Skocz do zawartości

Co zrobić gdy księgowy nie chce zwrócić dokumentów?

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-adixe

Guest_-praw-adixe
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 23:30

mam problem,od kilku lat współpracuję z tym samym księgowym.Nigdy nie było z niczym problemu.aż do zeszłego roku....Mam firmę budowlaną i ciężka ,długa zima zachamowała moją płynność finansową....co spowodowało że nie płaciłem księgowemu wynagrodzenia ok.7mies. ale żeby nie było nieporozumień napisałem mu oświadczenie ile jestem mu winien i zaraz jak syt.pozwoli to ureguluje tą kwotę. Zwolniłem kilku pracowników i miesięczna opłata była już niższa i na bieżąco płaciłem.//tej zaległej jeszcze nie//Jak by tego było mało okazało się że księgowy jest ciężko chory....zaczęły się drobne błędy,aż niedawno przyszło wezwanie z urzędu bo od lutego nie wpływają deklaracje//on ich nie wysyłał.....Zadzwoniłem więc do niego że taka rzecz miała miejsce i że podjadę po wszystkie dokumenty i zaległości pieniężne ureguluje jak szybko się da , znalazłem nowego księgowego i on aby pokierować tym wszystkim potrzebuje wszystkich dokumentów.... ODPOWIEDZI DOSTAŁEM ŻE TYCH PAPIERÓW NIE ODDA DOPÓKI MU NIE ZAPŁACĘ NIESTETY NA TEN MOMENT NIE MAM ŚRODKÓW ABY TO ZROBIĆ.....mam pyt. do kogo mam się zwrócić o pomoc w ich odzyskaniu?do policji?????????????????nie wiem co mam zrobić.....boję się że za moment zaczną się jeszcze większe problemy.......nie wspomne już o kontrolach.proszę o poradę.

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 10:12

Księgowy nie ma prawa odmówić wydania dokumentów. Fakt zapłaty nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli księgowy odmawia wydania dokumentów - popełnia przestępstwo. W takim wypadku należałoby złożyć po prostu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Miałem w praktyce bardzo podobną sytuację - bierność podatnika w odebraniu dokumentów doprowadziła do postępowania karno-skarbowego. Proszę więc rozpocząć zdecydowane działania, bo US nie interesuje kto ponosi winę, że podatki nie są regulowane. I tak zawsze spada to na podatnika.

#3 Guest_-praw-betula

Guest_-praw-betula
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 11:38

Witam, Pozwolę sobie dołączyć się do wątku bo mój problem prawny jest podobny.
Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która jest źródłem utrzymania dla rodziny /ja nie pracuję zawodowo/. Mamy współwłasność małżeńską i za działalność gospodarczą męża odpowiadamy całym majątkiem jaki wspólnie posiadamy. Od pewnego czasu mąż, mówiąc bardzo delikatnie, nie postępuje racjonalnie w sprawach gospodarczych. Chciałam podjąć działania wyjaśniające niejasnych spraw w dokumentach i rozliczeniach. Zwróciłam się do pewnej firmy, z którą mąż współpracuje, aby podano mi kontakt do osoby, która prowadzi ich księgowość. Odmówiono mi podania takiego kontaktu tłumacząc, że wszelkie sprawy załatwiają wyłącznie z moim mężem. Niestety ja zgodnie z prawem za te sprawy odpowiadam również własną częścią majątku wspólnego. Jakie w tej sytuacji mogę podjąć kroki prawne?

#4 Guest_-praw-rumcajsnowy

Guest_-praw-rumcajsnowy
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 14:15

CYTAT(Adixe @ 8.06.2010, 22:30) mam problem,od kilku lat współpracuję z tym samym księgowym.Nigdy nie było z niczym problemu.aż do zeszłego roku....Mam firmę budowlaną i ciężka ,długa zima zachamowała moją płynność finansową....co spowodowało że nie płaciłem księgowemu wynagrodzenia ok.7mies. ale żeby nie było nieporozumień napisałem mu oświadczenie ile jestem mu winien i zaraz jak syt.pozwoli to ureguluje tą kwotę. Zwolniłem kilku pracowników i miesięczna opłata była już niższa i na bieżąco płaciłem.//tej zaległej jeszcze nie//Jak by tego było mało okazało się że księgowy jest ciężko chory....zaczęły się drobne błędy,aż niedawno przyszło wezwanie z urzędu bo od lutego nie wpływają deklaracje//on ich nie wysyłał.....Zadzwoniłem więc do niego że taka rzecz miała miejsce i że podjadę po wszystkie dokumenty i zaległości pieniężne ureguluje jak szybko się da , znalazłem nowego księgowego i on aby pokierować tym wszystkim potrzebuje wszystkich dokumentów.... ODPOWIEDZI DOSTAŁEM ŻE TYCH PAPIERÓW NIE ODDA DOPÓKI MU NIE ZAPŁACĘ NIESTETY NA TEN MOMENT NIE MAM ŚRODKÓW ABY TO ZROBIĆ.....mam pyt. do kogo mam się zwrócić o pomoc w ich odzyskaniu?do policji?????????????????nie wiem co mam zrobić.....boję się że za moment zaczną się jeszcze większe problemy.......nie wspomne już o kontrolach.proszę o poradę.

W zasadzie może pan złożyc zawiadomienie o przestępstwie z art. 276 kk. Były księgowy zobowiązany jest wydac panu dokumenty. Byłoby jednak dobrze, gdyby miał pan jakiś dowód tego, że zażądał pan wydania dokumentów.
Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

#5 Guest_-praw-rumcajsnowy

Guest_-praw-rumcajsnowy
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 14:17

CYTAT(betula @ 9.06.2010, 10:38) Witam, Pozwolę sobie dołączyć się do wątku bo mój problem prawny jest podobny.
Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która jest źródłem utrzymania dla rodziny /ja nie pracuję zawodowo/. Mamy współwłasność małżeńską i za działalność gospodarczą męża odpowiadamy całym majątkiem jaki wspólnie posiadamy. Od pewnego czasu mąż, mówiąc bardzo delikatnie, nie postępuje racjonalnie w sprawach gospodarczych. Chciałam podjąć działania wyjaśniające niejasnych spraw w dokumentach i rozliczeniach. Zwróciłam się do pewnej firmy, z którą mąż współpracuje, aby podano mi kontakt do osoby, która prowadzi ich księgowość. Odmówiono mi podania takiego kontaktu tłumacząc, że wszelkie sprawy załatwiają wyłącznie z moim mężem. Niestety ja zgodnie z prawem za te sprawy odpowiadam również własną częścią majątku wspólnego. Jakie w tej sytuacji mogę podjąć kroki prawne?

Pani problem nie jest podobny, na przyszłośc w takich sytuacjach proszę zakładac nowe wątki.

#6 Guest_-praw-adixe

Guest_-praw-adixe
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 21:21

CYTAT(rumcajsnowy @ 9.06.2010, 13:15) W zasadzie może pan złożyc zawiadomienie o przestępstwie z art. 276 kk. Były księgowy zobowiązany jest wydac panu dokumenty. Byłoby jednak dobrze, gdyby miał pan jakiś dowód tego, że zażądał pan wydania dokumentów.
Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

czy za wspomniany przez Pana dowód może być napisana przeze mnie kartka typu ,,odmawiam wydania dokumentów,,i podpis księgowego? o ile będzie chciał go podpisać.

#7 Guest_-praw-adixe

Guest_-praw-adixe
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 21:36

CYTAT(Admin-Łukasz @ 9.06.2010, 9:12) Księgowy nie ma prawa odmówić wydania dokumentów. Fakt zapłaty nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli księgowy odmawia wydania dokumentów - popełnia przestępstwo. W takim wypadku należałoby złożyć po prostu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Miałem w praktyce bardzo podobną sytuację - bierność podatnika w odebraniu dokumentów doprowadziła do postępowania karno-skarbowego. Proszę więc rozpocząć zdecydowane działania, bo US nie interesuje kto ponosi winę, że podatki nie są regulowane. I tak zawsze spada to na podatnika.

zaczęłam działać tak jak mi Pan poradził....od łagodnych środków....zadzwoniłam do księgowego z prośbą o wydanie dokumentów,ale on powiedział najpierw pieniądze potem papiery!więc użyłam Pana argumentów typu że to przestępstwo itd...powiedział że mam zadzwonić popołudniu to się umówimy...bo jest na zabiegu lekarskim.Pełna optymizmu popołudniu zaczęłam dzwonić ale nie odebrał ani razu!!!!!!!!!!!!!!teraz ma wył.telefon. skrzydła mi opadły jutro dziesiąty kolejna deklaracja nie złożona.Ale zadzwoniłam na policję i umówiłam sie na rano aby się ich poradzić bo cóż mi po tym jak pojadę a on i tak mi ich nie odda bez pieniędzy.ZOBACZĘ CO ZAŁATWIĘ JAK KTOŚ JEST ZAINTERESOWANY MOGĘ JUTRO NAPISAĆ CO WYNIKŁO.POZDRAWIM I DZIĘKUJĘ ZA PORADĘ

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2013 - 08:43

Witam, prosze napisac jaka Pani otrzymala rade od policji i jak rozwiazany zostal problem.

#9 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 19 październik 2016 - 11:21

Witam! Mam taku samu problemu, czy moze poradic co robic?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 październik 2016 - 11:34

Witam! Mam taku samu problemu, czy moze poradic co robic?

Jeśli problem taki sam, to powyżej masz rady co zrobić.

#11 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 październik 2016 - 11:34

No cóż....

1) tak to jest znaleźć samozwańczego nie profesjolnego księgowego "bo mało chciał za prowadzenie"

2) tak to jest kiedy się nie płaci za zamówioną usługę

Dziwne, że nikt nie porusza kwestii niepłacenia księgowemu, to jest w porządku, że nie daje się zapłaty?

Bezsprzecznie , że dokumenty oddać powinien, ale czy nie jest bezsprzeczne też zapłacenie księgowemu?

To taki jego "krzyk" zapłać człowieku-pracowałem dla ciebie!

Ktoś z początku wątku skarży się na księgowego, a w tekście przemyca info, że nie płacił mu 7 m-cy!!!!! Co mu po jakimś oświadczeniu (tym rachunków nie zapłaci, żywności nie kupi) takiemu, który pracuje za darmo? To przecież nie jego zmartwienie, ze działalność zysków nie przynosi i straciła płynność finansową, takie ryzyko prowadzenia działalności.

"Biznesmeni"tongue.png  przestańcie traktować księgowych jak darmowych niewolników, a wtedy będziecie mieli wszystko na czas i profesjonalnie.

#12 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 08 listopad 2016 - 14:23

Problem podobny. Księgowa wysłała dokumenty za pobraniem. Aby odebrać dokumenty muszę zapłacić za fakturę i przesyłkę.

#13 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11551 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 listopad 2016 - 14:29

No i co? miała wysłać na własny koszt?

#14 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 08 listopad 2016 - 21:41

Umowa została rozwiązana z biurem rachunkowym w trybie natychmiastowym. Faktura za usługę księgową w miesiącu październiku została opłacona.  Dokumenty miały być zwrócone w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania umowy, wysłane zostały po 14 dnia z fakturą za usługę księgową plus przesyłka (paczkę z dokumentami mogłam odebrać jeśli opłacę fakturę. Kwota podatków do zapłaty nie została podana. Paczka nie została odebrana, ponieważ faktura opiewała na kwotę 3 razy większą niż kwota za usługę księgową. 

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10145 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 listopad 2016 - 22:33

A dlaczego faktura była na tak dużą kwotę ?

#16 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2017 - 21:00

A co zrobić, jeśli księgowy mówi, że zgubił całą dokumentację za jeden rok? Wszystko płacę na czas, nie mam zaległości, a księgowy twierdzi, że nie wie gdzie jest jeden segregator z moimi fakturami.

Pozdrawiam

#17 Guest_Jerry

Guest_Jerry
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2017 - 01:22

Jeśli nie płacisz, to nie spodziewaj się, że usługa będzie dobrze wykonana.

Jaka praca taka płaca.

Jeśli nie masz kasy na zapłacenie księgowemu to zrezygnuj z jego usług. Proste?

Po co zaciągasz zobowiązanie, którego nie masz możliwości spłacić.

Możesz zawsze przekazać coś na przewłaszczenie, dać zabezpieczenie zapłaty, wtedy księgowy będzie miał pewność, że dostanie kasę.

#18 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 19 kwiecień 2017 - 05:47

Księgowy nie ma prawa odmówić wydania dokumentów. Fakt zapłaty nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli księgowy odmawia wydania dokumentów - popełnia przestępstwo. W takim wypadku należałoby złożyć po prostu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Wiem, że to stary post ale chcę sprostować, że w KKS odpowiedzialność jest badana i nie zawsze spada na podatnika. Jeśli potrafimy udowodnić, że uchybienia były popełniane przez np. księgowego bez naszej wiedzy, a tym bardziej zgody to księgowy zostanie ukarany. BTW to się często zdarza.

#19 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2017 - 07:41

Jeśli nie płacisz, to nie spodziewaj się, że usługa będzie dobrze wykonana.

Jaka praca taka płaca.

Jeśli nie masz kasy na zapłacenie księgowemu to zrezygnuj z jego usług. Proste?

Po co zaciągasz zobowiązanie, którego nie masz możliwości spłacić.

Możesz zawsze przekazać coś na przewłaszczenie, dać zabezpieczenie zapłaty, wtedy księgowy będzie miał pewność, że dostanie kasę.

W mojej sytuacji wszystko płacę przed czasem, więc księgowy nie ma do czego się przyczepić... Nie mam żadnych zaległości.

#20 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2017 - 10:28

Witam serdecznie, prowadzimy sp zoo i też po 2 latach prowadzenia przez biuro naszej  księgowości, zrezygnowaliśmy z usług ponieważ Pani księgowa nie wywiązywała się z terminów i w pełni obowiązków. z końcem stycznia przeszliśmy do innego biura. I zaczęły się problemy ze starym biurem, nie chciała wydawać dokumentów opóźniała wszystkie sprawy. 

Nasze nowe biuro od lutego prosi byłą księgową o dokumenty np. pilitykę rachunkowości, brak wydruków za 2015 i 2016 dziennik

-zestawienie obrotów i sald  - syntetycznie

- zestawienie obrotów i sald  - analitycznie

- brak w 12.2015 i 12.2016 Polecenie księgowania PK kont wynikowych na wynik finansowy.

- wydruk zestawienia obrotów i sald syntetycznie i analitycznie po tych operacjach.

-  rozrachunki  - zestawienie dokumentów nierozliczonych na koniec roku 2016 ( wykaz    rozrachunków w podziale na dokumenty i kontrahentów). I wiele innych. Bo uregulowaniu płatności pani księgowa nie odbiera telefonów, emaili, pisma które wracają do nas spowrotem i do tej pory nie mamy dokumentów. Gdzie możemy się udać by odzyskać swoje dane, dokumenty.  

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych