Skocz do zawartości


Dopisanie małżonki do ubezpieczenia męża


1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_-praw-dorotka_m

Guest_-praw-dorotka_m
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2008 - 15:37

Witam!

Jakie dokumenty oraz dane potrzebne są do wyrobienia rodzinnej książeczki ubezpieczeniowej? Chodzi o dopisanie żony do ubezpieczenia męża? Jak długo trwa załatwianie takiej książeczki przez zakład pracy?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Pozdrawiam

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2008 - 07:38

witam.

Czas oczekiwania na rodzinną książeczkę zdrowia zależy od m.in. pracodawcy - jak szybko wypełni odpowiednie druki i je dostarczy do zus i od samych procedur zus-owskich...

"Jak zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Z uwagi na powyższe wymienione osoby, które równocześnie spełniają warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu bycia członkiem rodziny, podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny, a ze swojego tytułu nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie dotyczy to jednak małżonków, wobec których orzeczono separację prawomocnym wyrokiem sądu.

Tryb postępowania

Procedura zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest następująca: najpierw ubezpieczony składa u płatnika składek wniosek o objęcie ubezpieczeniem członka rodziny.
Następnie płatnik wniosek ten przekazuje do ZUS na formularzu ZUS ZCZA (zgłoszenie danych o członkach rodziny, których adres zamieszkania jest zgodny z adresem zamieszkania ubezpieczonego, dla celów ubezpieczenia zdrowotnego) albo ZUS ZCNA (gdy adresy nie są zgodne).

W przypadku pracowników płatnikiem składek jest pracodawca, a w przypadku zleceniobiorców - zleceniodawca. Natomiast osoba prowadząca działalność jest sama za siebie płatnikiem składek i sama musi przekazać do ZUS dokumenty o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny.

Jeżeli osoba zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przestanie spełniać warunki do podlegania temu ubezpieczeniu, np. żona zgłoszona przez męża jako członek rodziny zostanie zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mąż powinien poinformować o tym swojego płatnika, który poprzez złożenie druku ZUS ZCZA albo ZUS ZCNA wyrejestruje ją z ubezpieczenia.

Członków rodziny należy wyrejestrować z ubezpieczenia również wówczas, gdy ustaje tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczonego, który zgłosił ich do tego ubezpieczenia."
http://kadry.infor.p...drowotnego.html

http://www.twoja-fir...a-zus-zipa.html

pozdrawiamDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych