Skocz do zawartości

zwolnienie po urlopie wychowawczym

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-silviaw

Gość_-praw-silviaw
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2009 - 17:14

Dziękuje serdecznie. Bardzo mi Pani pomogła.

#2 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 06:05

witam.

"Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze 3 lat i może być dzielony, ale najwyżej na 4 części (art. 186 par. 4 kodeksu pracy). Bardzo istotne jest, że to pracownik, a nie pracodawca decyduje o tym, ile wykorzysta urlopu, na ile części go podzieli i jak długo będzie trwać każda z części urlopu.
Pracownik nie ma obowiązku powiadomienia pracodawcy, jak rozłoży wykorzystanie urlopu wychowawczego – występuje z wnioskiem o udzielenie urlopu oddzielnie na każdą jego część.

Wniosek o urlop i załączniki.

Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na pisemny wniosek pracownika (art. 186 par. 4 kodeksu pracy). Zatem niezbędne do skorzystania z urlopu jest złożenie pisemnego wniosku oraz wskazanie w nim terminu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca bez wniosku pracownika nie może wysłać go na urlop. Z drugiej strony należy pamiętać, że jeżeli pracownik złoży wniosek o urlop wychowawczy, pracodawca ma obowiązek tego urlopu udzielić. "
http://dzialanie2.ro...LOP_WYCHOWAWCZY

pozdrawiam

#3 Gość_-praw-silviaw

Gość_-praw-silviaw
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 00:09

Dziękuje serdecznie za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie - czy możliwe jest aby pracodawca nie wyraził zgody na dalsze korzystanie przeze mnie z urlopu wychowawczego, gdybym chciała go przedłużyć. Wiem, że mogę jeszcze rok korzystać z tego urlopu. Zaznaczam, że podanie o urlop pisałam już dwa razy- pierwszy raz na rok- od kwietnia 2007 do kwietnia 2008, potem drugie podanie o urlop w okresie od kwietnia 2008 do kwietnia 2009.
Z tego co Pani pisała rozumiem, że mogę jeszce dwa razy składać podanie, czyli mogłabym poprosić o dalszy urlop np. na okres 6 miesięcy. Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia tego urlopu?

#4 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2009 - 23:45

witam.

CYTATObecnie przebywam na urlopie wychowawczym od kwietnia 2006 r.do połowy kwietnia 2009 roku
"Zazwyczaj po urlopie macierzyńskim matka lub ojciec dziecka korzystają z urlopu wychowawczego. Maksymalnie może on trwać 3 lata, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku ."
"Pracujesz co najmniej 6 miesięcy na umowę o pracę, przysługuje ci trzyletni urlop wychowawczy.
Trzyletni urlop wychowawczy możesz wykorzystać w czterech częściach.
Pamiętaj jednak, że urlop ten możesz wziąć przed ukończeniem przez dziecko czterech lat."
http://www.gp24.pl/a...ACA01/206040694

"W czasie urlopu wychowawczego pracownik może podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także uczyć się lub szkolić. Pracować wolno mu na podstawie umów cywilnych, np. zlecenia lub o dzieło oraz na umowę o pracę, ale pod warunkiem, że nie wyłącza to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Aby podjąć pracę, nie jest do tego wymagana zgoda macierzystego pracodawcy.

Jeśli jednak ustali on, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, to wzywa go, aby stawił się do pracy we wskazanym przez siebie terminie. Nie może on jednak przypadać później niż w ciągu 30 dni od dnia, kiedy dowiedział się o tym, i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od wezwania.

Jeśli natomiast pracownik nie korzysta z urlopu wychowawczego, a ma do niego prawo, to może poprosić pracodawcę, aby obniżył mu wymiar czasu pracy. Będzie on nie niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby skorzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca musi uwzględnić taki wniosek (art. 186 7 k.p.).

Gdy pracownik wraca z urlopu wychowawczego do firmy, to pracodawca ma obowiązek go zatrudnić na tym samym stanowisku. Dopiero gdy nie jest to możliwe, proponuje mu pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem lub też na innym odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym niż obowiązujące na stanowisku, które pracownik zajmował przed urlopem.

Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze."
http://www.rzeczposp.../firma_a_2.html

"Obowiązujące przepisy prawa pracy przewidują szczególną ochronę pracownicy w ciąży również w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wynika to z woli i troski ustawodawcy polegającej na chęci zapewnienia zarówno środków materialnych, jak i komfortu psychicznego kobietom w ciąży. Artykuł 177 par. 1 k.p. przewiduje szczególną ochronę trwałości stosunku pracy pracownicy w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Obejmuje on zakazem nie tylko dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę w czasie ciąży, ale także rozwiązanie umowy w następstwie dokonanego już wypowiedzenia.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r. (I PRN 23/95, OSNAPiUS 1995/22/276) zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Jest to okres pomiędzy wręczeniem wypowiedzenia przez pracodawcę a momentem definitywnego rozwiązania stosunku pracy."
http://praca.gazetap...niem_umowy.html

"Moja mama pomagała w prowadzeniu w sądzie sprawy osoby która zaszła w ciążę w czasie 3 miesięcznego wypowiedzenia. Zrobiła to specjalnie ale kto jej udowodni, może "wpadła" i nie wiedziała przez jakiś czas, wygrała i pracodawca przywrócił ją do pracy. Następnie przeszła na urlop macierzyński ale oczywiście potem złożyła wniosek o urlop wychowawczy. Podczas wypowiedzenia nadal jest się pracownikiem i jak kobieta zajdzie w ciążę to jest chroniona. Ta osoba miała umowę od 4 lat na czas nieokreślony."
http://prawo-pracy.p...pic.php?t=12437

"Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 KP).

"Urlop wychowawczy

Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy rodzicom lub opiekunom trudno jest pogodzić obowiązki zawodowe z opiekuńczymi. Urlopu wychowawczego pracodawca jest obowiązany udzielić, jeżeli tylko uprawniona osoba wystąpi z takim wnioskiem (art. 186 KP). "
http://www.prawo.ego...iet,1,34,3.html

pozdrawiam

#5 Gość_-praw-silviaw

Gość_-praw-silviaw
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2009 - 17:14

Witam.
Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym od kwietnia 2006 r.do połowy kwietnia 2009 roku. Planowałam wrócić do pracy, jednak już wiem, że prawdopodobnie w pierwszym dniu otrzymam wypowiedzenie. Mam umowę na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia 3 miesiące. Mam w związku z tym pytanie:
- czy przedłużając urlop wychowawczy na kolejny rok mogę prosić pracodawcę o przywrócenie mnie do pracy w niepełnym wymiarze godzin (ewentualnie podjąć taką pracę gdzie indziej) i jak wówczas wygląda sytuacja z ochroną w tym okresie - czy pracodawca może mnie zwolnić?
-Czy pracodawca może odmówić przywrócenia mnie do pracy w niepełnym wymiarze godzin podczas trwania urlopu wychowawczego, np z powodu braku stanowiska pracy?
- Czy podejmując pracę gdzie indziej muszę o tym powiadomić mój zakład pracy?
- Gdybym jednak wróciła do pracy, otrzymała wypowiedzenie i w trakcie okresu wypowiedzenia zaszła w ciążę, rozumiem, że wypowiedzenie staje się nieważne. Jak wówczas będzie się przedstawiać sprawa późniejszego urlopu macierzyńskiego i wychowawczego?
Proszę o pomoc
silviaw

#6 Gość_halina1972

Gość_halina1972
  • Goście

Napisano 18 luty 2009 - 15:44

Nie długo zaczyna mi sie urlop wychowawczy czytałam na pewnej stronie że jeżeli byłam więcej niż 30 dni na zwolnieniu lekarskim to muszę mieć nowe badania od lekarza zakładowego mój zakład nie chce mi wydać takiego skierowania , czy mają prawo mnie zwolnić jeżeli nie będę miała tych badań .Wcześniej chcę wykorzystać urlop wypoczynkowy. Moje drugie pytanie to zakład chce żebym pierwszy wniosek o urlop wychowawczy napisała na jeden rok czy to jest zgodne z prawem i czy zakład ma obowiązek przedłużyć na nowy mój wniosek na kolejny rok urlopu wychowawczego? czy tez może mnie po tym roku zwolnić ?

Proszę o szybką odpowiedz bo zbliżają sie terminy składania wniosków

Z góry dziękuję

#7 Gość_ewelina

Gość_ewelina
  • Goście

Napisano 21 październik 2010 - 23:27

Właśnie dziś dyrektor powiadomił mnie, że nie mogę wrócić do pracy po urlopie wychowawczym, bo zlikwidowano mój etat; bardzo to przykre dla mnie, bo urlop wychowawczy trwał tylko 3 miesiące; mam umowę na czas nieokreślony; czy przepisy prawa pracy chronią mnie w jakikolwiek sposób?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych