3;

Powyższe oznacza, iż stężenie niższe niż wskazane powyżej jest prawnie dopuszczalne i nie stanowi ani przestępstwa ani wykroczenia.

R.S

#3 Gość_Cinuś

Gość_Cinuś
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2010 - 23:40

A wskazanie 0,5 w krwi czyli ta granica to przestępstwo?Odsiedziałem 6 miesięcy za jazdę po pijanemu drugi wyrok za to samo mam w zawieszeniu zostałem zatrzymany kolejny raz na zakazie sądowym ze wskazaniem we krwi 0.5 promila mam jaką kolwiek szansę na wyrok w zawieszeniu lub ograniczenie wolności na cele społeczne?

#4 Gość_Roland Szymczykiewicz

Gość_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2010 - 20:07

Proszę Pana,

Pana sytuacja jest trudna.

To jaki będzie wyrok zależy od indywidualnej decyzji Sądu, który oceni okoliczności czynu i Pana osobistą postawę oraz warunki osobiste i zdecyduje czy warto Panu dać kolejną szansę. Może to zrobić, ale nie musi.Nie podejmę się oceny w %.

Być może będzie to możliwe jeśli podda się pan dobrowolnie karze, bo tutaj zawsze kara jest łagodniejsza. Zalecam spróbowanie skorzystania z tej instytucji.

z poważaniem,

R.S



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych