Skocz do zawartości


druki RMUA


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-ada moo

Gość_-praw-ada moo
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2010 - 03:43

Witam
Jaka ustawa reguluje wydawanie druków RMUA? Czy inny druk jak np. pasek wypłaty może zastąpić druk RMUA? Co możemy zrobić jeżeli były pracodawca nie chce nam wydać zaległych druków RMUA a na pismo złożone do niego na tzw. dziennik o wydanie takich druków nie odpowiada. Słyszałem że można w takim przypadku złożyć doniesienie do prokuratury bo ponoć jest to ścigane z urzędu? Jak złożyć takie doniesienie, co powinno być w nim napisane?

#2 Gość_-praw-elaola

Gość_-praw-elaola
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2010 - 14:53

CYTAT(ADA MOO @ 28.01.2010, 2:43) Witam
Jaka ustawa reguluje wydawanie druków RMUA? Czy inny druk jak np. pasek wypłaty może zastąpić druk RMUA? Co możemy zrobić jeżeli były pracodawca nie chce nam wydać zaległych druków RMUA a na pismo złożone do niego na tzw. dziennik o wydanie takich druków nie odpowiada. Słyszałem że można w takim przypadku złożyć doniesienie do prokuratury bo ponoć jest to ścigane z urzędu? Jak złożyć takie doniesienie, co powinno być w nim napisane?
To może ja "podepnę" się pod temat. Również nie otrzymuję RMUA, ale sprawdzałam w Zus, że jestem ubezpieczona. Wiem,że powinnam otrzymywać druk co miesiąc, ale czy fizycznie rzeczywiście jest on mi potrzebny, jeśli tak do do czego?

#3 Gość_-praw-passo_doble

Gość_-praw-passo_doble
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2010 - 15:46

Gdy pracodawca nie wydaje ZUS RMUA

Władysław G. pracuje w prywatnej firmie w Rzeszowie zatrudniającej ponad 20 pracowników. W 1999 r. przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego. Obecnie nie jest w stanie ustalić wysokości składek wpłaconych za 1999 r. i 2000 r. Porządkując dokumenty zauważył bowiem, że dwóch pracodawców (u których był zatrudniony w ciągu ostatnich 6 lat) nie zawsze przekazywało mu druki ZUS RMUA informujące o wysokości opłaconych składek.

Podobne problemy ma z obecnym pracodawcą. Kilka razy zwracał się do niego z prośbą o systematycznie przekazywanie tych informacji. Pracodawca jednak ignoruje prośby czytelnika. Władysławowi G. zależy na otrzymywaniu tych dokumentów i weryfikacji ich treści, ponieważ na ich podstawie można udowodnić prawo do świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub innych należności wynikających ze stosunku pracy. Czy pracownik może w jakiś sposób wyegzekwować od pracodawcy wypełnienie tego obowiązku? Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Państwowa Inspekcja Pracy mogą nałożyć na pracodawcę jakieś sankcje?

Pracownik powinien otrzymywać od pracodawcy informację na temat odprowadzonych od jego wynagrodzenia składek ubezpieczeniowych. Terminowe otrzymywanie tych informacji umożliwia mu bieżącą weryfikację danych zawartych w raportach. Jednak wielu pracodawców nie wywiązuje się z tego obowiązku. Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za niewydanie pracownikowi informacji o odprowadzonych składkach?

EKSPERCI WYJAŚNIAJĄ
Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie

Istnieje obowiązek comiesięcznego informowania pracownika o odprowadzanych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pracodawcy mogą używać formularza ZUS RMUA lub tzw. paska płacowego, który zawiera wszelkie niezbędne dane z formularza opracowanego przez ZUS i dodatkowo zawiera elementy płacowe – kwotę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, inne potrącenia itp.

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.), płatnik składek (pracodawca) przekazuje do ZUS imienne raporty miesięczne, po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie ustalonym dla rozliczania składek.

Informacje zawarte w raportach płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu na piśmie w celu ich weryfikacji. Informacja taka powinna zawierać także datę jej sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej.
Dawid Baran, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie

Do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie często zwracają się pracownicy, którzy mają kłopoty z otrzymaniem od pracodawców druków ZUS RMUA lub paska płacowego. Dokumenty te zawierają informację dotyczące pracownika, a w szczególności wymiaru czasu pracy, zestawienia należnych składek na ubezpieczenie społeczne, w tym emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. W przyszłości mogą one służyć do udowodnienia prawa do świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub należności wynikających ze stosunku pracy. Pracodawca (płatnik składek) ma obowiązek ich wydawania na podstawie art. 41 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 94 pkt 9a k.p. i art. 41 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy.

Inspektor pracy, działając na podstawie ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 124, poz. 1362 z późn. zm.) oraz ww. przepisów, w ramach posiadanych kompetencji uprawniony jest do kontroli comiesięcznego wydawania pracownikom informacji zawartych w imiennych raportach miesięcznych dotyczących ubezpieczenia społecznego (np. ZUS RMUA). Jeżeli kontrolujący inspektor pracy stwierdzi, że pracodawca nie przekazuje pracownikom tych informacji, kieruje do pracodawcy wniosek o wydanie pracownikom na piśmie informacji zawartych w tych raportach. Nie jest to wykroczenie przeciwko prawom pracownika, dlatego PIP nie może ukarać pracodawcy. Co do zasady pracodawcy wykonują jednak te wnioski. Jeżeli jednak mamy sygnały, że pracownik nadal nie otrzymuje takiego dokumentu, to możemy przeprowadzić ponowną kontrolę.

Przygotowała Bożena Wiktorowska

Gazeta Prawna 223/2005 z 17.11.2005 [dodatek: Praca i Podatki, str. 1]

#4 Gość_-praw-ada moo

Gość_-praw-ada moo
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2010 - 23:59

Odpowiedź dla "elaola"
Druk RMUA moze być Ci potrzebny jeżeli chcesz się zarejestrować do lekarza specjalisty z uwagi na to iż niektórzy lekarze mogą co zdarzyło się w moim przypadku mogą zarządać poświadczenia że jesteś ubezpieczony. Obywatele tego nie wiedzą ale legitymacje ubezpieczeniowe są nieważne od zeszłego roku i mogą być niechonorowane tylko ZUS nie zdązył wprowadzić na terenie całej Polski kart czipowych potwierdzających na bieżąco ubezpieczenie ,są zdaje się tylko w województwie Śląskim. Tak więc możesz sie zdziwić jeżeli lekarz nie przyjmie cię jeżeli nie przedstawisz mu RMUA z ostatniego miesiąca lub zaświadczenia nie starszego jak 1 miesiąc poświadczającego że jesteś zatrudniona i odprowadzone zostały za Ciebie składki. Bazpiecznie jest też wyjezdżając na wakacje mieć przy sobie taki druk w celu przedstawienia w przypadku wizyty w rejonie innej kasy chorych niz twoja.

#5 Gość_kacha

Gość_kacha
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2010 - 18:18

Witam mam problem moje rmua jest nie ważne na ten miesiąc 21.12.2010 a musze iśc do lekaża jutro i nie wiem czy mnie przyjmą z nie ważny rmua... bo ostanie rmua dotyczące wypłaty za okres 09.2010 wpłaconej 10/10/2010... Chciałm se dowiedzieć czy mnie w rejestracji do lekaża normalnie z nie ważnym rmua przyjmą i wystawia L4? Prosze o szybka odpowiedz:) Dziękuje i pozdrawiam

#6 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2010 - 11:50

Dowodem ubezpieczenia jest dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.Dokumentem tym może być;
raport miesięczny ZUS RMUA wydany przez pracodawcę lub
aktualne zaświadczenie z zakładu pracy lub
legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną datą i pieczątką pracodawcy

#7 Gość_Marco26

Gość_Marco26
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2010 - 12:14

legitymacji chyba się już nie wydaje, ale faktycznie chyba najlepiej wziąć od pracodawcy zaświadczenie. Ja miałem podobną sytuację-poszedłem do przychodni z RMUA sprzed 2 miesięcy-czywiście przychodnia nie uznała, wyjściem było-zapłacenie jak za prywatną wizytę, a po kilku dniach (jak dobrze pamiętam jest tylko 7 dni na zwrot) przyniosłem "wymuszony" w pracy druk RMUA i w kasie przychodni oddali mi kasę, ale było z tym tyle chodzenia i zawracania głowy, że miałem dość, pomnijam,że jak idziesz prywatnie lekarz nie może dać zwolnienia...a winny jest pracodawca który zazwyczaj ociąga się z wydawaniem zaświadczenia.

Inną sprawą dla mnie jest ochrona danych osobowych w przychodni-ten druk (mimo, że starałem się zagiąć tak aby kwota zarobków nie była widoczna) był szczegółowo oglądany przez kilka osób, a ja sobie tego nie życzę, czy na to są jakieś przepisy, dla mnie lepsze były te legitymacje...

#8 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2010 - 12:24

Pracodawca powinien na prośbę pracownika wydać zaświadczenie o zatrudnieniu, a nie o zarobkach.
Nowych legitymacji ubezpieczeniowych nie wydaje się, ale jeżeli ktoś posiada "starą" to pracodawca może potwierdzać w niej zatrudnienie, takie potwierdzenio jest ważne przez 30 dni od daty wpisu.

#9 Gość_Marco26

Gość_Marco26
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2010 - 12:41

zgadza się, w zaświadczeniu nie ma mowy o zarobkach, ale na druku RMUA \już tak i nie są one w żaden sposób utajnione...po prostu trochę mi przeszkadza jeżeli 2 panie w recepcji, pielęgniarka a potem pani doktor mają dostęp do bardzo poufnych dla mnie informacji, wydaje mi się że to powinno ulec zmianie,może moje zdanie jest odosobnione, ale tak uważam...



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych