Skocz do zawartości

PRACA NA PÓŁ ETATU A ZASIŁEK MACIERZYŃSKI

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-ania1111

Gość_-praw-ania1111
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2008 - 00:42

witam.

"Jeśli ma Pani status pracownicy, jest zatrudniona na umowę o pracę i w czasie trwania stosunku pracy urodzi Pani dziecko, to przysługują Pani zarówno urlop macierzyński jak i zasiłek macierzyński, który wynosi 100% podstawy wymiaru (co oznacza, że otrzyma Pani całą pensję). Przywileje związane z macierzyństwem takie jak urlop i zasiłek przysługują pracownikom czyli osobom pozostającym w stosunku pracy. Nie ma tutaj znaczenia wymiar czasu pracy. Zatem po urodzeniu dziecka skorzysta Pani z urlopu macierzyńskiego w obowiązującym wymiarze. Zasiłek natomiast jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia chorobowego. Będąc zatrudnioną na umowę o pracę obowiązkowo podlega Pani temu ubezpieczeniu i jeśli w trakcie jego trwania urodzi Pani dziecko, zasiłek się będzie należał.
Podstawa prawna:
Art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636 ze zm.)
Art. 180 Kodeksu pracy."

pozdrawiam

#2 Gość_-praw-ania1111

Gość_-praw-ania1111
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2008 - 00:42

CZY JEŚLI KOBIETA PRACUJE NA PÓŁ ETATU TO CZY NALEŻY JEJ SIĘ ZASIŁEK MACIERZYŃSKI?

#3 Gość_Magda23

Gość_Magda23
  • Goście

Napisano 21 listopad 2010 - 17:21

A jeśli termin mam na 17 stycznia 2011 r. a umowa mi się kończy pod koniec lutego to będę miała urlop macierzyński? Czy umowa zostanie mi przedłużona bym miała urlop macierzyński? A co z urlopem wychowawczym i zasiłkiem? Czy i te świadczenia też mi sie należą? bardzo proszę o odpowiedź na mojego maila konarka1987_10_26@o2.pl

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 21 listopad 2010 - 19:01

Bedzie sie nalezal zasilek macierzynski. Urlop macierzynski tylko na czas do konca umowy. Pracodawca nie ma obowiazku przedluzyc umowy po porodzie. Urlop macierzynski i wychowawczy sa uprawnieniami pracowniczymi, wiec w wypadku nieprzedluzenia umowy sie nie naleza.

#5 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2013 - 14:00

witam mam umowe na pół etatu umowa mi sie kończy 2 lutego jeślido tego czasu bym zaszła w ciąże to czy mogę z korzystac a przw do wychowawczego i maciężyńskiego

#6 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2013 - 14:02

witam mam umowe na pół etatu umowa mi sie kończy 2 lutego jeśli do tego czasu bym zaszła w ciąże to czy mogę z korzystac a praw do wychowawczego i maciężyńskiego

#7 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 12:38

Do Ewa
W takiej sytuacji pozostanie Pani udowodnienie pracodawcy (poprzez odpowiednie zaświadczenie lekarskie), że zaszła Pani w ciążę dokładnie w dniach 26 stycznia do 2 lutego, co może być trudne. Zakład wtedy powinien przedłużyć Pani umowę do dnia porodu, a zasiłek macierzyński wypłaci ZUS. Urlop wychowawczy przysługuje tylko pracownicom zatrudnionym na umowę o pracę, tak więc w Pani przypadku nie będzie przysługiwał.

#8 Gość_Blankami

Gość_Blankami
  • Goście

Napisano 11 luty 2013 - 05:19

Witam. Jestem od roku zatrudniona na umowę 1/2 etatu, choć pracuje w pełnym wymiarze godzin jak na całym etacie. Moja umowa kończy się za rok. Jeśli w ciągu tego roku zajde w ciążę, to do którego miesiąca ciąży jest wymóg pracy. Czy dostanę zasiłek i urlop macierzyński. Czy jest to zależne od pracodawcy czy zasiłek wypłaca ZUS? Jeszcze jedno pytanie, czy to prawda, ze jeśli powie się pracodawcy o ciąży w okresie do 6 tygodnia ciąży to pracodawca może mnie zwolnic? Bardzo proszę o odpowiedz.

#9 Gość_gabi1234

Gość_gabi1234
  • Goście

Napisano 11 luty 2013 - 10:01

Cos na pewno się należy

#10 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 11 luty 2013 - 14:39

Do Blankami

...jeśli powie się pracodawcy o ciąży w okresie do 6 tygodnia ciąży to pracodawca może mnie zwolnic?

- nie może zwolnić, jest ochrona ciężarnej.

...Jeśli w ciągu tego roku zajde w ciążę, to do którego miesiąca ciąży jest wymóg pracy...

- wymóg pracy jest przez cały okres ciąży, chyba że Pani zachoruje.

...Czy dostanę zasiłek i urlop macierzyński. Czy jest to zależne od pracodawcy czy zasiłek wypłaca ZUS? ...

- zasiłek wypłaca pracodawca do końca Pani umowy o pracę, a jeśli ta umowa wygaśnie, resztę zasiłku wypłaci ZUS.

#11 Gość_Ksia M.

Gość_Ksia M.
  • Goście

Napisano 18 luty 2013 - 16:47

Dzień dobry. Mam podobna sytuacje jak Blamkami. Chcę zapytać, co w przypadku gdy pracodawca odmówi płacenia zasiłku. Prawnie będzie to tak ze nie może, ale jeśli mi powie ze nie wypłaci, ale w zamian za to po ciąży będę mogla dalej pracować u niego. zasilek wypłaci ZUS. Co jeśli pracodawca powie ze kategorycznie nie będzie płacił, mozna rozwiązać umowę za obopulna zgoda pracownika i pracodawcy? Czy ZUS przejmie w tedy płatność? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedz. Kasia

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2013 - 12:28

Witam, czy po pół roku trwania urlopu macierzyńskiego na nowych zasadach mzna wrócić do pracy na pol etatu?i w razie czego z niego potem zrezygnować ( z etatu) i powrócić na zasiłek rodzicielski ? Rozumiem ze wtedy milabym pol pensji 100% i pol zasiłku rodzicieskiego ( 30%) tak?? Mam propozycje dość dużej podwyżki po powrocie wiec się zastanawiam

#13 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 21 luty 2014 - 11:20

Proszę nie wprowadzać zainteresowanej w błąd
jeśli jest umowa o pracę na czas określony i wygasa przed 12-tym tygodniem ciąży ,to nie ma obowiązku przedłużania umowy . Jeśli po 12-tym tygodniu-umowa ulega przedłużeniu do czasu porodu.
Jeśli w zakładzie nie ma utworzonego funduszu pracy to za zwolnienie ciążowe(i inne) pracodawca wypłaca wynagrodzenie tylko przez 30 czy 33 dni w roku(dokładnie nie jestem pewna).Po tym czasie zasiłek wypłaca ZUS

#14 Gość_Alicja

Gość_Alicja
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2014 - 07:41

Witam,

Obecnie jestem zatrudniona na pół etatu na okres od 01.06.2014 r do 30.06.2014 r. Wcześniej byłam zatrudniona w ten sam sposób ale na 3 miesięczny okres próbny.
Chciałabym uzyskać informacje czy w razie zajścia w ciążę przysługuje mi urlop macierzyński? Jeśli tak to jak długi? Czy tak samo jak przy umowie na pełny etat?
Jak wypłacane i w jakiej wielkości jest świadczenie?
Co nastąpi jeśli w trakcie ciąży umowa wygaśnie?

Bardzo proszę o odpowiedź.

#15 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3580 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 09:33

Witam,

Obecnie jestem zatrudniona na pół etatu na okres od 01.06.2014 r do 30.06.2014 r. Wcześniej byłam zatrudniona w ten sam sposób ale na 3 miesięczny okres próbny.
Chciałabym uzyskać informacje czy w razie zajścia w ciążę przysługuje mi urlop macierzyński? Jeśli tak to jak długi? Czy tak samo jak przy umowie na pełny etat?
Jak wypłacane i w jakiej wielkości jest świadczenie?
Co nastąpi jeśli w trakcie ciąży umowa wygaśnie?

Bardzo proszę o odpowiedź.

zatrudniona jestes tylko do 30.06.2014 ?

jesteś w ciąży  ?

#16 Gość_Alicja

Gość_Alicja
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2014 - 10:14

zatrudniona jestes tylko do 30.06.2014 ?

jesteś w ciąży  ?

Przepraszam, pomyliłam rok . Zatrudniona jestem do 2015 roku. W ciąży nie jestem.

#17 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3580 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 10:21

ok, etat nie ma znaczenia ;

okres macierzynskiego, dodatkowego mac. i rodzicielskiego identyczny bez względu na etat

jesli urodzisz w trakcie trwania stosunku pracy, to masz prawo do urlopu macierzyńskiego, po zakończeniu umowy o pracę nalezny będzie zasilek z zus;

urlop czy zasiłek macierzynski płatny w zalezności od wniosku: całość 80% lub macierz. i dodatk. mac. 100% rodzicielski 60%;

musisz urodzic w trakcie trwania stosunku pracy/podlegania pod ubezp. chorobowe, aby otryzmac macierzyńki

#18 Gość_Alicja

Gość_Alicja
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2014 - 05:20

A jak przekładają się te urlopy w czasie?

Czy mogę od razu złożyć podanie o macierzyński + dodatkowy?

#19 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3580 postów

Napisano 28 czerwiec 2014 - 19:27

wniosek złożony w ciągu 14 dni od dnia porodu o wszystkie urlopy (macierz. dodatkowy i rodzicielski) powoduje, że zasiłki będą płatne 80%;

wnioski składane "na raty": macirz. podstawowy i dodatkowy 100%; rodzicielski 60%; nalezy pilnować terminów składania wniosków

#20 Gość_Alicja

Gość_Alicja
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2014 - 07:42

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych